Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

"Patilere sığınak"a dans dersi ödülü

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte sokak hayvanlarını için zorlu günler başlıyor. Bundan dolayı, Dans eğitmeni ve Koreograf Berkay Sonkan geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği "Özgür Patiler" projesinin ardından, şimdi de "Sığınak Ol" projesini hayata geçirerek can dostlarımıza sıcak bir kış armağan etmeyi amaçlıyor

"Patilere sığınak"a dans dersi ödülü

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte sokak hayvanlarını için zorlu günler başlıyor. Sokaklarda bulunan sahipsiz hayvanların soğuk ve yağmur ile yaşam mücadelesi verdiği kış mevsiminde, kimi zaman küçük bir karton, kimi zaman bir battaniye, kimi zaman bir kuytu köşe bile hayat kurtarıcı olabiliyor. Dans eğitmeni ve koreograf Berkay Sonkan geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği "Özgür Patiler" projesinin ardından, şimdi de "Sığınak Ol" projesini hayata geçirerek can dostlarımıza sıcak bir kış armağan etmeyi amaçlıyor.

YİNE ÜCRETSİZ DANS DERSİ

Önceki projelerinde engelliler ve şiddet mağduru kadınlar ile ilgili çalışmalar yapan Sonkan; yeni projesi için yine sokak hayvanlarını ile ilgili çalışma yapmak için kolları sıvadı. Sokak hayvanları için kedi veya köpek evi bağışlayacak, yahut sokağına bir kedi - köpek evi yerleştirip fotoğraflayacak olan herkese 2 ay boyunca diledikleri dans alanında haftada bir saat olmak üzere ücretsiz özel ders vereceğini açıklayan Berkay Sonkan, "Sığınak Ol" projesi ile sokaklarda yaşayan hayvanların hayat koşullarını iyileştirmeyi ve güvenli hale getirmeyi amaçladığını belirtti. Gerek sokakta, gerek barınakta bulunan hiç bir hayvanın güvende olmadığını sözlerine ekleyen Sonkan, "Ülkemizde son zamanlarda gerçekleştirilen hayvan cinayetleri, sokak hayvanları için durumun ne kadar karanlık olduğunun bir kanıtı. Barınaklarda ise bu cinayetlerin gözden ırak şekilde gerçekleştirildiğine dair ciddi duyumlar mevcut ve toplanan çoğu hayvanın akıbeti meçhul. Bu nedenle sahiplenemiyor ya da yeterli güvenlik duvarını öremiyorsak, en azından kendi alanlarında ufak bir konfor yaratarak sevimli dostlarımıza küçük ama anlamlı bir yardımda bulunmuş olacağız" diye konuştu. Duyarlı hayvanseverlerin çabalarıyla sokaklarda mama dağıtımının son yıllara göre oldukça artış gösterdiğini belirten dans eğitmeni, kış mevsimi için kedi-köpek evleri sayısında da bu artışa ihtiyaç olduğunu ve hızlı bir şekilde bu güvenli alanların artması gerektiğini söyledi.

SOSYAL MEDYADAN DEĞİL  SOKAKTAN SAHİPLEN!

Geçen yılın verilerine göre Türkiye'de evcil hayvan sahibi olanların %50'sinin hayvanlarını sözde Petshop'lardan aldığına dikkat çeken Sonkan, bu alımların büyük oranında instagram etkisi bulunduğunu, pahalı ve standartın dışında bir hayvan sahibi olmanın, gösteriş düşkünü insanlarda keyif ve ayrıcalık hissi yaratabileceğini söyledi. Pizza sipariş eder gibi hayvan sipariş edildiğini belirten Berkay Sonkan, "Birçok merdiven altı yerlerde yasal olmamasına rağmen hayvanlar çiftleştirilip üretilip, kafeslerde hapsedilip, tüketicinin istediği siparişe göre teslim ediliyor. Neden hayvansever yerine tüketici kelimesini kullandığımı açıklamama gerek olmadığını düşünüyorum. Belki instagram beğenilerini artırma, belki halı desenine ve evin dekorizasyonuna uygun gibi pek çok kriterlerle hayvan seçimi yapıldığını biliyor ve duyuyoruz. Gösteriş budalası olmanın en prim yaptığı dönemlerde herkesi vicdan sahibi olmaya davet ediyoruz" diye konuştu. 

Dersler ekim ve kasımda!

Proje kapsamında derslerin ekim ayında başlayacağını belirten Berkay Sonkan, kasım ayı sonuna kadar ise projeye destek vermek ve kedi köpek evi yerleştirerek derse hak kazanmak isteyenlerin süreleri olduğunu belirtti. Dersi verilecek dans alanı seçiminin hayvanseverlerin isteğine göre, ders verilecek mekanların ise yine kendi arzularına göre belirleneceğini belirten dans eğitmeni sosyal medya hesabından kendisine ulaşılabileceğini belirterek sözlerini noktaladı. 

Next page

Gazete Yenigün