Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

AGC ve TGF'nin çabası sonuç verdi

Adalet Bakanı Gül: İcra ve İlanlarla İlgili Düzenleme Sona Ermeyecek

AGC ve TGF'nin çabası sonuç verdi

Yeni Yargı paketi çalışmasında icra ilanlarının yerel gazetelerde yayınlanmasının  kaldırılacağı haberi sonrasında, Aydın Gazeteciler Cemiyeti ve bağlı bulunduğumuz Türkiye Gazeteciler Federasyonumuz konuya sahip çıkmış ve olağanüstü bir gayretle haklarımızın korunması için gerekli tüm çalışmalar yapılmıştır. Bu çerçevede AK Parti, CHP, MHP ve İyi Parti grup başkan vekilleri ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Aydın Gazeteciler Cemiyeti'nin de katılımıyla ziyaret edilmiş ve hazırladığımız dosya kendilerine sunulmuştur. Her platformda uygulamanın devamı konusundaki görüşümüz ve meslektaşlarımızın talepleri dile getirilmiştir. Sonuçtan son derece memnuniyet duyduğumuzu ifade ederken, yerel basının yaşaması için sağduyu ile verilen bu karar nedeniyle bakanlığımız ve tüm karar mercilerine Aydın Gazeteciler Cemiyeti olarak teşekkür ediyoruz.
Konuyla ilgili Basın İlan Kurumu sayfasında paylaşılan haberi değerli meslektaşlarımın bilgisine sunuyor, bu süreçte verdikleri destek için hem AGC, hem de TGF olarak tüm meslektaşlarımıza  teşekkür ediyoruz.

İCRA İLANLARI YEREL GAZETELERDE YAYINLANMAYA DEVAM EDECEK
Adalet Bakan Abdülhamit Gül, Erzurum Adliyesi’nde, hakim, savcı ve adliye personeliyle yemek yedikten sonra Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı’nı makamında ziyaret etti.

Gül, adliye çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgedeki adalet hizmetlerini değerlendirmek ve temaslarda bulunmak için Erzurum’da bulunduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

“Yargı paketlerimizin birincisi kanunlaştı. Milletimizin büyük bir beğenisiyle kanunlaşan Yargı Paketi, artık uygulama aşamasında. Büyük bir teveccüh olduğunu görüyoruz. Elbette bu paketler devam edecek. Milletimizin sorunlarını çöze çöze daha fazla hem yargıya güvenin arttığı hem de adalet hizmetlerinin etkinleştiği süreci hep beraber yaşayacağız.”

“Yeni Yargı Paketi’nde ilanların devam etmesi öngörülüyor”

Abdulhamit Gül, bir gazetecinin Yeni Yargı Paketi ile yerel gazetelerin ilanların kesileceği yönünde iddiaları hatırlatması üzerine de şu ifadeleri kullandı:

“Yargı Paketi’nde hukuk usulüne ilişkin düzenlemeler söz konusu. Ancak bildiğiniz gibi icra ve basın ilanlarıyla ilgili herhangi bir düzenlemenin sona erdirilmesi gibi bir düşünce söz konusu değil. Böyle bir düzenleme yargı paketinde söz konusu olan bir düzenleme değil. Dolayısıyla gazete, medyanın da desteklenmesi, hür bir şekilde yayınlarını yapabilmeleri ve bu anlamda desteğin sürmesi için ilanlarla ilgili, sona erdirmeyle ilgili şu an itibarıyla pakette herhangi bir düzenleme söz konusu değil. 
 

Next page

Gazete Yenigün