Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

50 bin lira olan araç 150 bin liraya çıktı

Otokent Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Demir, “Pandemi öncesinde 50 bin lira olan aracın bu yılki fiyatı 150 bin liraya yükseldi. Acilen hükümetin ikinci eldeki fiyatlara müdahale etmesi gerekiyor” dedi

50 bin lira olan araç 150 bin liraya çıktı

Pandemi süreciyle beraber otomotiv sektöründe üretim kısmen yavaşladı ve ihracat ise neredeyse durma noktasına geldi. Bu durumda otomobil ithal eden ülkelere araç girişi durunca elde kalan ikinci el araba fiyatlarında inanılmaz bir artış yaşandı. Yoğun talep karşısında elde kalan sınırlı arz fiyatları artırken, bir başka neden ise sıfır araçlar için gerçekleşen ÖTV düzenlemesi oldu.

SATICILAR MUTLU DEĞİL

İzmir Otokent Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Demir, ikinci el araba piyasasında fiyatların ciddi şekilde artmış olmasından Otokent esnafı olarak memnun olmadıklarını çünkü, araç bulamadıklarını ifade etti.

Öte yandan esnafın 100 TL’ye sattığı arabayı yerine koymak istediğinde çok daha yüksek fiyatlar ile karşılaştıklarını belirten Demir, “İnternet ilanları da bizim fiyatları piyasayı belirliyor. Çünkü herkes aklına gelen fiyatı oraya yazıyor. Geçen günlerde Cumhurbaşkanımıza seslenmek zorunda kaldık. Sıfır araç konusuna el atmaları gerekiyor. Nedenini soracak olursanız, imalat olmadığı zaman ikinci el fiyatları almış başını gidiyor. Sıfır arabalar gelmeye başlarsa bayilerde araba çoğalırsa ikinci elde de bir düşüş yaşanır” dedi.

“FİYAT ÇILGINLIĞI VAR”

İkinci el otomobil piyasasında fiyatların aşırı derecede yükselmesinden şikâyet eden Başkan Demir, “İkinci el fiyatları aşırı bir derecede arttı. Örneğin geçen yıl 50 TL’ye aldığımız bir arabayı bu yıl 150 bin TL. Böyle bir piyasa yok. Bunun sınırları olmalı. Mesela pazarlık yapıp müşteri ile anlaşıyoruz, arabayı getirip satacak bize, bir saat sonra arayıp ‘internette daha iyi bir fiyat veriyorlar’ diyor. Böyle bir fiyat piyasası olamaz. İnternette fiyat çılgınlığı yaşanıyor” şeklinde ifade etti.

“ARAÇ SAYISI DÜŞTÜ”

Ekim ayında piyasaya çıkacak sıfır araçlara sektörün kilitlendiğini kaydeden Başkan Demir, “Otokent’te satışa sunulan ortalama 7-8 bin araç vardı. Son altı aydır yüzde 50 oranında azaldı. Pandemi nedeniyle durumu olan insanlar toplu taşıma kullanmasın diye, oğluna kızına, torununa araba aldılar. Eğer yeni arabalar gelmezse bu senaryo devam eder. El atmazlarsa bu iş bir yerde patlayacak” ifadelerini kullandı.

ÖTV ORANLARI DEĞİŞİMİ

Otomotiv sektörü ÖTV matrah dilimlerinin değişimini bekliyordu. 30 Ağustos’ta yayınlanan Resmi Gazete’de ÖTV’de yeni rakamlar açıklandı. Cumhurbaşkanı kararıyla yapılan bu değişimle birlikte yüzde 45 ve 50’lik yani en alt ÖTV dilimlerinde matrah tutarları 15 bin TL arttırılarak 70 bin TL’den 85 bin TL’ye çıkarıldı. ÖTV yüzdeleri ise 60’dan 80’e, 100’den 130’a, 110’dan 150’ye ve 130’dan da 220’ye çıkarıldı. -Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün