Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

"Tüm memurları BASK'a katılmaya davet ediyorum"

Yenigün TV'nin konuğu olan Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) İzmir İl Temsilcisi Adnan Sarısayın, “BASK, bağımsızlık iddiasıyla memurun haklarını korumak için ortaya çıkmış, kamu çalışanlarının ihtiyacı olan bir sendika. Tüm memurlarımızı siyasi partilerden uzaklaşarak BASK'a katılmaya davet ediyorum” dedi

"Tüm memurları BASK'a katılmaya davet ediyorum"

Yenigün TV'nin konuğu olan Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) İzmir İl Temsilcisi Adnan Sarısayın, sendikayla ilgili şu bilgileri verdi; “BASK, 2002 yılında kuruldu. Hiçbir siyasi partinin uzantısı olmadan, emir ve talimatını almadan bağımsız olarak sendikacılık yapma iddiasıyla kurulmuş bir sendikayız. Günümüzde birçok sendikanın, siyasi partilerin uzantısı olduğunu görüyoruz maalesef. Bu da memur kazanımlarının olmaması sonucuna yol açıyor. Toplu sözleşmelerde kamu çalışanlarını, memurları, memur emeklilerini savunan yetkili sendikaların iktidara yakın sendikalar olduğunu görüyoruz. Bu sendikalar iktidarı yıpratmama gayesiyle hareket ettikleri için memurlar kazanamıyor. Sendikalar memurların haklarını
ve menfaatlerini korumak için vardır.

“20 MİLYONU TEMSİL EDİYORUZ”

Bizim siyaset için sendikacılık yapmamamız gerekiyor. Toplu sözleşmelerde kaybeden taraf memur kesimi oluyor. 20 milyonun üzerinde vatandaşın kaybettiğini görüyoruz. BASK, bağımsızlık iddiasıyla memurun haklarını korumak için ortaya çıkmış, kamu çalışanlarının ihtiyacı olan bir sendika. Tüm memurlarımızı siyasi partilerden uzaklaşarak BASK'a katılmaya davet ediyorum. Bizim işimiz sendikacılık, siyaset değil. Tabii ki bir siyasi görüşümüz olacaktır. Ancak bir siyasi partiden emir ve talimat alarak bu iş yapılmaz. Kamu çalışanları haklarının korunmasını istiyor. Biz 3 milyon 200 bin kamu çalışanı ve 2 milyonun üzerinde emekliye hitap ediyoruz. Aileleriyle birlikte 20 milyonun üzerindeki bir vatandaş kitlesini temsil ediyoruz.”

YARDIMCI HİZMETLER SINIFI KALDIRILMALI

Kamuda yardımcı hizmetler sınıfında çalışan sayısı 100 bin civarında insan olduğunu hatırlatan Sarısayın, “Son zamanlarda hizmetli sınıfı daha çok İŞKUR'dan elemanlarla karşılanıyor. Bizim hükümete teklifimiz şu; 100 bin civarındaki arkadaşlarımızın çoğu tahsilli. Dolayısıyla yardımcı hizmetler sınıfının ortadan kaldırılıp, bir üst memurluk haklarının bu arkadaşlarımıza tanınmasını istiyoruz. Bu arada okullarımıza da ödenek gönderilmesi lazım. Liyakat ön plana çıkarılmalı” dedi.

"ASKERİMİZİN YANINDAYIZ"

Barış Pınarı Harekatı'na katılan askerlerimize destek veren Sarısayın, “Biz Türk memuru olarak gerekirse aç kalırız, susuz kalırız yine de vatanım deriz, bayrak deriz. Allah askerlerimizin ayağına taş değdirmesin. BASK olarak, askerimizin ve devletimizin yanındayız. Söz konusu vatansa gerisi teferruat” dedi. 

Yoksulluk sınırının altında çalışıyoruz
Kamu çalışanlarının yüzde 98'inin yoksulluk sınırının altında maaşla çalıştığını aktaran Sarısayın, “Bizim toplu sözleşmelerde talebimiz yüzde 3'lük artışlar değil. Bunun gündeme getirilmesi lazım. Yoksulluk sınırının baz alınarak, en düşük memur maaşının yoksulluk sınırında olması lazım. Vergi dilimi de yüzde 15'te sınırlanmalı” diye konuştu.
 

Next page

Gazete Yenigün