Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

"Faizlerin 0,99’a inmesiyle kriz bitecek"

KAMDER başkanı ve İzmir Ticaret Odası meclis üyesi Niyazi Gültekin Kamu Bankalarının konut kredisi faiz oranlarını 0,99’a indirmesi ile kriz sürecinin biteceğini, yılın ikinci yarısında konut satışlarında rekor yaşanacağını söyledi.

"Faizlerin 0,99’a inmesiyle kriz bitecek"

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın bir hafta vadeli repo ihale faizlerinde (politika faizi) 425 baz puanlık indirim uygulaması ve FED’in 11 yıl aradan sonra faiz indirimi yapması piyasalara olumlu yansıdı. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank 500 bin TL’ye kadar olan 180 ay vadeli konut kredilerinde faiz oranlarını 0,99’a indirdi. 


BEKLEYEN TALEPLER HEMEN SATIŞA DÖNECEK
Kamu bankalarının konut kredisi faiz indirimi kararını değerlendiren Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği (KAMDER) başkanı ve İzmir Ticaret Odası İnşaat Komitesi meclis üyesi Niyazi Gültekin, “Maliye ve hazine bakanımız Berat Albayrak’ın kamu bankalarının hafta içerisinde faizleri düşüreceğini açıklamasından sonra Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halbank konut kredisi faizlerini 0,99’a çekti. Faiz indirimi beklentimizin üstünde gerçekleşti. Özel bankaların da faiz oranalrını düşürerek 1-1,20 seviyesine getirmesini bekliyoruz. Konut ve ihtiyaç faizleri düştükçe mevduat faizleri de düşecektir. Kamu bankalarının yıllık faiz oranlarını yüzde 17-18 seviyesinden yüzde 12 seviyesine düşürmesi ülkemiz açısından çok güzel bir gelişme. Faizler yüksek olduğu için 1 yıldır konut alamayan vatandaşlar var. Çok sayıda konut talebi hızlı bir şekilde satışa dönecektir. Şimdiden satış ofislerimizdeki ziyaretçi sayısı ve telefon trafiği artmaya başladı. Hafta sonu satış ofisleri çok hareketli geçiyor. Sektör 1 yılı aşkın krizin ardından tekrar parlak günlerine kavuşacaktır” dedi.


YÜKSEK FAİZLER KRİZİ BAŞLATTI, FAİZ İNDİRİMİ KRİZİ BİTİRECEK
Konut satışlarındaki düşüşün nedenini konut kredi faiz oranlarının çok yüksek olmasına bağlayan Gültekin, “İnşaat sektöründeki krizin asıl nedeni faiz oranlarının yüksek olmasıydı. Konut almak isteyen vatandaş faiz oranlarını görünce konut alımını öteliyordu. Faizlerin düşmesi ile bekleyen talepler çok hızlı bir şekilde satışa dönüşecektir. İnşaat sektöründeki finansman sıkıntısı bu yılsonuna kadar tamamen çözülmüş olur. İnşaat sektörü 200’den fazla sektörü doğrudan veya dolaylı olarak etkilediği için 200 sektörün de finansman sıkıntısını çözecek. Ülke ekonomisine de çok büyük bir katkı sağlayacak. Faiz indirimi kararının alınmasını sağlayan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, sayın bakanımız Berat Albayrak’a, kamu bankalarının değerli yöneticilerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.


FİYATLAR DA FAİZLER DE ÇOK UYGUN
Konut almak için bundan daha iyi bir fırsat oluşmadığını belirten Gültekin sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Şu anda konut fiyatları da konut kredisi faiz oranları da çok uygun. İnşaat maliyetlerindeki yüzde 40 artış henüz konut fiyatlarına yansıtılmadı. Ancak bu maliyetler müteahhitlerin üzerinde büyük bir yük. Bu yüzden ister istemez maliyetler fiyatlara yansıyacak. Faiz indiriminin etkisiyle konut satışlarının artması ve stokların tükenmesiyle müteahhitler fiyat artışına gidecektir. 2018 fiyatları halen geçerliyken bu fırsatı kaçırmamak lazım. Birkaç ay sonra bu fiyatları bulmak mümkün olmayacak” dedi.

Next page

Gazete Yenigün