Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

'Telefondan uzak, egzersize yakın'

Koronavirüs nedeniyle evde geçirilen günlerde telefon kullanımı arttı. Uzun süre telefon kullanmanın pek çok rahatsızlığa yol açtığını ifade eden Fizyoterapist Gülce Akgül, evde egzersiz yapmanın önemine dikkat çekti

'Telefondan uzak, egzersize yakın'

Koronavirüs nedeniyle evde geçirilen günler, hareketsizliği, uzun süreli hareketsizlik ise kilo artışı, obezite, anksiyete, depresyon, hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, kas iskelet sistemi rahatsızlıkları gibi çok sayıda sorunu beraberinde getiriyor. Bu süreçte sağlığı korumak için Fizyoterapist Gülce Akgül'den altın değerinde tavsiyeler geldi.

'Evde Kal Hareketsiz Kalma'

İnsan vücudunun doğuştan gelen özelliklerinden dolayı sürekli hareket etme ihtiyacında olduğunu söyleyen Fizyoterapist Gülce Akgül, modern hayatın getirdiği kolaylıklar sayesinde insanların her geçen gün, daha az hareket eder duruma geldiğini belirterek, "Tüm bu alışkanlıklarımızın üzerine koronavirüs salgınına karşı gerekmedikçe evden çıkmamak, kalabalık ortamlara girmemek gibi önlemler nedeniyle fiziksel aktivitelerimiz kısıtlanmakta olup, spor salonlarına gitmemek, açık havada spor yapamamak gibi durumlar da bu kısıtlanmayı artırmaktadır. Bu dönemde ev egzersiz programlarının uygulanması oldukça önem kazandı" diye konuştu. Yaşamak için hareket etmenin gereğine de dikkat çeken Akgül, "Vücudumuz hareket etmeye, ayakta durmaya göre organize olmuştur ve kalp, damar, kas, kemik ve diğer tüm doku ve organlarımız, hareket edebilme kabiliyetimiz ile uyumlu, özel bir düzen ve denge kurmuştur. Hareket kabiliyetinin kullanılması ile gelişen vücudumuz, hareket kabiliyetinin azaldığı durumlardan olumsuz etkilenir" dedi. Hareketsizliğin neden olduğu etkileri ise birkaç başlık altında toplanabileceğine dikkat çeken Akgül, bu bağlamda ilk akla gelen sorunların kas-iskelet sisteminde gerçekleştiğine vurgu yaptı.

Telefon, Kas-İskelet Rahatsızlığına Yol Açıyor

Bu süreçte telefondan olabildiğince uzaklaşmak gerektiğine dikkat çeken Akgül, “Telefon kullanırken başın öne doğru eğilmesi ile birlikte omurga ve kaslara binen yük misliyle artıyor. Örneğin kullanıcılar, mobil cihazlarına bakmak için başlarını 15, 30, 45 veya 60 derece öne eğdiklerinde, boyunlarına binen yük bir o kadar artarak devam eder. Normalde dokular, bu yükü tolere edebilir. Ancak modern hayatın getirisi olan yoğun stresin ve hareketsizliğin olumsuz sonuçları bu noktada ortaya çıkmaya başlar. Beden farkındalığı azalır ve hareket sisteminin yüklenilebilirlik seviyesi düşer. Bu da bazı kas – iskelet sistemi şikayetlerine yol açar.

Elde uyuşukluk, başparmakta ve küçük parmakta yapısal bozulmalar, ağrı, kavrama gücünde azalma gibi fiziksel belirtilerle ortaya çıkan el bileği sendromu olabilir. Sürekli aynı pozisyonda, aşağı yönde bakarak durmak; boyun kaslarının yorulmasına, gerilmesine ve uzun süreli kullanımla kolda uyuşmaya sebep olabilir. Cep telefonu kullanımının kişinin kas-iskelet sistemini nasıl etkilediğini araştırmaya yönelik yapılmış bir çalışmada; 983 akıllı telefon kullanıcısı ile cep telefonu kullanımı ve kas-iskelet sistemi bozuklukları ile ilgili semptomlar arasındaki ilişkiyi anlamak için bir anket yapılmıştır. Anketten elde edilen sonuçlara göre; % 8.1’i boyun, % 5.6’sı omuz, % 4.1’i dirsek, % 11.3’ü ellerde olmak üzere cep telefonu kullanıcılarının %18.8’inin vücut bölümlerinin en azından birinde kas-iskelet sistemi rahatsızlığı yaşadığı bulunmuştur” dedi.- Doğukan Fikri FİDAN

Next page

Gazete Yenigün