Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Sendikalardan sağlıkta şiddete tepki

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sorumlu hemşireye yumruk atılmasının ardından olay yerine giden Sağlık-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Özgür Yıldırım, "Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin en ağır şekilde cezalandırılması için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi. Demokratik Sağlık Sen İzmir İl Başkanı Ahmet Doğruyol ise, "Tehlike karşısında kullanılmak kaydıyla sağlık personeline biber gazı ve benzeri ekipman verilmelidir" dedi.

Sendikalardan sağlıkta şiddete tepki

Dün saat 12.00 sırlarında Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesinde hasta yakınlarının sorumlu hemşireye saldırarak, kafasına ve yüzüne yumruk atmasının ardından olay yerine giderek güvenliklerle ve yöneticilerle görüşen Sağlık Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Özgür Yıldırım, "Yaklaşık 30 kişilik bir grup kapıları yumruklayıp, sopalarla otomatik kapıları etkisiz hale getirip, yoğun bakım hemşiresinin kafasına ve yüzüne yumruk atıyor. Hastaneyi dağıtıyor, sağlık personellerimiz kendilerini bir odaya kilitleyerek kurtarılmayı, yardım gelmesini bekliyor. Olay 1 saat boyunca devam ediyor. Diğer taraftan aynı saatlerde denetimli serbestlik kapsamında olan Birkan Y. Aile sağlığı merkezine gelerek, rapor yazdırmak istiyor. Dr. Mahide Agara’da olumsuz yanıt alınca tehditler savurmaya başlıyor, bunun üzerine Dr. Agara aynı sağlık merkezinde çalışan Dr. Alper Durmuş Sönmez’den yardım istiyor. Bunun üzerine bilgisayar klavyesini sökerek Dr. Agara’ya fırlatan Birkan Y. Dr. Sönmez’e de yumruk atıyor. Merkezde bulunan bir kadın hasta kendini doktorlara siper ediyor. Kalp pili takılı olan doktorumuz Alper Durmuş Sönmez fenalaşarak Çiğli Eğitim Hastanesine kaldırılıyor ve kalbinde ritim bozukluğu tespit ediliyor’’ dedi. 

"En ağır şekilde cezalandırılmalıdır" 
Sağlıkta şiddetin önüne geçebilmek için sert ceza tedbirleri alınması gerektiğine vurgu yapan Başkan Yıldırım, ‘’Ardı ardına meydana gelen sağlıkta şiddet olayları sabrımızı tüketmiştir. Bu canilere öyle bir ceza verilmelidir ki, caydırıcılık etkisi olabilsin, sağlıkta şiddetin önüne geçilebilsin. Sağlık personelinin can güvenliği yok, bu şartlar altında, baktığı hastadan korkan sağlık çalışanları psikolojik olarak büyük baskı altında. Bir an evvel sağlık personeline şiddet kapsamında önlemler alınmalı. Kanun hükmünde kararname çıkartılmalı ve en sert, en ağır şekilde cezalandırılmalı’’ ifadelerini kullandı. 

"Sürecin takipçisi olacağız" 
Şiddet mağduru sağlık personelleriyle görüşen Başkan Özgür Yıldırım, "Sağlık çalışanlarımız saldırganlardan şikayetçi, bu hainlerin en ağır şekilde cezalandırılması ve alacağı cezanın emsal teşkil etmesi için elimizden geleni yapacağız. Sürecin takipçisi olacağız" dedi. 

"Sağlık çalışanına biber gazı verilsin"

Demokratik Sağlık Sen İzmir İl Başkanı Ahmet Doğruyol, sağlık çalışanlarına tehlike karşısında kullanılmak kaydıyla biber gazı ve benzeri ekipman verilmesini önerdi.

İzmir'de bir grup sağlık çalışanı, sağlıkta şiddete dikkati çekmek için Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya geldi, ağızlarına siyah bant yapıştırdı.

Grup adına konuşan Demokratik Sağlık Sen İzmir İl Başkanı Ahmet Doğruyol, her gün sağlık çalışanlarının hasta ve hasta yakınları tarafından şiddete maruz kaldığını savunarak son olarak dün İzmir'de doktorların darbedildiğini belirtti.

Verilen ve verilecek cezaların caydırıcılığının olması gerektiğine işaret eden Doğruyol, "Sağlık hizmeti veren çalışanların görevi başında olan bir devlet memuru olduğu unutulmamalıdır. Sağlık personeline bırakın şiddet uygulamayı, hakaret ve küfrün ağır cezaları olmalıdır. Sağlık personeline karşı işlenen suçların cezasının hiçbir şekilde paraya dönüştürülememesi sağlanmalıdır." dedi.

"Sağlık personeline biber gazı verilsin"

Sağlık personeli olarak talepleri olduğunu ifade eden Doğruyol, "Tehlike karşısında kullanılmak kaydıyla sağlık personeline biber gazı ve benzeri ekipman verilmelidir. Tehlike arz edecek yaşanan sözlü ya da fiili saldırılardan hemen sonra sağlık müdürlüğü avukatları olayın adli mercilere intikal ettiği ilk anda olaya müdahil olarak sağlık çalışanlarının yanında yer almalı, verilen ilk ifadelerin, tutulan raporların uygun olmasını sağlayarak süreci yakından takip etmelidir. Gerekli vakalara zaman geçirmeden kolluk kuvveti sağlanmalıdır." değerlendirmesinde bulundu. 

Next page

Gazete Yenigün