Haberler > Ekonomi

Yayın Tarihi: 23 Ekim 2020 - 08:22

'Buğday-Arpa-Mısırda gümrük vergisi sıfırlandı:

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Çelik, “Buğday, arpa ve mısırda ithalatta gümrük vergisinin sıfırlanması kararı üreticiler için düşündürücü” dedi.

Mehmet Emin AL / YENİGÜN - Buğday, arpa ve mısır ithalatına ilişkin İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Söz konusu karar uyarınca, buğday ithalatında yüzde 45, arpa ithalatında yüzde 35 ve mısır ithalatında yüzde 25 oranındaki gümrük vergileri 1 Ocak 2021'e kadar yüzde sıfır olarak uygulanacak.

Alınan kararın gerek iç piyasada gerekse dış piyasada ürün fiyatlarında devam eden yükselişin enflasyona olan baskısını azaltmak üzere yapıldığı belirtiliyor. Ancak ziraat ve gıda mühendisleri yerli üreticinin zarar edeceği gerekçesi ile karara karşı çıktı.

Bu kararın stokçuluğu patlatabileceği uyarısını yapan Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Zerrin Çelik, “Zaten bu ürünlerde ithalat yapılıyordu. Sıfır vergi oranı ile ithalat sanayicilerin, parası olup parasını bu ürünlere yatıracak kişilerin işine yarayacaktır. Fırsatçılık ve stokçuluk artabilir. Gelecek için fiyatları baskılayamayacaktır” dedi.

 

“ÜRETİMDEN VAZGEÇME RİSKİ”

Yönetim Kurulu Üyesi Zerrin Çelik, ithalat miktarının belirlenmemiş olmasına dikkat çekerek, “İthalat miktarının ne kadar olacağı bilinmemektedir. Şayet ithal edilen miktarlar gelecek senenin alımlarını etkileyecek şekilde olursa işte o zaman üreticilerimiz kaybeder. Sonraki yıllar için üretimden vazgeçebilir. Çünkü arz fazlası üreticilerin ürünlerinin maliyetin altında satılması riskini beraberinde getirmektedir. Özellikle kuru tarım alanlarında buğday ve arpadan başka seçeneği olmayan ve geçimini bu ürünlerden sağlayan üreticilerimiz için bu durum düşündürücüdür. Hasat sezonunda düşük fiyattan alınan ürünleri daha pahalıya ithal etmenin ülkemize bir yararının olmadığı da açıktır. Durumun daha net ortaya konması ve üreticileri koruyacak şekilde uygulama yapılması gerekir” dedi.

 

“POLİTİKALAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

Gıda Mühendisleri İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı, Uğur Toprak ise, “Tarımda milli ve yerli söyleminin gereği, tarım politikaları ivedilikle gözden geçirilmeli, tarım politikalarının temel hedefinin ülke nüfusunu nitelik ve nicelik olarak besleyecek bir tarımsal üretim düzeyinin sağlanması gerektiğidir.Ana gıda maddesini ithal eder duruma gelen ülkemizde artık ithalatı genişleterek yapılan hataları tekrarlamak yerine daha ciddi ve bağlayıcı kararlar alınması gerekmektedir. Tarım serbest piyasa koşullarına terk edilmeyecek kadar stratejik bir sektördür. Unutulmamalıdır ki, ithal etmek yerine üreticiyi destekleyip tüketiciye güvenilir gıdayı ulaştırmak devletin asli görevlerinden biridir” dedi.

 

“TÜRK ÜRETİCİSİ DESTEKLENMELİ”

Dünya Gazetesi Yazarı ve Tarım Uzmanı Ali Ekber Yıldırım: “Üretici şunu söylüyor, 'elimizdekini ucuza alıp daha sonra ithalatı desteklemek neden böyle bir politikası uygulanıyor' diye soruyor. Bu vergilerden vazgeçmek bir anlamda kaynağı dışa aktarmış oluyoruz. Çünkü ithalat yapılıyor. Oysaki bunu kendi üreticimize sağlamış olsak, üretimi artırabiliriz. Bu durumda belki de bu ithalat kararnamelerine gerek kalmayacak.”