Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

3 tüp kan verdi hayat kurtardı!

Lösemi hastalığına yakalanan 3.5 yaşındaki Öykü Arin'in kampanyası sürecinde Kızılay'a kan veren Orhan Yıldız, 5 yaşındaki başka bir çocuğa donör oldu. Geçtiğimiz günlerde nakil işlemi için hastaneye yatan Yıldız, herkesi donör olmaya ve hayat kurtarmaya davet etti

3 tüp kan verdi hayat kurtardı!

YENİGÜN Lösemi hastalığına yakalanan 3.5 yaşındaki Öykü Arin'in kampanyası sürecinde Kızılay'a kan veren Orhan Yıldız, 5 yaşındaki başka bir çocuğa donör oldu. Geçtiğimiz günlerde nakil işlemi için hastaneye yatan Yıldız, herkesi donör olmaya ve hayat kurtarmaya davet etti. Eğer nakil olan hasta isterse, iki yıl sonra görüşebilecekler. Aynı zamanda  arkadaşları olan Çağdaş Yazıcı ve Eylem Yazıcı'nın kızları Öykü Arin'in hastalığa yakalanmasının ardından başlatılan 'Donör ol umut ol' kampanyası çerçevesinde kan bağışı yapan Orhan Yıldız, başka bir çocukla yüzde yüz uyum sağlamıştı. O çocuğa donör olmayı kabul eden Yıldız, salı günü  hastaneye yatarak nakil işleminin son aşmasını da gerçekleştirdi. 2018 yılı Aralık ayında Kızılay'a üç tüp kan vererek donör olmaya karar veren Yıldız, üç ay sonra ayında Kızılay'dan aldığı haberle 5 yaşında bir çocukla uyuşma sağlandığını öğrendi. Donör olmaktan vazgeçmeyen Orhan Yıldız, "Bana hala donör olmak isteyip istemediğimi sordular. Ben çok sevinerek kabul ettiğimi söyledim. Ben zaten düzenli bir kan bağışçısıyım. Kızılay'dan bu nedenle teşekkür sertifikam olmasına rağmen, kök hücre nakli için donör olmada çok fazla bilinç sahibi değildim. Orada bir sıkıntı olduğunu fark ettim. Her kan bağışı yaptığımda Kızılay görevlileri bilgi verip yönlendirme yapmadılar. Bilgim olsaydı çok daha önceden donör olurdum. Kızılay görevlilerinin 'Üç tüp daha kan verip donör olmak ister misiniz' demeleri iyi olurdu. Belki daha önce başka bir insana kök hücre nakli yapma şansım olurdu" diye konuştu.

ÜÇ TÜP KAN HAYAT KURTARIYOR 

Bir insana hayat vermenin mutluluğunu yaşadığını söyleyen Yıldız: "Tarif edilemeyecek, çok özel duygular yaşıyorum, mutluyum. Üç tüp kan vererek çok basit bir işlemle, biraz halsizlik yaşıyorsunuz sadece ve bunun sonucunda bir insanın hayatta kalmasını sağlıyorsunuz. Bu kadar basit bir şey yapıp da, birinin hayatta kalmasını sağlamak çok özel. Açıkçası gururlu ve şanslı hissediyorum. Yüzde yüz uyumlu olması da çok özel ve güzel bir durum. Umarım her şey yolunda gider de o çocuk da hayatına sağlıklı devam eder" dedi. 

Donör olmaktan korkmayın!

"Donör olmak çok zor bir şey değil" diyen Yıldız, "Şanslıysanız eşleşme sağlanırsa aşı oluyorsunuz, bir kaç tüp daha kan veriyorsunuz. Nakilden 5 gün önce aşı oluyorsunuz. Detaylı bir sağlık taramasından geçiyorsunuz. Bu kadar kolay aslında her şey. Beşinci gün nakil için hastaneye yattım ve işlem yapıldı. Aynı gün hastaneden çıkıp normal hayatıma devam ettim" diyerek donör olmaktan çekinen insanlara çekinmemelerini söyledi: "Donör olmaktan çekinen insanların çekinmesini gerektirecek hiç bir etkisi yok. Sağlığınıza bir zararı yok. Tam tersine olumlu bir etkisi var, birinin hayatını kurtarıyorsunuz, her şey yolunda giderse, ben beş yaşında bir çocuğun hayatta kalmasını sağlamış olacağım. Donör olmaktan vazgeçen insanların olduğunu duyuyoruz. Nakil bekleyen insanların umutlarını kıran bir şey bu. Lütfen donör olmak isteyenler sonra vazgeçmesinler ve sonuna kadar gitsinler diyorum" Süreçte hiç bir masraf yapmadığını söyleyen Orhan Yıldız, tüm işlemleri Sağlık Bakanlığı'nın üstlendiğini söyledi.  

Gülsen CANDEMİR

Next page

Gazete Yenigün