Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

"Çocuk Bakanlığı kurulmalı"

Türkiye’de kayıp çocuk vakalarına ilişkin gerekli önlemlerin alınmadığını kaydeden Yakınlarını Kaybetmiş Aileler Derneği Başkanı Zafer Özbilici, “Acilen ‘çocuk bakanlığı’ kurulmak zorunda” dedi

"Çocuk Bakanlığı kurulmalı"

Yıllardır kayıp çocukların bulunması için çalışan Yakınlarını Kaybetmiş Aileler Derneği’nin Başkanı Zafer Özbilici, günümüzde cinsel istismar nedeniyle kaçırılan çocuk sayısında ciddi artış yaşandığını kaydetti. 
Özbilici, kayıp çocuk vakalarını aydınlatmada yardımcı olacak unsurlara değinerek kayıp vakalarının azalması için Türkiye’de gerekli çalışmaların yapılmadığını belirtti. Kayıp çocuk vakalarına ilişkin gerekli önlemlerin alınmadığını dile getiren Özbilici, ‘çocuk bakanlığı’ önerisinde bulunarak, “Türkiye’de bu kadar kayıp vakası varken önlemler alınmıyor. Bir çocuk kayıp olduğunda toplumsal duyarlılık artıyor. Çocuk bulunduğunda kimse daha önce kayıp olan çocukları konuşmuyor. Kayıp çocukların bir an önce bulunması ve kayıp vakalarının azalması için acilen çocuklardan sorumlu bir bakanlık kurulmak zorunda. Aileler ve çocuklar eğitilmeli” ifadelerini kullandı.


GİYSİLERİNİ YIKAMAYI ERTELEYİN
Çocuklar herhangi bir şekilde kaybolduktan sonra yapılacak arama çalışmalarına çocukların giysilerinin önemli katkı sağladığını vurgulayan Özbilici, “Zaman zaman çocuklarınızın giysilerini yıkamayı erteleyin. Çünkü çocuk kaybolduğu zaman arama çalışmalarında kokuya duyarlı iz sürme köpekleri kullanılıyor. Kamera sisteminin olmadığı, insan sirkülasyonunun az olduğu yerlerde giysiler çocukların bulunmasına büyük katkı sağlar. Çocuklarınızın güzergahını beraber belirleyin. Ebeveyn muhakkak plan içinde olmalı. Hangi yolu kullanacağını muhakkak anne bilmeli, üzerindeki son kıyafetleri mutlaka aklında tutmalı. Çocuk kaybolduğunda olağanüstü bir durum varmış gibi uzmanlar harekete geçmeli. Çünkü kaybolma süresi uzadıkça bulunamama oranı artıyor” uyarısında bulundu.


PEDOFİLİ ARTIYOR
Günümüzde cinsel istismar nedeniyle kaçırılan çocuk sayısında ciddi artış yaşandığını söyleyen Özbilici, çocuklara yabancı mesafesinin öğretilmesi gerektiğine değinerek, şunları kaydetti: “Büyükşehirlerde genelde maddi durumu kötü olan ailelerin çocukları, aile içi şiddet,eğitimsizlik gibi nedenlerle evden kaçıyor. Çoğu bir daha geri gelmiyor. Zekâ problemi olduğu için kaybolan çocuklar var. Metropolde kaybolup bir daha haber alınamayan çocukların bir kısmı trafik kazalarında veya afetlerde hayatını kaybediyor. Küçük şehirlerde durum farklı. Çocuk birkaç gün içinde bulunmazsa kaçırıldığı kesinleşiyor.
Eskiden çocuklar dilencilik veya evlat edinmek için kaçırılırdı. Artık tecavüz ve taciz için kaçırılıyor. Tecavüze uğrayan çocukların çoğu öldürülüyor. Pedofili vakaları çok sık görülmeye başlandı. Bu durum bizi korkutuyor. Yabancı mesafesini ihlalden sonra çocuklar pedofili hastalarının kurbanı oluyor. Çocuk orada yabancı mesafesini bilse, pedofili hastalarından ürker, hisseder, bağırmayı tercih eder. Her ebeveyn, çocuklarına yabancı mesafesini öğretmeli. Yabancı insanlardan herhangi bir şey almaması, yabancı bir kişinin onunla iletişim kuruyorsa ailesiyle paylaşması gerektiğini çocuk bilmeli. Çocuklar ayrıca yakınlarının bile mahremiyet sınırı olduğunu bilmeli.”


