Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

"Mühr-ü Süleyman" geliyor

Yapımcı, yönetmen ve oyuncu Mustafa Şahbaz ilk filmi "Mühr-ü Süleyman" ile beyazperdeye hazırlanıyor. Türkiye'de şu ana dek görülmemiş efektlerin kullanılacağı korku filminin senaryosu gerçek bir hikayeden alıntı

"Mühr-ü Süleyman" geliyor

 

Mesut Varlık/Yenigün Gazetesi 30 yıldır sektörde oyunculuk yapan tanınmış tiyatrocu ve aynı zamanda da başarılı bir tiyatro yönetmeni olan Mustafa Şahbaz, dizi oyunculuğu ile gönül verdiği beyazperdeye bir film ile yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. Projeyle ilgili heyecanını ilk kez Yenigün Gazetesi ile paylaşan Şahbaz; 1970 İstanbul doğumlu ancak İzmir’de yaşıyor. Çocukluk yıllarından itibaren tiyatroyla iç içe büyüyen şahbaz, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro Oyunculuk Bölümü'nü bitirdikten sonra bir çok ünlü isimle birlikte çalışma imkanı buldu. Yıllardır tiyatro sahnesinde ve dizilerde oyunculuk yapan Şahbaz; aynı zamanda başarılı bir tiyatro yönetmeni. 2013 yılı yılın en iyi tiyatro yönetmeni ödülünün de sahibi olan Mustafa Şahbaz, katıldığı birçok festivalden ödülle döndü. Bugüne kadar sivri ve büyük işler yapmaya çalıştığını ifade eden sanatçı 6 senedir üzerinde çalıştığı ilk sinema filmi için kolları sıvadı. Projenin yapımcılığını ve yardımcı yönetmenliğini üstlenen Mustafa Şahbaz filmde başrol de oynuyor. Mührü Süleyman'ın senaryosu ise Tokat Erbağ’da yaşayan yazar Fatih Kaplan’a ait.

 

ÇEKİMLER ALTI HAFTA SÜRECEK

"Mühr-ü Süleyman"  ilk olarak Berlin Film Festivali'nde gösterilecek, sonrasında yurt dışında gösterimine devam edilecek. Filmin kastında tanınmış oyuncuya yer vermeyen Şahbaz tanınmış oyuncuya yer verildiği takdirde filmin etkisinin seyirciye geçmeyeceğini düşünüyor. Filmde avukat Sema karakterini Nil Deniz Coşkun, 18 yaşındaki karakteri ise İzmirli oyuncu Eda Aydın canlandırıyor. Pandemi nedeniyle askıda bekleyen proje 1 milyon 200 bin TL'lik bir bütçeyle çekilecek. Filmde sıfır sansür olacak. Şu ana dek hiçbir korku filminde görülmemiş doğal efektlerin kullanılacağı sinema filminin çekimleri yaklaşık 6 hafta sürecek.

 

"DİZİ SEKTÖRÜNDE TEKELLEŞME VAR"

Yeteneği henüz keşfedilmemiş yeni oyunculara şans tanınması gerektiğini düşünen Mustafa Şahbaz sözlerine şöyle devam ediyor; "Tv'de dizi sektörüne baktığınızda sektörün 30 oyuncu üzerinden döndüğünü göreceksiniz. Maalesef ki sektörde tekelleşme ve gruplaşma var. Yeni yeteneklere şans tanınması gerektiğini düşünüyorum. Bu tekelleşmeyi kırıp güzel projelerde yer alamayan nice yetenekli oyuncularımız var. Bir dizide rolü biten oyuncu aradan zaman geçmeden bir başka dizide başka bir karakterle karşımıza çıkıyor. Bizim sinema filmi projemizde ana kastta 8 toplamda ise 25 oyuncu rol alıyor. Ve bu kadroda tanınmış bir yüze yer vermedim. Tanınmış bir yüz ile canlandırılacak karakterin filmde seyirci üzerinde yeterli bir etki bırakmayacağını düşünüyorum."  

 

GERÇEK BİR HİKAYEDEN ALINTI

Kısa süre önce "Kızıl Gül İki" adında yeni bir kitabı çıkan yazarın kaleme aldığı senaryoda konu günümüzde geçiyor. Çok ses getireceği düşünülen korku filmi konusu ve çekim teknikleri itibariyle şu ana dek Türkiye’de çekilerek vizyona giren benzerlerinden bir hayli fark yaratacak. Filmin konusu gerçek bir hikayeden alıntı. Mistik bir hikayesi olan film Muğla yatağanda terk edilmiş bir köyde; bir bölümü ise Almanya Münih’te çekilecek. Filmde Süleyman’ı Mustafa Şahbaz canlandırıyor.

Next page

Gazete Yenigün