Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

AB zorlaştırdı uzakdoğu açtı

Avrupa Birliği’nin anti-damping uyguladığı demir ve çelik ürünlerine uzakdoğu kapılarını açtı. Dünya çelik sektörü yüzde 9 daralırken Türkiye'de yüzde 5 büyüdü

AB  zorlaştırdı uzakdoğu açtı

Nihat AK/YENİGÜN- Avrupa Birliği (AB) Türkiye’den sıcak haddelenmiş demir ürünler ile alaşımsız ve alaşımlı çelik ürünlerin ithalatını azaltma yoluna gitti. AB’nin geçici anti damping vergisi uygulaması tepki çekti. Tüm tepkilere rağmen Türkiye'deki demir ve çelik sektöründe faaliyet gösteren Habaş yüzde 4,8, Erdemir yüzde 5,4, Borçelik ve Ağır Haddecilik yüzde 5,9, Çolakoğlu Metalurji ve diğer şirketler ise yüzde 7,6 geçici anti damping vergisine tabi hale getirildi.

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, Avrupa Birliği'nin Türkiye'den demir çelik ürünlerinin ithalatındaki yüzde 7,6'ya varan anti damping vergisi uygulayacağı kuruluşların konuya ilişkin itirazlarını yaptığını söyledi.

AB anti-damping ile kapılarını adeta kapatırken uzakdoğu ülkeleri Türk demir çelik sektörüne yöneldi. Kovid-19 salgınına rağmen sektör 2020 yılında Türkiye genelinde 20,9 milyar dolarlık dövizi ülkeye kazandırmayı başardı. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği ise aynı dönemde 1 milyar 361 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

ZORLUĞU GÖĞÜSLEDİK

Demir çelik sektörü ana pazarları olan ABD ve AB pazarlarında uygulanan korunmacı önlemler, ilave vergiler ve iç piyasadaki tüketimin azlığı sebebiyle 2 yıldır zorlu bir süreç geçirildiğini belirten Başkan Ertan, "2020 yılına bu sıkıntıları firmalarımızın yeni pazarlar, katma değerli üretime yönelme girişimleri ile azaltarak girdik ancak tabii ki pandemi etkisini hem sektörümüzde hem de tedarikçisi olduğumuz çelik kullanan sektörlerde gösterdi. Yine de salgın başlangıcından itibaren 1-2 aylık süreçte yavaşlasak da sektör firmalarımız bu zorluğu da büyük başarı ile göğüsledi ve hızla adapte olarak sektörü yeniden güçlendirmeyi başardı" dedi.

HEDEF 1,4 MİLYAR DOLAR

2021 hedeflerinin 1,4 milyar dolar olduğunu belirten Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Yalçın Ertan, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) arasında en fazla ihracat yapan kurum olduklarını ifade etti. Başkan Ertan, "Ülkemiz özellikle son 30 yıldır hem üretim hem de kalite açısından önemli yollar kat etti. Katma değerli üretim yapan tesis sayısı artttı. Salgın öncesi başlayan yeni yatırımlar da hayata geçecek. İthal edilmekte olan birçok ürünün böylece yerli kaynaklarla üretilmeye başlanacak. Birlik olarak 2021 yılında ihracat hedefimizi 1,4 milyar dolar olarak belirledik ve bu yönde çalışmalarımızı hızla gerçekleştirmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

“Dünya pazarı daralırken Türkiye’de biz büyüttük”

Ege’den 170'ten fazla ülkeye ürün gönderdiklerine dikkat çeken Başkan Ertan, “Uzak Doğu ülkelerine özellikle Hong Kong, Singapur ve Malezya'ya ihracatta yükselişler yaşandığını gözlemliyoruz. Radarımızda bulunan Latin Amerika'ya yönelik çalışmalarımız salgın sebebiyle yavaşlamış olsa da devam ediyor. En büyük üretici Çin hariç bakıldığında dünyada çelik sektörü yaklaşık yüzde 9 oranında daralırken Türkiye'nin yüzde 5'e yakın bir oranda büyüme kaydetmesi firmalarımızın başarısı ve şu anda rakiplerine göre daha iyi durumda olduğunun göstergesidir" dedi.

Next page

Gazete Yenigün