Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

"Konut sektörü nefes alacak"

İzmir Müteahhitler Derneği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı İslam Yıldırım, “Kredi faiz oranlarının 0.99'a düşmesiyle piyasamız biraz olsun kıpırdadı. Hem doların hem de faizlerin aşağıya doğru inmesi bizim sektörümüzü canlandıracak. Bir nebze olsun nefes alacağız” dedi

"Konut sektörü nefes alacak"

Yenigün Gazetesi'nin konuğu olan İzmir Müteahhitler Derneği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı İslam Yıldırım ile konut sektörü hakkında konuştuk. Sektörün geleceğine ilişkin olarak, “Kredi faiz oranlarının 0.99'a düşmesiyle piyasamız biraz olsun kıpırdadı. Ben inanıyorum ki 2020 yılının nisan ayına kadar kademeli olarak yukarıya doğru bir ivme yakalayacağız. Hem doların hem de faizlerin aşağıya doğru inmesi bizim sektörümüzü canlandıracak. Bir nebze olsun nefes alacağız” dedi.

İMDER'in kuruluşunu ve faaliyetlerini sizden dinleyebilir miyiz?

İMDER, 2007 yılında kuruldu. Kurucu başkanımız İsmail Kahraman. Şu anda hem federasyon başkanımız hem de İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyemiz. Ben, 3 Temmuz 2018 tarihinde arkadaşlarımızın teveccühüyle Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildim. Bütün arkadaşlarımızan özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Bizim derneğimizde sadece müteahhitler yok. Derneğimizde inşaat mühendisi, harita mühendisi, mimar arkadaşlarımız var.

“İMDER TÜM KAPILARI AÇAR”

Şu anda 25 kişilik bir yönetim kurulumuz var. 100'e yakın üyemiz mevcut. Bireysel olarak gücünüz bir yere kadar yetiyor. Dolayısıyla STK'ların önemi çok büyük. İşin içine girdikten sonra bunu bir kez daha anladım. İMDER, bütün kapıları açar, tüm basamakları birer birer çıkar. Sorunlarımızı her platformda dile getiriyoruz.

MALİYETLER YÜZDE 40 ARTTI

Konut sektöründeki sıkıntılarınızdan bahseder misiniz?

İnşaat sektöründe döviz kurundan kaynaklı ciddi bir maliyet artışımız oldu. Bazı özel bankalar faizleri yüzde 3'e kadar çıkardı. Özellikle kat karşılığı inşaat yapanlar çok zor duruma düştü. Maliyetler yüzde 30-40 arttı. Bunu nasıl sübvanse edeceksiniz? Konutları kime satacaksınız? Bir yıldır kısır döngü içine girdik.

8 MİLYON İNSAN EKMEK YİYOR

Faizler bizim sektörümüz için en büyük tehdit. Konut faizleri yüzde 3'e kadar çıktı. Ülkenin ekonomik durumu ortada. İnsanların gelirleri artmıyor ki. Ben 14 ayda sadece bir daire satabildim. Ayrıca inşaat sektörü pek çok sektörü etkiliyor. Bu işten doğrudan ekmek yiyen 2 milyon, dolaylı yoldan ekmek yiyen 8 milyon insan var.

SEKTÖR İVME KAZANACAK

Peki sektörün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Kredi faiz oranlarının 0.99'a düşmesiyle piyasamız biraz olsun kıpırdadı. Ben inanıyorum ki 2020 yılının nisan ayına kadar kademeli olarak yukarıya doğru bir ivme yakalayacağız. Hem doların hem de faizlerin aşağıya doğru inmesi bizim sektörümüzü canlandıracak. Ama 2017-2018 dönemindeki satış rakamlarına döneceğiz diye bir şey yok. Dediğim gibi, bir nebze olsun nefes alacağız diye düşünüyorum. Faizler düşmeden bu ülkede büyüme de olmaz, istihdam da olmaz.

"Biz konut üretmek istiyoruz"

Bu işin kahrını biz çekiyoruz. Bizler mahalleleri inşa ediyoruz aslında. Biz devasa projeler yapmıyoruz. Ben bazı arkadaşlarımın maliyetine konut sattığını biliyorum. Bizim mesleğimiz bu. Kriz de olsa sahip çıkıyoruz. Her türlü ortamda işimizi devam ettirmek ve konut üretmek istiyoruz. Bu ülkeye kim yatırım yaparsa bizim başımızın tacıdır. 

Next page

Gazete Yenigün