AİLELER VE ÇOCUKLAR EĞİTİLMELİ
Kayıp vakalarının azalması için Türkiye’de gerekli çalışmaların yapılmadığını söyleyen Özbilici, “Türkiye’de bu kadar kayıp vakası varken önlemler alınmıyor. Bir çocuk kayıp olduğunda toplumsal duyarlılık artıyor. Çocuk bulunduğunda kimse daha önce kayıp olan çocukları konuşmuyor. Kayıp çocukların bir an önce bulunması ve kayıp vakalarının azalması için acilen çocuklardan sorumlu bir bakanlık kurulmak zorunda. Aileler ve çocuklar eğitilmeli” açıklamasında bulundu.

KAYBOLMA NEDENLERİ

SAĞLIK PROBLEMLERİ: Engelliler, akıl hastaları, yaşlı ve düşkünler, çaresiz hastalıklara yakalananlar ve terk edilenler.
İSTEM DIŞI KAYIPLAR: Fuhuş amacıyla, evlat edinmek için, cinayet veya organ ticareti için, dilendirmek amacıyla veya uyuşturucu kuryeliği için.
KAZALAR NEDENİYLE: Trafik kazalarında yaşamını yitirenler, doğal afetlerde kaybolanlar.
KENDİ İSTEĞİYLE: Ailedeki geçimsizlik ve maddi sorunlar, alacaklılardan ve düşmanlarından kaçanlar, askerlikten kaçanlar, evlenme ümidiyle veya sevdiğine kavuşmak için kaçanlar, şöhret olmak için kaçanlar.

 

HANGİ ÖNLEMLER ALINMALI?

- Aileler, çocuklarının son fotoğrafına ve parmak izlerine daima sahip olmalı.
- Çocuklarının arkadaşlarını ve ailesini tanımalı. Arkadaşlarının adını, telefon numarasını ve adres bilgilerini içeren bir defterleri olmalı.
- Çocuklarının bu bilgilerin bulunmadığı yerlere gitmemesi için bir yöntem bulmalı.
- Çocuklarına özel bir ID Kartı (kimlik kartı) yaratsınlar ve o kartı devamlı taşıması için ikna etsinler. Çocuklarının kendileriyle nasıl irtibat kurabileceğini belirleyip, bunu ID kartında belirtsinler.
- Çocukların DNA'sını belirleyecek bir şeyini (kan, saç teli gibi..) muhafaza edip, alındığı tarihi de not etmeli.
- Çocuklarının okula gittiği güzergahı iyi bilmeli.

 

ÇOCUK KAYBOLURSA NE YAPMALI?
- Öncelikle çocukların arkadaşlarının aileleri kontrol edilmeli.
- Okulu, kreşi veya yuvası bilgilendirilmeli.
- Polis aranmalı ve rapor tutulmasında ısrar edilmeli, dosya numarası da alınmalı. Bu dosya numarası, ileride çok önemli olur.
 - Çocuğu en son kim, nerede görmüş bunu öğrenmeli. Çocuğun en son
görüldüğü yerden araştırmaya başlanabilir.
- Çocuğun en son ne giydiği bilinmeli. Bölgesel hizmet gruplarına başvurulmalı.
- Evdeki telefon başında sürekli biri bulunmalı.
- Yardım istemek için utanılmamalı, tereddüt edilmemeli, çünkü bu her
ailenin başına gelebilir.

 Doğukan Fikri FİDAN

Next page

Gazete Yenigün