Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

257 yıllık "Tarihi Hükümet Konağı" hala restore edilmedi

Elazığ'ın Maden ilçesinde yer alan ve Türkiye'nin en eski mülki idare binalarından biri olan, 257 yıllık "Tarihi Hükümet Konağı" restorasyon bekliyor. İzmir Elazığ Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Muzaffer Acar'ın gündeme getirdiği "Tarihi Hükümet Konağı" için Başkan Acar açıklamalarda bulundu.

257 yıllık "Tarihi Hükümet Konağı" hala restore edilmedi

İzmir Elazığ Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Muzaffer Acar'ın basın açıklaması şöyle: "Madenli hemşehrilerimizin ‘’Tarihi Maden Hükümet Konağı’nın tescilli mimari özelliklerini daha fazla kaybetmeden aslına uygun restore edilmesi ve Maden Kaymakamlığı’nın ‘T.C. Maden Hükümet Konağı’ levhasıyla yeniden bu tarihi binada hizmet vermesi’’ talebi, haklı olarak yerel ve ulusal basında haber olmaya devam etmektedir. Ancak konuyla ilgili görüştüğümüz Madenliler ise 17 yıldır restorasyonu sürüncemede bırakılan tarihi hükümet konağı hakkında açıklama yapılmadığını ve özellikle Elazığ Valiliği ile Elazığ Milletvekillerinden açıklama beklediklerini söylemişlerdir.
Yetkililerin meseleye hassasiyet göstermeleri hususunu yineleyerek saygılarımızla arz ederiz."

İzmir Elazığ Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Muzaffer Acar'ın konu hakkında daha önce yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: "Madenli hemşehrilerimizin ‘’Tarihi Maden Hükümet Konağı’nın tescilli mimari özelliklerini daha fazla kaybetmeden aslına uygun restore edilmesi ve Maden Kaymakamlığı’nın ‘T.C. Maden Hükümet Konağı’ levhasıyla yeniden bu tarihi binada hizmet vermesi’’ talebi, yerel ve ulusal basında yankı bulmuş bir mesele olarak gündemimizdeki önceliğini muhafaza etmektedir.

Bu çerçevede;

Gerek Anayasamızın 63. maddesinde geçen ‘’Devlet, tarih, kültür ve tabiat varlıklarının ve değerlerinin korunmasını sağlar, bu amaçla destekleyici ve teşvik edici tedbirleri alır.’’ hükmü ve gerekse 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 65. maddesinde geçen ‘’korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının yıkılmasına, bozulmasına, tahribine, yok olmasına veya her ne suretle olursa olsun zarara uğramalarına kasten sebebiyet verenler iki yıldan beş yıla kadar ağır hapis ve adli para cezasıyla cezalandırılırlar.’’ hükmü gereği başta yetkililer olmak üzere tüm hemşehrilerimizin meseleye hassasiyet göstermeleri hususunu saygılarımızla arz ederiz."

Next page

Gazete Yenigün