Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

DİSK, Aliağa sorununu Ankara MHP'ye taşıyor

DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası, Aliağa Belediyesi'nden çıkarılan işçiler için farkındalık yaratmak adına kentin merkezi konumundaki noktalara imza stantları kurdu. Temmuz ayı sonuna kadar hedeflenen 1 milyon imza, MHP Genel Merkezi'ne götürülecek

 DİSK, Aliağa sorununu Ankara MHP'ye taşıyor

Mehmet Emin AL / YENİGÜN - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Genel İş Sendikası Şubeleri, duyarlılık oluşturmak ve Aliağa Belediyesi'nde işten çıkarılan vatandaşların durumuna dikkat çekmek adına İzmir'in merkezi noktalarında kurduğu stantlarla vatandaşlardan imza istiyor. Konak, Karşıyaka, Bayraklı, Bornova gibi merkezi ilçelerde kurulan bu stantlara her yaştan vatandaş ilgi gösterirken, özellikle özel sektörde işini kaybetmiş olan çok sayıda vatandaşın da dayanışma gösterip imza verdiği ifade edildi. DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası 3 Nolu Şube Başkanı Faruk Saral, dört gün önce Konak Meydanı'ında imza satandı açtıklarını ve vatandaşlardan yoğun ilgi gördüklerin kaydetti. 3 Nolu Şube Başkanı Saral, işine son verilen 179 işçiye ilişkin, “Aliağa'da işten çıkarılan arkadaşlarımız kendi aralarında komiteler belirlediler ve bu komiteler çerçevesinde eylem kararı adılar. Bugün de bu imza standları devam edecek, daha sonra da devam etmesi yönünde karar çıkarsa biz de bu kararı destekleyeceğiz ve mücadelemize devam edeceğiz" dedi.

HEDEF BİR MİLYON İMZA

Aliağa Belediyesi'nden atılan işçilerin; maaşları, kıdem-ihbar ve izin hakları gibi hakedişleri henüz verilmediği için ekonomik anlamda zor durumda kaldıklarını hatırlatan Başkan Saral, “Örgütlü olduğumuz tüm iş yerlerinde, arkadaşlarımızla ekmeğimizi bölüşmek adına dayanışma ve destek kanalı oluşturuyoruz. Kampanyayı bitirdikten sonra kendilerine destek ziyaretinde bulunmak istiyoruz. Hem kamuoyunu bilgilendirmek ve hem de konuyu gündemde tutmak adına bu etkinliklerimiz devam edecek" şeklinde konuştu.
Temmuz ayının sonuna kadar sürecek olan imza kampanyasının ardından bir milyon imza toplamayı hedeflediklerini ifade eden Başkan Saral, "Biz ayın sonun kadar bir milyon imza toplanacağını bekliyoruz. Vatandaş fazlasıyla ilgi duyuyor. Özellikle ekonomik krizin insanları son derece olumsuz etkilediğini halk görüyor. İnsanlarla konuşunca bunu daha net anlıyoruz. Özellikle Aliağa ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ndeki stantlarda vatandaş dayanışma gösteriyor ve yoğun şekilde imza topluyoruz" dedi.

MHP GENEL MERKEZİ'NE TESLİM EDİLECEK

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise imza kampanyasının temmuz ayının sonuna kadar süreceğini aktardı. Toplanacak olan imzaları Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'ın partisi olan MHP Genel Merkezi'ne teslim edeceklerini belirten Sarı, orada bir basın açıklaması yapmayı planladıklarını kaydetti. Başkan Sarı, ay sonuna kadar sürecek olan imza kampanyasının yanı sıra, içinde bulundukları duruma dikkat çekmek adına konuyu ulusal gündeme taşımayı hedefledikleri gibi, farklı bir eylem kararı da alabileceklerini ifade etti. 

Next page

Gazete Yenigün