Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

"Delege seçimleri demokrasi kokuyor"

CHP Narlıdere İlçe Başkanı Şahin Fırat, CHP'nin delege seçim sürecine ilişkin açıklamalarda bulunarak, "Mahalledeki siyaseti en iyi mahalleli bilir. Delege seçimlerinde partimiz demokrasi kokuyor" dedi

"Delege seçimleri demokrasi kokuyor"

CHP Narlıdere İlçe Başkanı Şahin Fırat Yenigün TV'ye konuk oldu. Özgür Coşkun'un sorularını yanıtlayan Fırat Narlıdere'ye eşit hizmet götürebilmek için ilçe örgütüyle yerel yönetimin uyum içinde hareket ettiğini belirtti. CHP'deki delege seçim sürecine ilişkin olarak da açıklamalar yapan Fırat, “Delege seçimleri ve kongreler bizim şölenimiz. Tatlı bir rekabet yaşanmasını arzu ediyoruz. Örgütler partiyi iktidara taşır. Zaten siyaseti mahallelere indirmiştik. 11 mahallemizde, siyaseti mahalle meclisleri yönetiyor. Delege seçimlerinde partimiz demokrasi kokuyor” ifadelerini kullandı.

Narlıdere çok özel bir ilçe. Ayrıca Narlıdere'de partiniz seçimlerde rekorlar kırıyor. Bu başarıyı neye borçlusunuz?

Narlıdere çok güzel bir ilçe. Metropole yakın, yeşille mavinin buluştuğu, yaklaşık 14 kilometre sahili olan, ormanlık alanları da içinde barındıran bir kent. Metronun Narlıdere'ye gelmesiyle ulaşım çok daha kolaylaşacak. Evet, Narlıdere'de partimiz çok iyi sonuçlar aldı. Bunda parti emekçilerimizin çalışmalarının etkisi büyük. İlçe örgütümüze çok teşekkür ediyorum.

ÖRGÜT - BELEDİYE UYUMU
Narlıdere'de yerel yönetimle parti örgütü arasında bir uyum olduğunu görüyoruz. Neler söylemek istersiniz?
Belediye Başkanımız Ali Engin, tüm deneyimini ve birikimini Narlıdere'ye aktardı. Geldiği günden beri hiç durmadan çalışıyor. Belediyelerin bütçeleri kısıtlı. Dolayısıyla kaynakları doğru kullanmak gerekiyor. Sayın Ali Engin, bu konuda çok hassas. Küçük dokunuşlarla ivedilikle bir şeyler yapmaya çalışıyor. Narlıdere'de ilçe örgütüyle yerel yönetim uyum içinde hareket ediyor. Böyle de olmak zorundayız. Çünkü vatandaş hizmet bekliyor. İlçemize eşit hizmet götürebilmek için ortak akılla hareket ediyoruz.

“TASARRUF KONUSUNDA HASSASIZ”

Bu dönem belediye başkanlarının tasarruf tedbirlerini artırdığına şahit oluyoruz. Ne düşünüyorsunuz?
İzmir'deki tüm belediye başkanlarımız tasarruf konusunda çok hassas. Vatandaşın özlemle beklediği CHP iktidarı için, belediye başkanlarımızın omuzlarında çok büyük bir yük var. Biz de parti örgütü olarak, her zaman belediye başkanlarımızın yanında olacağız. Onların işlerini kolaylaştıran çalışmalar yapacağız. Belediyelerimiz bu süreci çok sağlıklı yönetiyor. Genel Merkezimiz yerel yönetimlerle ilgili çok hassas. İletişim ve samimiyet çok önemli. Bu noktada belediye başkanlarının bir araya gelmesi önemli. Çok güzel bir ahenk yakaladık. Bu uyum vatandaşı da çok mutlu ediyor.

Narlıdere'de işsizlik ne durumda?

İşsizlik sadece Narlıdere'de değil, İzmir'de ve ülkemizde çok büyük bir problem. Belediyeler iş kapısı olarak görülüyor. Ancak belediyelerin kadroları sınırlı. Devlet iyi yönetilmiyor. İktidarın istihdama yönelik yatırımlar yapması lazım.

“SİYASETİ MAHALLEYE İNDİRDİK”

CHP'de devam eden delege seçimleri hakkında neler söylemek istersiniz?

CHP, 96 yıllık bir parti. Demokrasiden kaynaklanan bazı alışkanlıklarımız var. Delege seçimleri ve kongreler bizim şölenimiz. Tatlı bir rekabet yaşanmasını arzu ediyoruz. Örgütler partiyi iktidara taşır. Sayın Genel Başkanımız, bu düşünceyle 'uzlaşı adayı' vurgusu yaptı. Biz bu seçimlerde hakem görevi görüyoruz. Zaten siyaseti mahallelere indirmiştik. Bizim geniş mahalle meclislerimiz var. 11 mahallemizde, siyaseti mahalle meclisleri yönetiyor. Biz teknik desteği veriyoruz, uzlaşı mesajı veriyoruz.

“EMEK VERENLER 
DEĞERLENDİRİLMELİ”

Partiye emek veren isimlerin değerlendirilmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Mahalledeki siyaseti en iyi mahalleli bilir. Delege seçimlerinde partimiz demokrasi kokuyor. Üyelerimiz de her zaman partimizin yanında olmalı. Üyelik budur. CHP iktidarı için omuz omuza mücadele ediyoruz. Bakış açılarımız farklı olabilir ama birbirimizin düşüncelerine saygı duymalıyız. Hedefimiz CHP'yi iktidara taşımak. Yarın seçim olacakmış gibi özveriyle çalışmak zorundayız. Delege seçim sürecini de en iyi şekilde atlatacağız. Narlıdere'de 5 bine yakın üyemiz olduğunu hatırlatmak istiyorum. Biz herkese eşit mesafedeyiz. Onun için 'adayım, aday değilim' gibi bir şey söyleme lüksümüz yok. Bunu önümüzdeki süreç gösterecek.

Özgür COŞKUN

Next page

Gazete Yenigün