;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

"Bankalar, kuyumcudan fazla kazanıyor"

İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, altın alımında uygulanan taksit sayısının 4'ten 8'e yükselmesini değerlendirerek, "Bankalar kuyumculardan fazla para kazanıyor" dedi

"Bankalar, kuyumcudan fazla kazanıyor"

İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel Yenigün TV'de Özgür Coşkun'un konuğu oldu, kuyumculuk mesleğini, sektörün yaşadığı sorunları ve gerçekleştirecekleri projeleri anlattı. Kuyumcularda altın alımında uygulanan taksit sayısının 4'ten 8'e yükselmesini değerlendiren Baransel, “Bankalar, kuyumcudan daha fazla kazanıyor. Mesela bir çeyrek altın sattığınız zaman, 450 liradan bankalar 13 lira komisyon alıyor. Kuyumcunun kazandığı ise 6-7 lira dedi.  

Sektörünüzün durumunu genel olarak değerlendirir misiniz?

Kuyumculuk çok değerli bir meslek. Geçmişten günümüze pek çok sanatkar yetiştirdik. Ancak son yıllarda sektörün fabrikalaşması ve biraz da İstanbul'a kayması söz konusu. Yine de İzmir'den çok fazla sanatkar yetişti. İzmir'de kuyumculuk sektöründe en büyük pazar alyans. Dünya pazarında yerimiz var. El sanatlarında da kent olarak iyiyiz. Şu anda mesleğimizin durumu pek iç açıcı değil. Esnafın işleri iyi gitmiyor. Altın fiyatlarının yüksek olması bir problem. Vatandaşın alım gücü az. 

"ALTINDA TAKSİT  
4'TEN 8'E YÜKSELDİ"

Kuyumcularda altın alımında uygulanan taksit sayısı 4'ten 8'e yükseldi. Ancak bankalar, kuyumcudan daha fazla kazanıyor. İşin tuhaf yanı da bu. Mesela bir çeyrek altın sattığınız zaman, banka yüzde 3 komisyon alıyor. Yani 450 liradan 13 lira komisyon alıyor. Kuyumcunun kazandığı ise 6-7 lira. Biz Türkiye'nin her yerinde arkadaşlarımızla fiyat birliği yapmış durumdayız. Nereye giderseniz gidin, çeyrek altının fiyatı aynıdır. Biz işçilik olan ürünlerde para kazanıyoruz. 

"DEMO ÜRÜNLER 
SATILAMAYACAK"

Kuyumcu vitrinlerinde satılan farklı ürünlere rastlayabiliyoruz. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Fiyatlar artınca vitrinlere farklı şeyler girmeye başladı. Demo dediğimiz ürünler var mesela. Bunun yasaklandığına dair Bakanlıktan yazı geldi. Kuyumcu dükkanında sattığınız ürünlerin etiketi olmalı.  Bu fiyat listesinde demo ürünlerin fiyatı yok. Fiyatı olmayan bir şeyi vitrine koyamazsınız. Türkiye genelinde mesleği yoluna koymaya çalışıyoruz. 

3. Gemoloji Laboratuvarı
İZMİR'DE KURULACAK

Yeni projelerinizden biraz bahseder misiniz?

İzmir'de 'Ayar Evi' kurduk. Ayar Evi; altının, madenin bakıldığı, denetlendiği yer. Şimdi gündemimiz gemoloji laboratuvarı. Türkiye'deki üçüncü laboratuvarı İzmir'de kuracağız. Sadece İzmir'in değil, Ege Bölgesi'nin ihtiyacına cevap verecek. Böylece sahte ürünlerin önüne geçilecek. Sahte ürünler hem devletimze hem darphaneye zarar veriyor. Esnaf arkadaşlarımızı uyardık, denetlemelerimizi de yapmaya devam ediyoruz. 

Kemeraltı'na 
acilen el atılmalı

Kemeraltı'nda esnafımız kan ağlıyor. Giderleri çok fazla. Kiralar yüksek. Pazarlara bir düzen getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Pazarda her şeyin satılması esnafımıza zarar veriyor. Kemeraltı'na acilen el atılması gerekiyor. İzmir'e gelecek kruvaziyer gemilerini Kemeraltı'na çekmemiz lazım. İzmir'de bazı şeylerin değişmesi gerekiyor. Her yerel yöneticinin ve oda başkanının kentimiz için bir şeyler yapması gerekiyor. 

Next page

Gazete Yenigün