Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

'Kanatlarım var ruhumda'

Mersin'de düzenlenen Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda madalya kazanan Göksu Üçtaş Şanlı, Türk sporunun örnek annesi..

'Kanatlarım var ruhumda'

Erkan SEVİNÇ/YENİGÜN- “Çok çok mutluyum böyle bir madalyayı ülkeme kazandırdığım için. Kariyerimde almak istediğim madalyalardan bir tanesiydi Avrupa madalyası. Bir kadının gücünü, bir annenin dik duruşunu ifade ediyor bana göre. Mucizeler baktığın her yerdedir” diyor Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda büyüklerde madalya kazanan Göksu Üçtaş Şanlı. Daha önce olimpiyatlara Türkiye’yi temsil eden ilk kadın cimnastikçi olarak adını yazdıran Şanlı, Halkapınar Spor Salonu’nda harıl harıl yeni başarılara yelken açmak için çalışıyor.

 

Onun hikayesini ağzınız açık dinleyebilirsiniz..

“2012 Olimpiyat Oyunları’ndan sonra cimnastiği bırakma kararı almıştım. Bu bir zirve bırakışı değildi. Zihinsel ve bedensel yorgunluk diyelim. Sporu bıraktıktan sonra beden eğitimi öğretmeni olarak çalıştım 1 yıl. 2,5 yıl kadar da cimnastik antrenörlüğü yaptım. 2013 yılında evlendim ve 2015 yılında kızım doğdu. Bu süreçte cimnastiğe geri dönmek hiç aklımda yoktu. Onun için hiç antrenman yapma gereği duymadım. Fiziksel olarak da şanslıyım çünkü kilo almadım bu dönemde. Lina doğduktan sonra bir taraftan yarışmaları izliyordum sürekli ve olimpiyat mayomu asıp sürekli ona bakıyordum. Olimpiyat mayomla daha çok yarışmaya katılmak istiyordum. İçimde tanımlayamadığım bir istek vardı. Eşimle konuştum. Kendisi de eski milli cimnastikçidir. Yani tekrar spora başlamanın lafı bile çılgınca geliyordu aslında. Tabii antrenörüm Mergül Güler Yılmaz’a da konudan bahsettim. “Sen istedikten sonra her şeyi yaparsın” dedi. Almam gereken desteği hayatımın en önemli insanlarından almıştım ve bana inanan iki kişiyle başladım bu işe. Yeniden cimnastik salonunda buldum kendimi. Anne olduktan sonra spora tekrar dönmüş oldum. Sezeryan doğum yaptığım için çok fazla ağrılarım vardı. Uykusuz antrenmana gittiğim günler çoğunluktaydı. Hem psikolojik hem fizyolojik olarak zor zamanlardan geçtim. Bunların üstesinden gelmek için kendi içsel motivasyonumu sağladım. Ruhumda kanatlarım olduğuna inanıyorum.”

TÜRK SPORUNUN ÖRNEK ANNESİ

Göksu Üçtaş Şanlı’ya Türk sporunun örnek annesi diyorlar. Dağarcığında birçok uluslararası başarı var. 2009 yılında İtalya’nın Pescara kentinde yapılan Akdeniz Oyunları’nda atlama masasında ikinciliği, 2010 yılında Katar’da yapılan Dünya Kupası’nda yer aletinde üçüncülüğü, yine aynı yıl Çek Cumhuriyeti'nde düzenlenen yarışmalarda yer aletinde altın, denge ve atlama aletlerinde Türkiye’ye getirdiği üç madalya, 2018 yılında İspanya’nın Tarragona kentinde yapılan Akdeniz Oyunları’nda yer aletinde ikinciliği ve 2020 yılında Mersin’de düzenlenen Artistik Cimnastik Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda yer aletinde ikinciliği var.

 

Şanlı, 1990 Şahinbey, Gaziantep doğumlu. Spora 5 yaşında başladı. Devam ediyor anlatmaya..

