;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

750 TL'lik promosyona tepki; "DAĞ FARE DOĞURDU"

Tüm Emekliler Sendikası MYK Üyesi İbrahim Yılmaz, devlet bankalarının emeklilere verdiği promosyon ücretlerini 'Dağ fare doğurdu!' diye değerlendirdi. Gelen paranın ekonomik koşullar içerisinde çok yetersiz olduğunu ifade eden Yılmaz, alınan paranın borçlara gideceğini söyledi

750 TL'lik promosyona tepki; "DAĞ FARE DOĞURDU"

YENİGÜN Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında imzalanan ve 5 milyon emekliyi kapsayan promosyon anlaşması emeklileri pek de memnun etmedi. Anlaşmaya göre emekli aylığı bin 500 liraya kadar olana 500 lira, bin 500-2 bin 500 lira arasındakilere 625 lira, 2 bin 500 lira üstündekilere de 750 lira tutarında promosyon ödemesi yapılacak. 

HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK
Anlaşmayı değerlediren Tüm Emekliler Sendikası Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi İbrahim Yılmaz "Devlet baba belki fazla verir, ddiyorduk. Biz emeklilerin beklentisi olan 2 bin TL idi. Maalesef 750 TL'de kaldı. Zaten emeklilere verdikleri promosyon parası kredi kartlarına gidecek. Emekliler, açıklanan promosyon parası ile hayal kırıklığına uğradı.Günlerce imza kampanyaları yaptık ve emeklilerin sesinin duyulmasını istedik. Bu durumda hükümet, söz konusu emekiler olunca para yok demiştir" diye konuştu.

Emeklileri sendikalı olmaya davet eden Tüm Emekliler Sendikası MYK Üyesi İbrahim Yılmaz, "Sendikalı olun ki haklarımıza toplu sözleşme ile sahip olalım. Sendikalı olun ki hastanelerde katkı payı ödemeyelim, bankalarla yapılacak görüşmeleri bizler yapalım. Kimse bizim adımıza karar vermesin." dedi.


BANKALARIN PROMOSYON ORANLARI
Halkbank, emeklilere yönelik promosyon ödemesi uygulaması için Sosyal Güvenlik Kurumu ile protokol imzalayarak, emekli müşterilerine 750 TL’ye varan promosyon ödemesi yapacağını açıkladı.Bankadan yapılan açıklamaya göre, Halkbank'ın promosyon tutarı, 1500 TL'ye kadar brüt maaşlarda 500 TL, 1500 TL-2 bin 500 TL arası brüt maaşlarda 625 TL, 2 bin 500 TL ve üstü brüt maaşlarda 750 TL olacak. Ödemeler tek seferlik yapılacak, uygulamadan yararlanan emekliler maaşlarını 3 yıl boyunca Halkbank'tan alma taahhüdü verecek.

Yapı Kredi Bankası'nın açıklamasına göre, emekli maaşlarının yatırılması için 31 Mart'a kadar bankayı tercih eden ve 3 yıl maaşlarını Yapı Kredi'den alma taahhüdü veren emekliler 1000 liraya varan nakit promosyon alabilecek.

Türk Ekonomi Bankası (TEB), 5 Mart tarihi itibarıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emeklisi olup emekli maaşını taşıyan müşterilerine yönelik başlattığı kampanya kapsamında, maaşı 1.500 TL’ye kadar olan emekliler 850 TL, 1.500 TL ile 2.500 TL arasında maaş alan emekliler ise bin.125 TL promosyon avantajından yararlanacak. 

Gülsen CANDEMİR

Next page

Gazete Yenigün