Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

"Okul yolu" masraf dolu

Eski yıllarda herkes bütçesine uygun alışveriş yaparken yeni dönemlerde ise okulların öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik listeler vermesi nedeniyle bütçelerinin üzerine çıkıyor

"Okul yolu" masraf dolu

Okul zilinin çalmasına sayılı günler kala çocukları okula başlayacak ailelerde telaş başladı. Okul kıyafetinden ayakkabısına, defterinden çantasına kadar birçok okul malzemesinin yer aldığı listeler velilerin gider kalemini artırıyor.
Okulların açılmasına az bir zaman kala okul hazırlıkları da başladı. Ancak bu yıl yaşanan ekonomik belirsizlikler nedeniyle kırtasiye ürünlerinin fiyatlarının arttığını gören aileler, beklentilerinin üzerinde bir bütçe ayırmak zorunda kalacaklar.

YENİ LİSTELER

Özellikle okullardan verilen listelere göre alışveriş yapmak zorunda kalan aileleri bütçelerinin üzerinde rakamlar ödemek zorunda kalıyor. Eskiden herkes bütçesine uygun alışveriş yaparken şimdilerde ise okulların öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik listeler vermesi nedeniyle bütçelerinin üzerine çıkıyor. 
İlkokul birinci sınıfa başlayacak ailelerin okul alışverişi için ayıracakları kırtasiye bütçesi geçtiğimiz yıl 250-300 lira gibi bir rakam tutarken bu yıl ise 500 lirayı buluyor. Asgari ücretle geçinen aileler için ise bu ciddi bir masraf oluşturuyor.

İNTERNET SİTELERİ

En az 500 lirayı bulan kırtasiye alışverişinin üst limitinde ise sınır yok. Durumu iyi olan aileler bu limite kendileri karar veriyor. Okul kıyafetinden ayakkabısına, çantasından defterine, kalemine uzun bir listeden okul alışverişi için veliler internetteki alışveriş sitelerinin de indirimlerini takip etmeye başladı. Belli dönemlerde internet sitelerinde yapılan indirimler veliler için alternatifler arasında önemli bir yer edindi.


Ortalama fiyat listesi


Defter (Kareli, çizgili)    10 lira
Müzik defteri    10 lira
Resim defteri    10 lira
Kurşun kalem    5 lira
Boya kalemi    15 lira
Pastel boya    15 lira
Sulu boya ve fırçaları    30 lira
Kalemtraş    5 lira
Silgi    5 lira
Yapıştırıcı    5 lira
Keçeli kalem    60 lira
Okul çantası    50 lira
Beslenme çantası    20 lira
Beslenme kabı    30 lira
Kalem kutusu    30 lira
Matara        30 lira
Okul ayakkabısı    100 lira
Eşorfman takımı    100 lira
Belirlediğimiz bazı ürünlerin ortalama fiyatlarına baktığımızda okul kıyafetlerinin de giderlere eklenmesiyle 700 lirayı buluyor. 

Next page

Gazete Yenigün