“Kariyerimdeki ilk madalyayı 7 yaşında okullararası yarışmada kazandım. Ailem beni cimnastik salonuna götürdü. Oradaki antrenörüm benim cimnastiğe uygun ve esnek olduğumu, daha iyi bir yerde eğitim almam gerektiğini söyledi. Ailemle konuşup bizi Bolu’daki Yatılı Cimnastik Eğitim Merkezi’ne yönlendirdi. Bolu’ya gittik. Orada da birtakım testlerden geçtim. Kalmama karar verildi. Ama babamın işi dolayısıyla ailemin memlekete geri dönmeleri gerekiyordu. Babam sordu “Kızım kalmak istiyor musun burada” diye. “Hayır evimize gidelim”dedim. Daha sonra annemle beraber odada konuştuk başbaşa. Annem şu sözlerle devam etti “Bak annecim burada kalırsan çok iyi bir sporcu olacaksın, öğretmen olacaksın, şampiyon olacaksın, her şey çok güzel olacak, Biz evimizi alıp geleceğiz.” Ben de “Tamam annecim ben kalırım siz evimizi alıp gelin” demiştim. Hayatımda verdiğim en büyük karar buydu sanırım. Profesyonel spor hayatım Bolu’da başlamış oldu. Yaşım 12'ye geldiğinde milli takıma girdim. Milli takımda denge aletinde birinci oldum. Daha sonra Türkiye şampiyonluklarım, uluslararası alanda başarılarım gelmeye başladı.17 yıl Yatılı Kamp Eğitim Merkezi’nde büyüdüm.”

TÜM BRANŞLARIN TEMELİ

Cimnastik hem kız hem de erkek çocuklara hitap eden fiziki ve ruhsal gelişimi sağlayan özellikle başlama yaşı 3 yaş olduğu için tüm sporların öncesinde yer alabilen olimpik bir branş. Cimnastik çocuklar üzerinde fiziki gelişimi sağlarken aynı zamanda da estetik bir görüntüye sahip olmalarını, boylarına göre kilo ve vücut kas kitlelerini dengelemelerini sağlıyor. Aslında cimnastik tüm spor branşlarının temelini oluşturur. Cimnastik yapana denge, kuvvet, çabukluk, esneklik, el-göz / sinir-kas koordinasyonu, kontrol ve bedenini bilinçli bir şekilde kullanabilme yeteneği kazandırır. Artistik cimnastik, cimnastik sporunun bir dalı ve Yaz Olimpiyat Oyunları'nda yer alıyor. Kadınlar atlama masası, asimetrik paralel,denge ve yer aletinde yarışıyorlar.

 

KIZI LİNA DA CİMNASTİĞİN İÇİNDE

Bu kez Şanlı’ya küçük kızının onun yolundan mı gideceğini soruyorum..

“Kızım Lina 2,5 yaşından beri cimnastiğin içinde. Cimnastik yapıyor evet ama şu an pandemi sürecinde olduğumuz için biraz ara vermek zorunda kaldık. Tabii ki cimnastiğin temelini alsın isterim. Cimnastik yapar veya yapmaz ama ileride başka meslek grubunu seçmek isterse ya da başka bir branşı onu her anlamda desteklerim. Sadece mutlu ve sağlıklı bir çocuk olsun istiyorum.”

'İZMİR'DE YAŞAMAYI SEVİYORUM'

“Bolu’da büyüdüm. Bolu’nun sporcusuyum. Neredeyse Murat Canbaş Cimnastik Salonu’nda attım ilk adımlarımı. Orada yıllarım geçti. Bolu benim için çok şey ifade ediyor. Hem antrenörüne hem de şehrine bağlı bir insanım. İzmir’e geliş sebebimiz eşim ve ailesi İzmir’de yaşıyor. Lina doğduktan sonra ben antrenmandayken ona bakacak birilerinin olması için İzmir’i tercih ettik. 4 yıldır İzmir’de yaşıyorum. Küçük bir şehirde büyüyen biri olarak büyükşehirlerle aram pek iyi değildir ama İzmir çok güzel bir şehir, kendinizi daha özgür hissettiğiniz ve dostça insanların olduğu bir şehir. İzmir’de yaşamayı çok seviyorum”

 

EVDE DİNLENMEYİ TERCİH EDİYOR

Türk cimnastiğinde çok büyük bir tırmanış var. Bunu sistemli, planlı, özverili ve disiplinli bir takım çalışmasına borçluyuz. Uzun yıllardır ekilen tohumların meyvesini topluyoruz denebilir.

Göksu Üçtaş Şanlı çok fazla sosyal hayatı olan bir insan değil. Genel olarak evde dinlenmeyi ve vakit geçirmeyi seviyor. Aksiyon, komedi, bilim kurgu filmlerini izler. Romantik, polisiye, gerilim kitapları okur. Alışverişe ihtiyaç oldukça çıkanlardan. Ruh haline göre her türlü müzik dinliyor. Çoğunlukla arabesk, Türk halk müziği ve Türk sanat müziği tercih ediyor Yerli ve yabancı 90’ları dinlemeyi de seviyor. Evde müzik dinleyerek yemek yapmanın zevkine doyum olmaz. Bir Antepli olarak baklavayı da kendi yapıyor.

Next page

Gazete Yenigün