Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

"Konut faizlerinde indirim ekonomiyi rahatlatır"

Konut kredi faiz oranlarını düşürmesi hakkında konuşan İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “Konut sektörü 300-350 iş kolunu destekliyor ve bu indirim ekonomide de rahatlama sağlayacaktır” dedi

"Konut faizlerinde indirim ekonomiyi rahatlatır"

Fadime ALTANHAN / YENİGÜN - Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indiriminin ardından bankalarda da hareketlilik başladı. Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,99 olarak belirledi. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu ve İzmir Oto Galericiler Odası Başkanı Zafer Dursun, Merkez Bankası tarafından alınan faiz indirimi kararının ardından bankaların gerçekleştirdiği faiz indiriminin sektörlere olan etkilerine değindi. 

EKONOMİDE RAHATLAMA

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, Ziraat Bankası’nın gerçekleştirdiği faiz indiriminin mantıklı ve yerinde bir karar olduğunu dile getirdi. Güleroğlu, “Ziraat Bankası, 500 bin liraya kadar olan 180 ay vadeli konut kredisi faiz oranını yüzde 0,99 olarak belirledi. Çok mantıklı ve yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. Çünkü konut sektörü 300-350 iş kolunu destekleyen bir sektör ve bu indirim ekonomide de rahatlama sağlayacaktır” dedi. Mevduat faizlerinde de indirim beklediklerini ifade eden Güleroğlu, “Mevduat faizlerinde de indirim yaşanması dövizden de gayrimenkule dönüş demek. Konut sektörü birçok sektörü destekleyen bir sektör. Bu nedenle bu kararı olumlu buluyorum ve destekliyorum” diye konuştu. 
“EV ALMAK İÇİN EN UYGUN ZAMAN”
Konut fiyatlarının şu anda en uygun seviyede olduğunu dile getiren Güleroğlu, “Şu anda konutlar yüzde 25-30 daha ucuza satılıyor. Talep olmadığı için fiyatlar da uygun. Ancak bu faiz indiriminden sonra konutlara olan talep artacağı için fiyatlar da artacaktır. Bu nedenle yatırımcıların bu süreci iyi değerlendirmelerini, bir an önce yetkili kişilerden görüş alarak konut almalarını öneririm. Çünkü şu anda konut fiyatları çok uygun. Şu anda bir ev almayı düşünen kişi en azından 30-35 bin lira daha uyguna ev sahibi olabilir” açıklamalarında bulundu.

“OTOMOBİL SEKTÖRÜNÜ OLUMLU ETKİLEYECEK”

İzmir Oto Galericiler Odası Başkanı Zafer Dursun, bankaların gerçekleştirdiği konut kredilerindeki faiz indirimi kararının otomobil sektörüne etkilerine değindi. Konut ve otomobil sektörlerinin lokomotif sektörler olduğunu söyleyen Dursun, “Otomobil sektöründe ne yazık ki yaprak oynamıyor. Ancak konut kredisi faiz oranlarında indirime gidilmesi bizim sektörümüzde de dalgalanmalara neden olacaktır. Bu iki sektör birbirine göbek bağıyla bağlılar. Bu nedenle birbirini etkileyecektir. Bizler taşıt kredilerinde de mutlaka faiz indirimi bekliyoruz. Konutta yaşanan hareketlilik otomobil sektörünü de etkiler. Bu nedenle sektörümüz adına umutluyuz” ifadelerini kullandı.

Next page

Gazete Yenigün