Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

"Hastane fazla para almışsa ceza kesilir"

İzmir'de özel hastanelerde sağlık hizmeti alan hastalar tedavi sonrası kesilen faturaların yüksek olduğunu ileri sürerken, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, şikayet üzerine inceleme yaptıklarını ve yüksek ücret alınmışsa, fazla paranın hastaya geri verildiğini, hastaneye de ceza kesildiğini belirtti. Demokratik Sağlık-Sen İzmir İl Başkanı Ahmet Doğruyol, özel hastanede alınan parayı vatandaşın kalem kalem incelemesini tavsiye etti

"Hastane fazla para almışsa ceza kesilir"

YENİGÜN / Türkiye'de 2002 yılında yayınlananan Özel Hastaneler Yönetmeliği doğrultusunda özel hastaneler hızla çoğalırken, sağlık sisteminde yapılan bazı değişiklikler ve yenilikler de zaman zaman gündeme geliyor. Her yıl, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile özel hastanelerdeki muayene, tedavi ve benzeri ameliyat işlemleri için fiyat belirlenirken, vatandaşlar özellikle sosyal medyada kendilerinden alınan paraların çok yüsek olduğundan şikayetçi. Örneğin 2019-2020 muayene ücreti olarak, SGK'lı bir hasta için özel hastanede devletin verdiği 32 TL'nin yüzde yüz (64 TL) ile yüzde iki yüz(96 TL) fark talep edilebiliyor. Fiyat alt-üst sınırları SUT tarafından belirlenmiş olmasına rağmen, hastaların tedavi sürecinin ardından taburcu oldukları zaman karşılarına çıkan faturaların yüksek olduğu iddiaları tartışmalara neden oluyor. Hastanede yapılan mauyene, tanı-tedavi süreçlerinin sonunda çıkarılan toplam borcun yüksek bulunması durumunda, sağlık sendikaları temsilcisi özellikle vatandaşların, aldıkları sağlık hizmetlerini detaylandırmalarını, anlamadıkları kısımlar için ilgili birime başvurmalarını tavisye ediyor. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise hastalardan fazla para alınması durumunda kuruma ceza kestiklerini kaydetti. 

"DOKTORUN ÜNVANINA GÖRE BİLE DEĞİŞİYOR"

Sosyal güvencesi bulunan bireylerin devlet hastanelerinde tedavi gördüğünde, gerekli ilaçları alırken sadece fark ödemesi yaptıkları bilinirken, ilaçların büyük çoğunluğu SGK tarafından temin edildiği için ortaya çıkacak maliyetin bir bölümü kamu bütçesinden karşılanıyor. Özel hastanelerde tedavi görülmesi halinde ise ödenmesi gereken tutar genellikle değişiklik gösteriyor. Hastanede görülen tedavi için ücretler; kişinin sigortalılık durumu, doktorun unvanı gibi etkenlere göre değişiyor. 

"FAZLA ALINMIŞSA HASTANEYE CEZA KESİLİR"

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, bazı özel hastanelerin hastalarından belirlenen üst sınırın üzerinde para alması ve şikayete konu olması durumunda inceleme başlatabileceklerini kaydetti. Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, "Eğer hastadan belirlenen fiyatların üzerinden para alınmış ve bu durum şikayete konu olmuşsa biz kurum olarak inceleme başlatıyoruz. Yaptığımız incelemenin sonunda eğer hastane hastadan fazla para almışsa bu para iade ediliyor ve aynı zamanda hastaneye ceza kesiliyor"


 "TİCARETHANE OLDUKLARI UNUTULMAMALI"

Demokratik Sağlık-Sen İzmir İl Başkanı Ahmet Doğruyol, özel hastanelerin hastalardan aldıkları ücrete dair değerlendirmede bulunurken, özel hastanelerin birer işletme olduğunu ve kar etme amacını hatırlattı. Başkan Doğruyol, "Özel hastanelere giden vatandaşlarımızdan, özel hastanelerin SUT fiyatları üzerinden yüzde 200 daha fazla ücret talep etmeleri yasaldır. Vatandaşlarımız bilsinler ki pek çok devlet hastanesinin imkanları, özel hastanelerimizden daha iyi durumda. Vatandaşlarımız eğer özel hastaneden hizmet almak istiyorsa önceden ayrıntılı bilgi almasında fayda var. Hatta faturalandırmada anlayamadıkları kalemler olursa ilgili birime başvurabilirler. Özel hastanelere giden vatandaşlarımızın, sağlık hizmeti veren özel hastanelerin birer işletme ve ticarethane olduğunu da unutmamalarında fayda var" şeklinde konuştu.


"İKİ KATINDAN FAZLASI YASAL DEĞİL" 
İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Op. Dr. Fatih Sürenkök ise, hastanelerin SUT'un belirlediği fiyatın iki katından fazlasını almalarının yasal olmayacağını hatırlattı. Sürenkök, özel hastane ve hasta ilişkisinde karşılıklı güvenin olması gerektiğine dikkat çekerek, "Özel hastanelerin hastaya karşı güvenini sarsmaması, hastaların ise özel hastanede sağlık hizmeti alırken, muyane sırasında hekiminden tetkikler, kan tahlileri gibi olması ve yapılması gerekenleri önceden öğrenmeli" dedi. Sağlıkta kontrol mekanizmasının yeterli olmadığını düşündüğünü ifade eden Op. Dr. Sürenkök, hastanın kendini kandırılmış hissetmesinin ahlaki bir porblem olduğunu kaydetti.

POLİKLİNİK    MUAYENE    EN YÜKSEK     ÖZEL MUAYENE
            ÜCRETLERİ    ÜCRET                                                          

Kadın Hastalıkları    50 TL    66 TL        80-100 TL

Üroloji            50 TL    56 TL        60-100 TL

Kardiyoloji        30 TL    73 TL        60-100 TL

Nöroloji             25 TL    62 TL        40-80 TL

Beyin Cerrahi        35 TL    58 TL        50-100 TL

Göz Hastalıkları        40 TL    49 TL        40-100 TL

Dermatoloji         25 TL    54 TL        40-100 TL

Gögüs Hastalıkları    30 TL    56 TL        30-60 TL

Kulak Burun Boğaz     30 TL    51 TL        30-60 TL

Genel Cerrahi        25 TL    60 TL        30-60 TL

Dahiliye            25 TL    60 TL        30-60 TL

Ortopedi            30 TL    51 TL        30-60 TL

Fizik Tedavi        30 TL    54 TL        30-60 TL

Yaşlı Hastalıkları    30 TL    60 TL        30-60 TL

Plastik Cerrahi        40 TL    56 TL        30-60 TL
                             

Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün