;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

'' Bütün Ezberleri Bozuyoruz ''

Salgın günlerinde yaşanan zorlu sürece ilişkin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: Yenigün Gazetesi’ne konuştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, koronavirüs ile mücadele kapsamında hazırlanan ekonomik yardım hamlesini açıkladı. Soyer yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Salgın, zaten var olan ekonomik krizi derinleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak şartlarımızı zorlayıp, 6 Nisan'dan itibaren, veri tabanımıza kayıtlı, ihtiyaç sahibi, işini kaybeden 40 bin aileye 400’er lira yatıracağız. Herkesin elini taşın altına koyma zamanı. Biz varız."

'' Bütün Ezberleri Bozuyoruz ''

Salgın nedeniyle bütün dünya genelinde belediyecilik anlayışı ve hizmetlerinin değiştiğini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Kriz belediyeciliği dediğimiz bir döneme girdiğimizi düşünüyorum ve bütün ezberimizi bozuyoruz" dedi.

Türkiye’nin üçüncü büyükşehri olan İzmir’de koronavirüs salgını nedeniyle bütün dünyada olduğu gibi yaşanan zorluklarla mücadele ediliyor. Yerel yönetimlerin, geçmişte vatandaşa verdiği hizmetlerde, bugün ciddi değişikliklere gidilmeye başlandı. Belediyeciliğin ciddi sınavlar verdiği bu zor günlerde, Ankara-İstanbul ve özellikle de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kapı kapı dolaşarak dar gelirli yurttaşlara gıda paketleri dağıtmış, onlarla diyalog kurmuş, ülke gündemine gelmişti. Başkan Soyer kentte, aynı zamanda kurduğu sosyal ağlarla da dayanışmayı da büyütmüş ve taktir toplamıştı.

Başkan Tunç Soyer’e yaşanan bu zorlu süreçte nelerle karşılaştıklarını, büyükşehir olarak kentteki durumu sorup, İzmirliler'e tavsiyelerinin neler olacağı, yönünde sorular yönlendirdik. Dünya genelinde belediyeciliğin yeni bir sınav verdiği ve hizmetler açısından da yaşanan değişimlere dikkat çekti.

“YEPYENİ BİR DÖNEM”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yenigün Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, tanık olduklarına dair, “Çok zorlu hayatlarla karşılıyorum özellikle gıda yardımı sırasında insanlarla, ailelerle… Bizim bütün belediyecilik algımızı tepeden tırnağa değiştirdi bu virüs salgını dönemi. Kriz belediyeciliği dediğimiz bir döneme girdiğimizi düşünüyorum ve bütün ezberimizi bozuyoruz. Yepyeni bir belediyecilik dönemini ortaya koymayı gerektiriyor bu dönem. Eskiden lojistiğin ne kadar yeri vardı belediyecilikte, hiç neredeyse, sağlığın, eğitimin, şimdi bunların hepsi, belediyeciliğin asli unsurları, görevleri haline gelmeye başladı. Bütçe harcamalarımız, dayanışma ağlarımız, yani bambaşka bir belediyecilik ile yüz yüzeyiz, insanlık. Biz de böyle bir dönemde, böyle bugünlerde, burada geri kalmak istemiyoruz ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

“İZMİRLİLER LÜTFEN EVİNİZDE KALIN”

Salgına ilişkin alınan önleyici tedbirler açasından, Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanlığı ve uzmanların özellikle izolasyonun çok önemli olduğunu, dışarı çıkmamak gerektiğini yinelerken Tunç Soyer de İzmirliler'e çağrıda bulunarak “İzmirliler lütfen evinizde kalın, şu anda söylenecek daha iyi bir şey yok. Ne kadar çok evde kalınırsa o kadar az yayılacak bu virüs, ne kadar az yayılırsa kadar kolay başa çıkılacak ve o kadar fazla insanımızın hayatı kurtulacak. Bu kadar net bir tablo var önümüzde. Lütfen evde kalın diyoruz” şeklinde konuştu.

“ÖNCELİK HASTANE SAĞLIK ÇALIŞANLARI”

İzmir Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz hafta sağlık çalışanlarının, ulaşmakta güçlük çektiği maskeler ürettiğini ve günlük 2 bin adet üretilen maske ve hastaneye dair ise şunları söyledi: “Eşrefpaşa Hastanesi, bizim müdahil alanımız olduğu için daha sıkı destek olmaya çalışıyoruz. Şuanda hastanede her şey yolunda, hizmet vermeye devam ediyor, bir sorun yok. Günde iki bin maske üretiyoruz. Önceliği hastane ve hastanemizdeki çalışanlarımız. Diğer hastanedeki arkadaşlara da bu maskeleri veriyoruz. Önceliğimiz sağlık çalışanları, maskeleri sağlıkçılara yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi. Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün