Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Bülbül “Umarız ülkeyi parsel parsel satanlar şimdi de adacıkları satmaya kalkmaz.

Öncelikle kendisi Yunan Cumhurbaşkanı ağzıyla konuşmayı bir kenara bırakmalı

 Bülbül “Umarız ülkeyi parsel parsel satanlar şimdi de adacıkları satmaya kalkmaz.

CHP’Lİ BÜLBÜL: UMARIZ ÜLKEYİ PARSEL PARSEL SATANLAR ŞİMDİ DE ADACIKLARI SATMAYA KALMAZ
CHP Aydın Milletvekili Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, AKP’li Metin Yavuz’a sert tepki gösterdi. Bülbül “Umarız ülkeyi parsel parsel satanlar şimdi de adacıkları satmaya kalmaz. Artık bu konu hakkında boş laftan ziyade icraat görmek isteriz” dedi. 

CHP’li Bülbül açıklamasında şunları kaydetti: 
“Biz Eşek Adasından bahsediyoruz. Sayın Yavuz 12 Ada diyor. Ama onu da doğru anlatamıyor. Öncelikle kendisi Yunan Cumhurbaşkanı ağzıyla konuşmayı bir kenara bırakmalı. 
Ege Denizindeki şu anki hukuki durum Lozan ve Paris antlaşmaları ile saptanmıştır. Hukuki antlaşmalarla sabit olmak üzere Ege Adalarında egemenlik hakkımız mevcuttur. Ama ne acıdır ki AKP bu egemenlik hakkı hakkında tek bir laf etmekten bile kaçıyor.  Şu an için önemli olan egemenlik hakkı bize ait olan “Eşek Adası” gibi adaları Yunanistan’ın işgal etmesine AKP hükümetinin izin vermesidir. 
Son dönemlerde iktidarın Dışişleri Bakanına Ege Adaları ile ilgili yöneltilen sorular yanıtsız bırakılmış, geçiştirilmiştir. TBMM’de 26 Mart 2015’te yapılan oturumda, Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Lozan ve Paris Antlaşmalarına göre adaların hukuken Türkiye’ye ait olduğu ve adaların fiili olarak Yunan işgali altında olduğunu ifade etmişti. 

Ayrıca sayın Yavuz’un satır aralarına bakıldığında açıktan İsmet İnönü’yü ve Lozan Antlaşmasını hedef almaktadır. Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2017 yılındaki açıklamasını da yalanmaktadır. Sayın Yavuz’un kapıldığı tarih cehaleti umarım bu açıklamalardan sonra biter ve kazanılmış zaferleri hezimet gibi algılamaktan vaz geçer. Umarız ülkeyi parsel parsel satanlar şimdi de adacıkları satmaya kalmaz. Artık bu konu hakkında boş laftan ziyade icraat görmek isteriz.”
 

Next page

Gazete Yenigün