Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

5. Uluslararası İzmir Sanat Bienali

5. Uluslararası İzmir Sanat Bienalinde konu başlığı olan DÜNYA ÖTESİ kavramı, sanatçının kendi düşüncesinin yorumu ile ifade ederek, her sanatçı eserlerinde kişisel yorumunu ele alacaktır. İmgesel anlatım sanatçının kendi benliğinin görsel sunumu olacaktır.

5. Uluslararası İzmir Sanat Bienali

5 uluslararası İzmir sanat bienaline yurt dışından 4 ülke Kolombiya Rusya Hindistan Peru dan 4 sanatçı, Türkiye’den 111 sanatçı dünya ötesi konusunda Ayrıca bu sanatçıların 34 ü 2019 yılının GöbekliTepe yılı olması nedeni ile  4. Altın şehir projesi kapsamında GöbekliTepe den çıkan 34 eseri kendi tarzlarında yorumlamışlardır,  bienal sırasında bu eserlerin sergilenmesine yer verilecektir.
TOPLAM 111 SANATÇININ 111 ESERİ BİENAL SÜRESİNCE SEBA SANAT GALERİSİ -TC KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI DEVLET RESİM HEYKEL MÜZESİ KONAK VE FUAR SERGİ ALANLARINDA 3- 6 MAYIS 2019 DA SANATSEVERLERLE BULUŞACAKTIR
Prof.Dr. İsa ELİRİ (Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi) Sanat Eğitiminin Önemi ve Gerekliliği konusunda 3 Mayıs Saat:15:00 D.R.H.Müzesi Konak 
Dr. Öğretim üyesi Hüseyin UYSAL (Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzei Sanatlar eğitimi Resim İş Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi) Zanaat ve Sanat Konusunda 6 Mayıs saat:14:00 D.R.H.Müzesi Konak Konferans vereceklerdir.

5.Uluslararası İzmir Sanat Bienalinde sanatçılar (DÜNYA ÖTESİ) başlığı ile kendi benliklerine ulaşabilme, düşünebilme var olmayanı, olabileceği hayal edebilme, şekillendirme,  yaratma,  yorumlama yetisini kullanmalıdır. Ruh ve bedenin ortaklaşa sunduğu fiziksel form Sanat eseri kişisel farklılıklarını ifade etme gücü ile oluşturulmalıdır. 

Sanat eseri yaratmada en büyük önem, bireysel ifadeyi kullanabilme gücüdür. Bu güç ile sanatçı, kimliğinin yanına teknik ekibini alır bilimsel düşünce ile imgesel düşünceye var oluş kazandırılır. Sanat ile bireysel imge görünürlük kazanmaktadır. Sanatçılar özeldir düşünmeyi bilir yaratmayı bilir, etrafına da düşünmeyi öğretirler düşünen insan satranç gibi bir sonraki hamle hakkında fikir sahibi olabilir.  Bireyleri eğiten sanat aktiviteleri, toplumu da düşünmeye sevk eder bu düşünce baskıcı değildir, her bireyin kendine özgü düşünebilmesini sağlar, düşünebilen insan bireysel farklılıkların önemini bilir, saygı duyar. Sanatın ve sanatçının önemli olduğu kavramı bu nedenle güç kazanmaktadır. 

Günümüz koşullarında kullanılan çeşitli görsel sunumların, güçlü olması ekip çalışması ile gerçekleşmeye başlamıştır. Bilimsel ve teknik ekip, çalışmaların sunumuna vurucu güç kazandırmaktadır. İfadeyi ve ruhu görünür kılmak ekip için çalışması gereklidir Sanat bize makinaları çalıştıran bir ruhu görünür kılmaktır sanki. Ruh, düşünce, ifade, sunum, Sanat eseri. Sanatçı ile teknik ekibin çalışmaları ile varoluş kazanır.

Sanat Ülkemizin kültürel alandaki gelişmişliğini ve sanatçılara verdiği destek ile özgür düşünce, ifade etme gücüne verdiği önemin göstergesi olmalıdır. Türkiye’de özellikle son yıllarda sanat alanında gerçekleştirilen etkinliklerin artması ve bunların bir kısmının uluslararası katılımcılarla gerçekleşiyor olması umut vericidir.  Uluslararası sanat etkinlikleri, Türkiye’nin dünyaya açılan kültürel yüzünün ve gelişmişliğinin bir ifadesi olarak değerlendirilebilmekte ve bu bakımdan uluslararası sanat etkinliklerinin Türkiye’nin dünyaya tanıtılması bakımından desteklenmesi önem taşımaktadır. 

 İki yılda bir düzenlenen etkinlikler olan bienaller ülkenin sanata verdiği değerin uluslararası çapta yansımasını sağlayan önemli etkinliklerdir. Sanatçılar Eserlerini, örnek, nitelikli, kavgasız, gürültüsüz, sunarlar. Olan bitene dikkat çekerler. Yanıtları da eserleridir. Sessiz çığlıktır bu,  sessiz soluk almaktır, sessiz ağlamak, sessiz gülmek, görünmeyeni görünür kılmaktır. Tüm insanların insan olmanın duyarlılığı ile sarılması kenetlenmesi birbirini sevmesidir. Bir nefestir, yaşatan can veren bir nefes, sanatın ve sanatçının insanın önemini kavratmaya çalışan nefes.    Hakkın, hukukun insan gibi yaşamayı hak bilenin gücü, sınırsız nefesidir Sanatçılar, insan olabilmek için düşünmenin, ifade edebilme gücünün sınırsızlığına sahip olanlardır. Duyarlılık yüreklerindedir, eserlerindedir. Kendileri gezinen özgür ruhlarının ferahlığını görünür kılmak için uğraşırlar, kıymetlidirler. 
5.Uluslararası İzmir Sanat Bienali Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulunun, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığının, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığının İzmir İl Kültür Müdürlüğü T.C Devlet Resim Heykel Müzesinin salon desteği ile Seba Sanat Galerisi ve 14 Sanatçının,  Maddi destek ve himayelerinde gerçekleştirilmiştir. 

 5. Gerçekleştirilen Uluslararası İzmir Sanat Bienali ile İzmirlilerin sanatla buluşmasından öte sanatla iç içe yaşamaya başlaması hedeflenmektedir. Bu nedenle uzun vadeli ve sürekli bir etkinlik olarak planlanarak “bienal” olarak düzenlenmekte ve sanat izleyicisinin arttırılması, toplumun her kesiminden izleyicinin bienale çekilebilmesi önemsenmektedir.
Jüri ve bilimsel komite Bienal’e katılacak sanatçıların seçiminde bu özgür dili sunmayı başarmış çok sayıda farklı kültürlerden, farklı ülkelerden farklı şehirlerden değerli sanatçıların bir araya getirebilmek için büyük bir özveri ile çalışmıştır. Nihai amacımız, İzmir’i dünyaca ünlü bir sanat ve kültür şehri haline getirmektir ve sanatın birleştirici gücünün dünya barışı için ne kadar önemli bir yer tuttuğunu anlatmaktır. Bu süreçte bize cömert ve içten yardımlarını esirgemeyen tüm kurumlara sonsuz teşekkür ediyoruz.
 

Next page

Gazete Yenigün