Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

"Çoklu Baro Sistemi baroları geriye götürür"

Barolara ilişkin taslak meclise gelmeden İzmir Barosu ve Çağdaş Hukukçu Derneği’nden tepki geldi. Dernek başkanları, çoklu baro sisteminin hem teknik hem de yapısal olarak uygulanmasının mümkün olmadığı görüşünde

"Çoklu Baro Sistemi baroları geriye götürür"

Geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Cuma hutbesinde okuduğu, ardından Ankara Barosu’nun açıklaması ve bunun üzerine de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın barolarla ilgili gündeme getirdiği çoklu baro sistemi değişikliği, üzerinde çalışıldığı ve 3 Haziran günü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ye getirileceği ifade ediliyor. Öncelikle söz konusu çoklu baro sistemine ilişkin İzmir Baro Başkan Yardımcısı Özgür Yılmazer, karşı olduklarını ifade ederken çoklu baro sisteminin aynı zamanda avukatların özlük hakları konusunda da ciddi bir karışıklığa neden olacağını kaydetti.

İzmir Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şube Başkanı Serdar Gültekin ise bu sistemle daha da geriye gideceğini ifade ederken, baroların bağlı bulunduğu Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da geçtiğimiz günlerde “Şunu kesin olarak söylemek istiyorum. Türkiye’de istisnasız tüm barolar, çoklu baro sistemine karşıdır…” yönünde yazılı açıklamada bulunuştu.

“İKİ NEDENİ VAR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği, üzerinde çalışıldığı ve 3 Haziran günü TBMM’ye getirileceği konuşulan ‘Çoklu Baro Sistemi’ne ilişkin konuşan İzmir Baro Başkan Yarımcısı Özgür Yılmazer, sistemin teknik olarak mümkün olmadığını ve siyasi olarak baroların etkin gücünün kırılması amacı taşıdığını ileri sürdü. Baro Başkan Yardımcısı Av. Özgür Yılmazer, “Çoklu baro sistemine karşıyız. Öncelikle bunun iki ayağı var. Bunun birincisi siyasidir. Birinci amaç, baroların insan hakları, hukuk devleti, yargı bağımsızlığı ve bununla bağlantılı olan bütün alanlardaki mücadelesini muhalefetini sindirmek ve durdurmaktır” dedi.

“ÖZLÜK HAKLARINDA KARIŞIKLIK OLUR”

İzmir Baro Başkan Yardımcısı Yılmazer, “İkinci amaç da, barolardaki bu sistemin değiştirilmesindeki amacı etkilerini, gücünü ikiye bölmek anlamındadır. Bu çoklu baro sistemi siyasetin kendilerine doğru gelebilir ancak sonuçta avukatların bütün özlük işlemlerinden, bulunmak zorunda oldukları etik meslek kuralları vs. Bütün bunlar anlamında bağlı olması gereken bir kurum olmalı. Bu işlemelerin birden fazla ilde baro ile yapılabilmesi mümkün değil, bu iş karışıklık getirir beraberinde. Genel olarak bunları ifade edebiliriz ”şeklinde konuştu.

“BAROLARIN EVRENSEL GÖREVİ BUDUR”

Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şube Başkanı Serdar Gültekin ise, Meclise getirilmesi planlanan yasa taslağa ilişkin, yasallaşması durumunda baroların daha da geriye gideceğini ve söz konusu çoklu baro sistemine karşı olduklarını ifade etti. İzmir Şube Başkanı Serdar Gültekin, “Basında çıkan haberler var ama taslak tam olarak nedir net bir bilgimiz yok. Tam olarak henüz kimse görmedi sanırım. Temelde çıkan haberlerde, konuşulanlardan çıkardığımız, bizim olaya bakış açımız şu, neticede biz baroları sadece kayıt olup aidat ödeyip, cüppe giyilecek yerler olarak görmüyoruz. Barolar, genel olarak toplumun hak kayıplarının yaşanmaması, hakların korunması, evrensel değerlerin toplumda yaygınlaşması, devletin bu toplumda bireylere karşı olan gücünü sınırlayan, savunan denetlemeye çalışan bir yapı olarak görüyoruz. Toplumda bireylerin evrensel nitelikteki haklarını hukukunu koruyan bir yapıdır ve bu şekilde işlerliği, yetkileri artırılmalı ve daha da yaygın hale getirilmelidir” dedi.

“DAHA DA KÖTÜYE GÖTÜRECEK”

Başkan Yılmazer, “Anladığımız kadarıyla iktidar öteden beri barolarla ilgili bir hâkimiyet sağlayamadığı için bu çoklu baro sistemi noktasına gelindi. Ne yapacaklarını tam olarak bilmiyoruz. Konuşulanları yapacak olurlarsa nihayetinde bu işte ele geçiremedikleri İstanbul-Ankara-İzmir barolarıyla ilgili özellikle bir şekilde baroları bölüp çok az oy almış bazı grupların temsilcilerini de yönetime sokup işlerliğini, zaten kötü halde olan baroların daha da geriye, kötüye götürecek bir taslak üzerinde çalıştıkları anlaşılıyor. Dolayısıyla olumlu karşılamamız ve iyi şeyler getireceğini düşünmemiz için hiçbir neden yok” şeklinde ifade etti.

"SAKINCALARINI SOMUT GEREKÇELERLE ANLATIYORUZ"

Geçtiğimiz günlerde AA’ya yazılı açıklama yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, tartışılan "çoklu baro" sisteminin, bir ilde dileyen belli sayıdaki avukatın bir araya gelerek baro kurması anlamına geleceğini belirterek, "Şunu kesin olarak söylemek istiyorum. Türkiye’de istisnasız tüm barolar, çoklu baro sistemine karşıdır. Türkiye Barolar Birliği olarak biz de dünyada örneği olmayan bu sistemin sakıncalarını, konu birkaç sene önce gündeme getirildiğinde açıklamıştık. Konu neticede kapanmıştı. Bugün de ilgili her kurum ve yetkili her makama çoklu baronun sakıncalarını somut gerekçelerle anlatıyoruz" değerlendirmesini yaptı. - Mehmet Emin AL

 

Next page

Gazete Yenigün