Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

"İMAMOĞLU SEÇİMİ FARKLA KAZANACAK"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, basın mensupları ile bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yücel, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

"İMAMOĞLU SEÇİMİ FARKLA KAZANACAK"

Doğukan Fikri FİDAN - YENİGÜN 23 Haziran’da gerçekleşecek olan İstanbul seçimleri hakkında konuşan Yücel, “İzmir’e gelmiş olan İstanbul seçmeninin seçim günü İstanbul’da olması ve oyunu kullanması için çalışmamız var. İzmir il başkanlığından otobüs sağlanması noktasında bir çalışmamız var. Tatil beldelerindeki arkadaşlarımızın müracaatları var. Başvurusu olmayanları biz tespit ediyoruz. Ekrem İmamoğlu’nun kampanyası için bir bağış toplandı. İlçe örgütlerimiz bunu gerçekleştirdi, biz de önümüzdeki günlerde il başkanlığı olarak bağışımızı yapacağız. 23 Haziran’da yine Ekrem İmamoğlu’nun daha büyük bir farkla seçimi kazanacağını, bundan sonraki süreçte daha farklı bir pencere, kapı, yol açacağını görüyoruz” açıklamasında bulundu.

KAYBEDİLEN İLÇELERDE ÇALIŞMA

İstanbul seçimlerinin ardından İzmir’de yapılacak çalışmalarla ilgili de bilgi veren Yücel, “23 Haziran’dan sonra İzmir’de il başkanlığı olarak çalışmalarımızı hızlandıracağız. Seçimlerden sonra 30 ilçe örgütümüzü ziyaret ettik. Özellikle kazanılamayan ilçelerde yeniden örgütlenerek, Büyükşehirin hizmetleri doğrultusunda pozitif ayrımcılığı yaparak hareket edeceğiz. Buralarda yeteri kadar kendimizi anlatamadığımızı düşünüyoruz. Ara vermeden önümüzdeki dönemde CHP bayrağını yeniden oralara dikmek için daha sık çalışmalar yapacağız” dedi.

YENİ İL BİNASI PROJESİ

Partiye yeni bir il binası kazandırma düşüncesi olduğunu dile getiren Yücel, “Partimize yeni bir il binası kazandırmak gibi bir projemiz var. İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi nedeniyle bu projemizi hızlandıramadık. 23 Haziran seçimlerinden sonra CHP İzmir il örgütünün ihtiyaçlarını karşılayacak, kadın ve gençlik kollarının ihtiyacını karşılayacak, parti okulunun da daha aktif çalışabileceği, belediye meclis üyelerimizin örgütümüzle daha iç içe çalışmalar yapabileceği bir il binası kazandırmayı istiyoruz. Kafamızdaki kriterleri belirleyerek bütçe oluşturacağız. Genel Merkez bu konuda gerekli desteği verecek. İlçe binası olmayan örgütlerimize de bina kazandıracağız” diye konuştu.

ADAYLIK SORUSUNU YANITLADI

Kongre takviminin ertelenip ertelenmeyeceğine dair açıklama yapan Yücel, ‘İl kongresinde aday olacak mısınız?’ sorusunu da cevap verdi. Yücel, “Kongreleri ertelemeye yönelik bir adım atılmadı. İstanbul seçimleri bu konuda süreci biraz daha geciktirdi. Seçimler iptal edilmemiş olsaydı kongre takvimi belirlenmişti. İlçe kongreleri yapıldıktan sonra da aday olup olmamayı netleştireceğim” dedi.

“KEMAL KARATAŞ’A YAKIŞTIRAMADIM”

Yücel, ‘Eski İl Başkanı Kemal Karataş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer’in şatoya taşınma kararıyla ilgili sosyal medyada sert eleştirilerde bulundu. Karataş hakkında disiplin işlemi başlatacak mısınız?’ sorusuna şu yanıtı verdi: “Sayın Tunç Soyer’in, Büyükşehirin 'Şato' adı verilen başkanlık konutuna yerleşme niyeti bence çok makul, insani ve İzmirlilere daha fazla hizmet etme amacını taşıyor. Her gün Seferihisar’a gidip gelme konusunda 1 buçuk 2 saati kaybetmeme adına yapılan bir şey. Yasal olarak mevzuat buna el veriyor. Sıfırdan yapılmış bir konut değil, yapılan bir harcama yok. Konutun başkanlık konutu olması 2010 yılına dayanıyor. Geçmişte il balkanlığı yapmış olan bir kişinin bunu çok ağır, hakaretamiz ve rencide eden daha da ötesi hedef gösteren bir dille gündeme getirmesi kabul edilemez. Açıkçası ben Kemal Karataş’ın kişiliğine, partimizde almış olduğu görevlere, geçmişine bu açıklamaları yakıştıramadım. Neptün Soyer’in yaptığı açıklamalara da hedef gösteren bir dille tekrar açıklamalar yaptığını üzülerek okudum ve izledim. CHP üyesi olan herkes CHP’nin tüzüğüyle ve disiplin kurallarıyla bağlıdır. Kimsenin bu konuda bir muafiyeti yoktur. Kemal Karataş hakkında disipline yönelik herhangi bir şikayet yapılmamıştır. İl başkanlığının bu konuda resen disiplin soruşturması açma yetkisi vardır. Gündeme geldiği takdirde, yönetim kurulu üyesi arkadaşlarla görüşülür, gerekirse disiplin süreci başlatılır.”

Next page

Gazete Yenigün