Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

4. ULUSAL TALES MATEMATİK FESTİVALİ BİNLERCE ZİYARETÇİ İLE COŞKUYLA DEVAM EDİYOR...

4. ULUSAL TALES MATEMATİK FESTİVALİ BİNLERCE ZİYARETÇİ İLE COŞKUYLA DEVAM EDİYOR...

4. ULUSAL TALES MATEMATİK FESTİVALİ BİNLERCE ZİYARETÇİ İLE COŞKUYLA DEVAM EDİYOR.


11-12 Mayıs tarihlerinde Türkiye Cumhuriyeti Efeler Belediyesi katkılarıyla 4. Ulusal Tales Matematik Festivali başladı. 11 Mayıs Cumartesi, Tüm Türkiye’den 3, 4, 5, 6. Sınıfların davet edildiği festivalde 12 Mayıs Pazar günü 7, 8, 9 ve 10. Sınıf öğrencileri ve aileleri ağırlanacak. Gelen binlerce ziyaretçi sınav oturumlarını beklerken ve oturumdan çıktıktan sonra aileleri ve öğretmenleri ile birlikte etkinlik alanlarının keyfini sürdü. Ziyaretçiler Tales Matematik Müzesi’ne, Geometri Müzesi’ne, 3D Anatomi Belgesel Gösterimine, Açık Hava Bilim Parkına ve Ali Kuşçu Gezegenevine katılım sağladılar.

Ulusal çapta düzenlenen yarışmanın Mart ayında yapılan ilk etabına Ağrı’dan İstanbul’a, Erzurum’dan Kocaeli’ye tüm Türkiye’den 40.000 öğrenci katılım sağladı. Başak Koleji kampüsünde yapılan final uygulamasına ise 51 ilden 447 okul, yaklaşık 5.000 öğrenci ve ailelerinin katılımı gerçekleşti. Türkiye’nin Matematik dehalarının belirlendiği kampüste öğrenciler heyecanla sınav saatlerini bekliyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda 1,2 ve 3.sü yapılan ve festival havasında geçen final uygulamaları ile Aydın, Türkiye’nin dört bir yanından gelen misafirleri ağırlayarak matematik turizmini başlatmıştı. Bu yıl da şehir dışından gelecek olan katılımcılar ile Aydın’daki konaklama merkezleri rezervasyonlarını doldurdu. Şehir turizmini de canlandıran festival alanına ürün ve marka stantları da zenginlik kattı.

11 Haziran 2019, Salı günü dereceye giren öğrencilerin ödüllendirileceği ödül töreni ise tüm finalist ve ailelerinin, Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay’ın, Tales Matematik Müzesi Kurucuları F. Alp Ayaydın ile Metin Akyol ve Tales Matematik Uygulaması yetkililerinin katılımıyla Aydın Şükran Güngör Salonu’nda gerçekleştirilecektir. 


Tales Matematik Müzesi

Kurumsal İletişim Birimi


Next page

Gazete Yenigün