Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

"Belediyelerin kurtuluşu tarımdadır"

İzmir Büyükşehir eski Belediye Başkanı Burhan Özfatura, belediyelerin kurtuluşunun tarımda olduğunu belirterek, İzmir’in Tarım Master Planı olması gerektiğini ve aynı zamanda ülke için de tarımın hayati derecede mühim olduğunu hatırlatarak tavsiyelerde bulundu

"Belediyelerin kurtuluşu tarımdadır"

İzmir Büyükşehir Belediyesi, pandemi sürecinin hemen öncesinde geniş bir katılımla ‘Halkın Bakkalı'nı açtı. Salgın sürecinin ardından ise 'Seyyar Pazar' projesiyle bir kez daha gündeme geldi. Üretici kooperatiflerin ile yapılan iş birliği sonucu hem üreticiye hem de tüketiciye, imkân ve pazar imkânı yaratılarak başlanan bu çalışma, yıllar önce İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura döneminde tanzim satışların hikâyesini akıllara getirdi. Oldukça benzerlik gösteren bu hikâye mimarı olarak hatırlanan eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Özfatura, bugün Halkın Bakkalı olarak Kemeraltı’nda ilki açılan ve tanzim satışlara benzerliğini, o dönem neden gerektiği ve bugün neler yapılması gerektiği konusunda konuştu.

“Tunç Bey Sağolsun Nezaket Gösterdi”

Eski Başkan Burhan Özfatura, “Belediye ile çok samimiyetim yok ama sağolsun Tunç (Soyer) bey aradı, bu pandemi sürecinde nezaket gösterdi. ‘Başkanım bir isteğiniz, arzunuz, ihtiyacınız var mı? Sokağa çıkmadan halledelim’ diye. O yönden nazik bir kardeşimiz, tabi kendi ekibi projeleri var. Bence Ankara-İstanbul-İzmir’in kurtuluşu bu tanzim satış uygulamalarında, doğrudan doğruya çiftçi-üretici ile arasında çok iyi bir köprü oluyorduk. Fiyatlar, piyasada toptan alınandan bile daha ucuz oluyordu. Piyasada fiyat dengesi oluşuyordu. Herkes bize uyuyordu” dedi.

Eski Başkan Özfatura, Tansaş’ın hikâyesini anlatırken öte yandan rekabet koşulları açısından büyük zincir markaların da İzmir’e gelmesi için gösterdiği çabaya ilişkin, “Diğer büyük grupları, örneğin Koç grubunu, bizi seviyordu Vehbi Koç, onları teşvik ettik, Migros’ları, Metro’nun açılması konusunda davet ettik, ısrar ettik ama. Rekabet olsun dedik. İzmir’de o dönem dörtnala giden enflasyonu bayağı frenlemiştik, fakir fukaraya ciddi katkı oldu ve hayır duası da aldığımızı düşünüyorum” şeklinde ifade etti.

“Tarım Hayati Derecede Önemlidir”

İzmir’in efsane başkanlarından biri olarak hatırlanan Özfatura, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlarına önemli bir tavsiyede bulunarak, “Naçizane söylüyorum, Tunç Beyin, Mansur Yavaş da öyle -Allah razı olsun, zaman zaman arıyor bizi, çok saygılı bir çocuk, insan ihtiyar olunca herkes çocuk gibi geliyor (gülüyor). Hem yaş nedeniyle hem de üniversitede 10 yıl çalışınca herkesi hala çocuk gibi görüyorum…- Kurtuluşları tarımda, örneğin bakın biz bir zamanlar bizim dönemde Ödemiş’te patateste sıkıntı oldu. Aldık biz fakirlere okullar kanallıyla, Tansaş koordine etmişti. Böylelikle, bir ara soğan bir ara karpuz, hem üreticiye korumuştuk hem de ihtiyacı olan yoksul insanlara ulaştırmıştık. Şimdi ki belediyeler bunu yapıyor ancak bizimki daha ticari dizayn içinde oluşmuştu” dedi.

“Belediyeler Bu İşi Büyütmeli”

Özfatura görev yaptığı dönemde yoksul insanlara söz konusu ürünleri ücretsiz dağıtırken aynı zamanda Tansaş’ların da büyüyen ciddi birer ticari işletmeye döndüklerini hatırlatarak, Halkın Bakkalı gibi projeleri belediyenin büyütmesi gerektiğini de sözlerine ekleyerek “Belediyeler bence bu işi daha büyük bir şekilde yapmalı. Lazım çünkü. İnşallah pandemi sürecini atlatırız hep beraber, burada köylülerin, belediye başkanları ve gücenilir insanlarla, dürüst kooperatiflerle irtibata geçmeli. Örneğin o dönem kooperatifçilere halde parsel vermiştik. Türkiye için tarım hayati bir önem taşıyor. Kendimiz besleyecek düzeye gelirsek, ithalata ihtiyaç duymazsak hiçbir emperyalist oyundan da korkmayız böylelikle” şeklinde anlattı.

“İzmir’e 'Tarım Master Planı' gerekiyor”

Başkan Özfatura konuşmasına şu sözlerle devam etti: İzmir için bir ‘Tarım Master Planı’ lazım. Patates pahalılaşınca herkes patatese gidiyor, öyle olunca deneklere yazık oluyor. Nerede kim ne kadar ekecek, tarım planı ile mümkün. Neptün Hanımın kooperatifçiliği de oldukça önemli. İzmir için, başkanlarının eşlerinin faydalı projelerle uğraşmaları değerlidir. Benim de eşim başkan yardımcımla engelli çocukların için çalıştı yıllarca….” - Mehmet Emin Al

Next page

Gazete Yenigün