;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

"Toplu sözleşme yasası revize edilmeli"

Sağlık-Sen İzmir 2 No'lu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, toplu sözleşme yasasının revize edilmesi gerektiğini savunarak, “Bizim taleplerimiz sadece maaş zammı değil. Özlük hakları ve maaş zamlarıyla ilgili görüşmeler ayrı ayrı yapılmalı. Bu toplu sözleşmede dik duruşumuzu gösterdik. Memuru enflasyona ezdirmedik” dedi

"Toplu sözleşme yasası revize edilmeli"

YENİGÜN / Sağlık-Sen İzmir 2 No'lu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, Yenigün TV'de İbrahim Paker'in konuğu oldu. Sözlerine toplu sözleşme yasasının revize edilmesi gerektiğini savunarak başlayan Başkan Özdemir şunları söyledi, “Biz toplu sözleşmeye çok makul taleplerimizle gittik. Maaş zamlarımızla ilgili yüzde 20'nin altına imza atmayacağımızı deklare ettik. En son bize gelen talep 2020 için yüzde 4 artı 4, 2021 yılı için yüzde 3 artı 3 idi. Maaşımızın enflasyon oranında erimemesi noktasında bizim talebimiz iki yıl içinde toplam yüzde 20'dir. Bunun altında kalan bir zammı kabul etmeyeceğimizi ifade ettik. Maalesef bu konuda takılı kaldık. Böylece masada aldığımız diğer 7-8 hakkımız da kabul edilmedi. 

“MEMURU ENFLASYONA EZDİRMEDİK”

Burada yasanın güvenilirliği tartışılmaya başladı. Toplu sözleşme yasasının mutlaka revize edilmesi gerekiyor. Çünkü bizim taleplerimiz sadece maaş zammı değil. Özlük hakları ve maaş zamlarıyla ilgili görüşmeler ayrı ayrı yapılmalı. Öteki türlü maaş zammını kabul etmediğiniz zaman diğer özlük haklarınızı da alamıyorsunuz. Hakem heyetine gidip sonuç almamız da pek mümkün değil açıkçası. Bu toplu sözleşmede dik duruşumuzu gösterdik. Memuru enflasyona ezdirmedik. Memurun hakkını koruyacak madder yasaya girmeli.”

“5 bin 300 üyemiz var”

İzmir'de, sağlık çalışanlarının hak mücadelesi yolunda iyi bir ivme kazandıklarını aktaran Özdemir, “Sağlık çalışanlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesi için çalışırken, bir yandan da üye sayımızı artırdık. Yaklaşık 5 bin 300 üyemiz var. Daha iyi sayılara da ulaşacağımıza inanıyorum. 18 yıllık bir geçmişe sahibiz. Memur sendikacılığının gelişmesi için çalışmalar yapıyoruz” dedi. 

Next page

Gazete Yenigün