Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

"Farklı istihdam modelleri sağlıkçıların başarısını düşürür"

Türk Sağlık- Sen 2’Nolu Şube Başkanı Şenol Atıcı, sözleşmeli sağlık personelinin yaşadıkları sorunlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Şenol Atıcı, “Sağlık personeli tayin olduğu yerde 6 yıl kalmak zorundayken artık 3 yıl sonra tayin isteyebilecek. Bu yasa sağlık çalışanları açısında önemli bir atılımdır” dedi

"Farklı istihdam modelleri sağlıkçıların başarısını düşürür"

Sözleşmeli sağlık personellerinin kadroya geçirilmesiyle ilgili sürenin 4+2’den 3+1’e düşürülmesi hakkında bilgi veren Atıcı, “Eğitim ve diyanette vardı. Bir torba yasa oluşturuldu. Ancak bunun içerisinde sağlık çalışanları yoktu. Türk Sağlık-Sen genel merkezi şubelerden de görüş alarak sağlık çalışanlarının da 3+1’e düşürülmesi için ciddi bir çalışma yaptı. Bu anlamda sendikal bir başarıdır” dedi. Sözleşmeli sağlık çalışanlarının tayin hakkıyla ilgili açıklamalarda bulunan Atıcı, “Sözleşmeli personelin tayin süresinin 4+2’den 3+1’e düşürülmesi hem sağlık bakanlığını memnun etmiştir hem de sağlık çalışanlarını. Görüş alındığı zaman çok güzel şeyler ortaya çıkıyor. Öncesi kimseye sorulmadan yapılan bir şeydi sonra Türk Sağlık-Sen’e de sorularak yapıldı. Görüş alınınca önceki sistemin yanlış olduğu anlaşıldı ve bugün sözleşmeli dediğimiz personelle ilgili olarak 4+2’den 3+1’ düşürüldü. Sağlık çalışanları açısında önemli bir atılımdır. Çünkü gittiği yerden 6 yıl boyunca hiçbir yere tayin olamama durumu vardı. Son yasayla birlikte 3’üncü yılında tayin olabilecek. Yetkili sendika şimdiye kadar hiçbir şey yapmadı ve sağlık çalışanı olduklarını unuttular. Biz son olarak Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yetkili sendika olduk” diye konuştu.
“YETKİLİ SENDİKA DOĞRU BİLGİ VERMİYOR”
Sağlık sektöründeki farklı istihdam modellerinin iş başarısı düşürdüğünü söyleyen Atıcı, “Sendika olarak en çok rahatsız olduğumuz konuların başında vekil ebe ve hemşireler geliyor. Bir sağlık kurumunda çalışırken farklı farklı istihdam modellerinin olmaması gerektiğini sürekli dile getirdik. Ciddi manada motivasyon düşüklüğüne neden oluyor. Aynı okullar mezunu ve aynı işi yapıyor ancak biri 4B’li biri 4+2’li biri sözleşmeli ebe ve hemşire. Bu istihdam modellerinin hepsi bir arada çalışıyor. Hepsinin özlük hakları farklı ve bu da ciddi manada iş akışını bozuyor. Biz farklı modeller istemiyoruz. Sadece 4A’lı herkesin kadrolu olduğu bir istihdam modelinden yanayız ve bunun mücadelesini sonuna kadar vereceğiz. Aynı işi yapıyorlar ancak vekil deniyor. Sözleşmeli istihdam modelleri getirildiği dönemde bu modellerin doğru olmadığını dile getirdik. Bugün bizim söylediğimiz noktaya geldiler. 2011 yılında bütün çalışanlar 4B’ye geçirildi. Bugün yine farklı modeller uygulanıyor. Yetkili sendika dediğimiz son 8-9 yılın yetkili sendikası bu konuda bilgi akışını doğru götürmüyor. Bizim elimizde veriler var ve yetkili sendika olarak Sağlık Sen’inde elinde bu veriler var. Toplu sözleşme masasına getirdiğinde orada bir çözüm bularak ayrılmış olsa bugün bu sorunların hiçbiri yaşanmayacak. Ama masa kurulduğunda yasa bize bir ay gibi bir süre veriyor. Bir ay sürede memurların sorunlarını masada çözme gibi bir imkan veriyor. Maalesef bu hak kullanılmıyor ve daha üçüncü gün hiçbir konu görüşülmeden imzayı atıp çıkıyor. Birçok sorun da o masada kalıyor. Ağustos ayında yeniden bir masa toplanacak biz sorunları belirleyip madde madde belirledik. Ancak bu konuların yine yetkili sendika tarafında orada çözüleceğine inanmıyorum. Bizler de çağırılıyoruz ancak imza aşamasında sadece yetkili sendika var. Söz hakkı onda olduğu içinde son kararı onlar veriyor. Enflasyonun altında kalmıştır. Yukarıya bilgi akışının gitmemesinin önündeki engel Memur Sen’dir. Bazı hastanelerde yetki baskıyla alınıyor. Baskı olmayan hastanelerde bu sendika yetkiyi kaybediyor. Baskılar azaldıkça kalite artacaktır. Toplu sözleşmeden en fazla beklenen şey ücretler olacak. Bu sözleşmede memur enflasyonun üzerinde zam bekliyor” açıklamalarında bulundu.
“Mazeret tayinleri dikkate alınmalı”
Parçalanmış aileler sorununa değinen Atıcı, “Diyelim ki, bir kişi Diyarbakır’a tayin oluyor ve İstanbul ya da İzmir’den biriyle evleniyor. Ancak 6 yıl boyunca aynı yere gelemiyorlar. Bu da parçalanmış ailelere neden oluyor. 3-4 yıl çocuğundan ayrı kalıyorlar. Bu nedenle bizim önerimiz mazeret tayinlerinin ciddi şekilde incelenerek yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Bu sadece sözleşmeli çalışanlarla ilgili oluyor. Biz parçalanmış aileler istemiyoruz. Mazeret tayinleri dikkate alınmalı” ifadelerinde bulundu. 

“Hemşire eksikliği hat safhada”
Hastanelerdeki hemşire eksikliğine dikkat çeken Atıcı, “Yaz tatilince bu eksiklik hat safhalara çıkıyor. Bu konuyla ilgili ciddi çalışma yapılması gerekiyor. Birçok hastanede ciddi bir sorun. Sağlık Bakanlığı hemşire atamada tam yetkilidir. Son dönemde bu eksiklik çok artmaktadır. Gün aşırı nöbetler ortaya çıkmaktadır. Özellikle acilde 24saat nöbet tutan hemşire nöbetten çıkıyor ertesi gün yeniden nöbete kalıyor. Bir insanın bu kadar dayanması çok zordur. Özellikle sağlıkta en ufak bir dikkatsizlik çok büyük sıkıntılara neden olur. Gün aşırı nöbetlerin kaldırılması gerekiyor. Bu eksikliğin bir an önce giderilmesi gerekiyor” dedi. 


 

Next page

Gazete Yenigün