Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

"Çoban Ateşi Hareketi" partileşiyor

Merkez sağda yeni bir parti için uzunca süredir çalışmalarını sürdüren Çoban Ateşi Hareketi'nin öncü isimlerinden olan eski Bakan Rıfat Serdaroğlu, Yenigün Gazetesi'ne önemli açıklamalarda bulundu. Yıl sonunda resmi olarak kuracakları yeni partinin, "Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en büyük muhalefetine tanık olacak" dedi

"Çoban Ateşi Hareketi" partileşiyor

Mehmet Emin AL / YENİGÜN - Yaklaşık 1.5 yıl önce Türkiye'nin hemen hemen her bölgesinde taban çalışması yaparak, teşkilatlanma hazırlıklarını sürdüren Çoban Ateşi Hareketi, İzmir başta olmak üzere Ege ve Güney'de çalışmalarını bitirdi. Hareketin öncü ismi Rıfat Serdaroğlu, yeni bir merkez sağ partinin Türkiye'de ihtiyaç olduğunu kaydetti. Hareketten doğacak ve resmi olarak yıl sununda ismini açıklayacakları partinin, ülkede varolan siyasi partilerin ve mevcut iktidarın seçmen üzerinde etkisinin zayıfladığını son kamuoyu araştırmalarına bakıldığında da rahatlıkla görülebileceği dile getiren Serdaroğlu, "Son yapılan anketlere de bakıldığında, Türk insanının yaklaşık yüzde 74-75'i yeni bir parti kurulmasını istiyor. Vatandaş iktidar partisinden umudu kesmiş, aynı zamanda MHP'den de aynı şekilde kesmiş durumda. HDP ise Türkiye partisi olmayı başaramadı bir türlü. Terörle aralarına mesafe koyamadılar; halbuki bunu başarabilselerdi Türkiye rahat bir nefes alacaktı" dedi.

"BU YILIN SONUNDA PARTİ OLACAK"

Partileşme süreci konusunda da açıklama yapan Çoban Ateşi Hareketi'nin ağabeyi-siyasi koordinatörü konumundaki Serdaroğlu, hareketin partileşme sürecine ilişkin "Çoban Ateşi Hareketi, siyasi parti olacak, bu yılın sonunda mutlaka olacak. Daha belirgin bir tarih veremiyoruz çünkü Türkiye'de neyin ne olacağı, yarın ne olacağımız belli değil. Kırk kişilik bir AK Parti yönetiminin Türkiye'yi daha nasıl felaketlere sürükleyeceğini kestiremediğimiz için normal bir program yapamıyoruz ama bu hareket iş bütün engellemelere rağmen parti olacak" dedi. Serdaroğlu, konuşmasında her bölgede çalışmalar yaptıklarını ve beklediklerinin çok üstünde olumlu şekilde geri dönüşler aldıklarını ve yoğun katılımlara tanık olduklarını, Atatürkçü, Cumhuriyete bağlı, laik, çağdaş hukuk devletine inanan, yüreğinde Ay Yıldız sevdası olan Türkiye'nin yeni genç nesline partiyi emanet edeceklerine dikkat çekti. Yaklaşık 60 ilde çalışmalarını gerçekleştiren hareketin en son bayram öncesi Antep-Erzurum'da toplantılar yaptıklarını dile getirirken merkez sağ partinin ülke siyasetinde önemli bir rol üstleneceğini, ana muhalefet partisi olan CHP'nin ve diğer partilerin tek başına iktidar olmak için kararlı olamadıklarını ileri sürdü.

"MERKEZİN SAĞINA SOLUNA UMUT VERECEK"

Serdaroğlu, geçtiğimiz gün Piar Araştırma Şirketi'nin yaptığı anketlere dayanarak, kamuoyunun yeni bir merkez partiye ihtiyaç duyulduğunu belirterek bu oranın yüzde 54-55 oranında olduğunu söyledi. "Piar şirketinin yaptığı ankette katılan seçmenin yaklaşık yüzde 54-55'i yen bir merkez sağ partinin olması gerektiğini söylüyor. Biz sadece merkez sağ üstünden değil. Bizim hareketimiz sadece Doğru Yol Partisi'ne başka bir merkez sağ parti üstüne oturacak değil. Çağın yeniliklerine cevap verecek, merkez sağa, merkez sola da umut verecek bir yapı oluşturmak istiyoruz. Bunun için koşturuyoruz" diye ifade etti.

Siyaset rehberliği olacak

Geçmişte belediye başkanlığı yapmış, milletvekilliği ve bakanlık yapmış olan Serdaroğlu, kendisi başta olmak üzere aktif görev almayacağını, amaçlarının yeniden milletvekili veya bakanlık yapmak olmadığına dikkat çekerek, "Biz bilgilerimizi aktarmak istiyoruz. Bilgilerimizi aktardığımız kadar bildiklerimizin değeri vardır. Belli bir yaşa gelmişiz bir gün göçüp gideceğiz. Kendimden örnek vereyim. Türkiye'nin son 50 yıllık siyasetinde önemli yerlerde bulundum. Benim yaşım ve benim yaşımdaki arkadaşlarımız sadece koordinatör olarak yer alacaklardır. Biz parlamentoya girelim, vekil olalım, tekrar bakan olalım gibi bir talep ve düşüncemiz yok. Biz Türkiye'yi yeni yetişen genç nesile emanet etmek istiyoruz. Atatürk'ün gençlerine, Anayasa'nın ilk altı maddesinde kafasında gönlünde genç nesillere emanet etmek istiyoruz. Devlet nedir, demokratik siyasi parti nasıl olur, parti içi demokrasi nasıl olur bu birikimlerimizi aktaracağız" dedi.

"İKİ HAREKETTEN BİRİ OLACAK"

Serdaroğlu açıklamasında, Çoban Ateşi Hareketi'nden kurulacak olan partilerinin AK Parti'den ciddi şekilde oy alacaklarını ileri sürerken, İzmir'de ilgi gördüklerini, seçmenin sosyal demokrat olduğunu, İzmir'in CHP'nin kalesi olmadığı ancak seçmenin CHP'yi kendine yakın bulduğu için oy verdiğini söyledi. Ahmet Davutoğlu ve Babacan-Gül'ün kuracağı partilerin halkta karşılık bulmayacağını ileri süren Serdaroğlu konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: "CHP de gerçek konuma dönecek. Çok saygın bir partidir, çok saygı duyuyoruz, onlar da sosyal demokrasinin muhafızları olmaya  devam edeceklerdir. CHP, kendi evlatlarına dönsün. Türkiye'de iki hareket olacak. Birincisi CHP, diğeri ise Çoban Ateşi Hareketi olacak." Bu yıl şubat ayında İzmir'de gerçekleşen Çoban Ateşi Hareketi'nin toplantısına kentin ağır siyasi isimlerinden dönemin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve daha sonra Kocaoğlu'nun koltuğuna oturan Tunç Soyer de katılmıştı.

Next page

Gazete Yenigün