Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Karşıyaka Stadı ile ilgili konuşan Başkan Tugay’dan, AK Partili Dağ’a: Birlikte gider konuşuruz

Karşıyaka Stadı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan cevap geldiğini belirten Başkan Cemil Tugay, “Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan hala cevap yok. Sayın Dağ ‘Yazılı başvurunuz yetersiz’ diyorsa, kendisinden yardım isteriz” diye konuştu

 Karşıyaka Stadı ile ilgili konuşan Başkan Tugay’dan, AK Partili Dağ’a: Birlikte gider konuşuruz

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın yapımını üstlenmek istediği Karşıyaka Stadı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan cevap geldi. Başkan Tugay, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın konuya sıcak baktığını ifade etti. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan ise henüz cevap alamadığını belirten Tugay konuyla ilgili şunları söyledi:
“Biz 24 Ağustos tarihinde hem Gençlik ve Spor Bakanlığı’na hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yazı yazdık. Yazıların örnekleri bizim elimizde. Biz bakanlıklarımıza, ‘Bu alanın asıl amacına uygun olarak değerlendirilmek üzere bize verilmesini istiyoruz’ dedik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan cevap geldi. Bakanlık isteğimizi değerlendirerek, ‘Bizim orada çok küçük bir payımız var. Biz orayı 6 Haziran 2019 tarihine kadar Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ön tahsisle yani geçici olarak vermiştik. Gençlik ve Spor Bakanlığı bizden kesin tahsis de istemedi. Eğer Gençlik ve Spor Bakanlığı alanı size verirse, biz de veririz’ cevabını verdi. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan ise hiçbir cevap çıkmadı. Biz müracaatımızı gerçekleştirdiğimiz 24 Ağustos tarihinden beri kendilerinden hala cevap bekliyoruz.”

“HAMZA DAĞ YETERSİZ DİYORSA...”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ’ın “Böyle bir talepleri varsa Bakanlığa birlikte gidebiliriz” yorumunu değerlendiren Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Biz yazılı olarak başvurduk. Sayın Milletvekilim Hamza Dağ diyorsa ki, ‘Yazılı olarak başvurunuz yeterli değil, sözlü olarak da konuşmanız gerekir. Kendisinden yardım rica edelim, birlikte gider konuşuruz” dedi.

“AKPINAR’LA AYNI GÖRÜŞTE DEĞİLİM”

Karşıyaka Belediyesi eski Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın, “Apartmanların arasında yapılacak bir stadyum ileride telafisi olmayacak zararlar açtığında kimse bunun altından kalkamaz” yorumunu da değerlendiren Başkan Tugay, Akpınar’a katılmadığını ifade etti. Alanda butik bir stat yapılabileceğinin altını çize Tugay, “Hüseyin Mutlu Akpınar’a katılmıyorum. Kendisi de, herkes de ona katılmadığımı biliyor zaten. Onun görüşünün bir kısmının doğru olduğunu söyledim. Doğru olan ‘Orada yapılacak proje oraya daha uygun bir proje olmalıydı’ kısmıydı. O açıdan itirazını haklı buluyorum. Tamamen yapılmaması yönündeki görüşünü kesinlikle yanlış buluyorum. Orası eskiden stattı. Yine stat olacak. Ben öyle daha doğru buluyorum. Çevredeki vatandaşlardan da aynı şeyler söyleniyor. İlla ki kötü bir stat yapmak zorunda değiliz. Güzel, butik bir stat yapabiliriz. Her maçta dolar, çok güzel bir ambiyans olur. Karşıyaka’ya da güzel bir eser kazandırmış oluruz. Hüseyin Mutlu Akpınar ile aynı düşünce ve görüşte değilim” diye konuştu.

HÜSEYİN MUTLU AKPINAR'IN GÖRÜŞÜ

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Yenigün’e yaptığı açıklamada Karşıyaka Stadı'nın hem projesini hem de maliyetini üstlenmek istediğini dile getirmişti. Tugay bununla ilgili girişimde bulunduğunu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile görüştüğünü, bu doğrultuda da bakanlığa yazılı olarak müracaat ettiğini beyan etmişti. Karşıyaka Belediyesi eski Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ise, Tugay’ın sözlerine tepki göstererek, “Bugün çıkıp ‘Biz yaparız’ söyleminde bulunmak, tribüne oynamaktan öteye gitmez! Zamanında projelerimi anlattığımda iktidar partisinin milletvekilleri hakkımı teslim etmişlerdi. Şu anda ‘Yanlış’ olduğunu kimse de kalmadığına göre ne duruyorsunuz, yapın. Karşıyaka taraftarı samimiyetsizlikten yoruldu. İnönü Stadyumu dışında yapılan tüm statlar şehir dışındadır. Örnekköy şehir dışı değildir, neredeyse içi olmuştur. Apartmanların arasında yapılacak bir stadyum ileride telafisi olmayacak zararlar açtığında kimse bunun altından kalkamaz” açıklamasında bulunmuştu. -Halime ERDOĞAN

Next page

Gazete Yenigün