Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 09 Aralık 2019 - 10:45

Bademler'in tek okulu kapanıyor

Urla'nın Bademler ilçesinin tek okulunda sınıfların birleştirilmesi velilerin tepkisine neden olurken, ortaokul kısmına öğrenci almayın yazısının yazıldığı ancak velilerin tepkisi nedeniyle okula henüz gönderilmediği iddia edildi. Bu gelişmeler üzerine İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, farklı sınıfların birleştirilemeyeceğini ve konuyla detaylı bir şekilde ilgileneceğini kaydetti

YENİGÜN İzmir'in Urla ilçesi'ne bağlı ve Türkiye'de eğitim oranı yüzde 100 olan tek köy olan Bademler'de (yerel yönetimler yasassına göre son dönemde mahalleye dönüşen) bulunan ilk ve ortaokul'un kapanacağı iddiası gündemde. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yazılan ancak henüz okula gönderilmeyen ‘İkinci kademeye (ortaokul kısmı) öğrenci almayın’ yazısının velilerin tepkisi üzerine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde bekletildiği ileri sürüldü. Bunun yanı sıra ilkokul 2 ve 3'üncü sınıfların birleştirilmesiyle velilerin rahatsız oldukları ve okulun  2020-2021 eğitim ve öğrenim yılında öğrenci kaydının yapılmayacağı ileri sürüldü.
Cuma akşam saatlerinde yüzü aşkın velinin okulun kapanması  ve sınıfların birleştirilmesine karşı çıkmak üzere bir araya geldikleri öğrenildi. Veliler ayrıca hafta içi ilçe-il milli eğitim müdürleri ile, salı günü de ilçe kaymakamı ile görüşme kararı aldıkları aktarıldı.
İLÇE BİRİNCİSİ BADEMLİ
Sınıfların birleştirilmesi gerçekleşirken ortaokul kısmına öğrenci alınmayacağı yazısının hazırlandığı iddiası gündemde sıcaklığını korurken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdermirli'nin de çocuğunun bu okuldan geçmiş yıllarda mezun olduğu ifade edildi. Bademli halkı, Urla ilçe sınırları içerisinde, okulun Fen Bilgisi, Türkçe ve İnkılap tarihi derslerinde ilçe birincilik aldığını hatırlattı.
"ÖĞRENCİ ALMAYIN YAZISI" BEKLİYOR MU?
İlkokul 1,2,3,4'üncü sınıfların toplam mevcudu 40 olması gerekirken bu sayısının 38 olması, orta okul kısmında ise yine toplam mevcudu 40 olması gerekirken 3 öğrencinin eksik olması nedeniyle sayının 37'de kalmasıyla önce ilkokullardaki 2 ve 3'üncü sınıfların birleştirme talimatı geldiği ardından da iddiaya göre okula"İkinci kademeye öğrenci kaydı yapmayın" yazının hazırlandığı iddia edildi. Fakat velilerin tepkisi üzerine yazının bekletildiği ileri sürüldü. Velilerin ikinci kademeye öğrenci almayın yazısı yazıldığı bildiklerini ve bunun üzerine okulun kapanacağını düşündükleri öğrenildi.
"OKULU CAZİBE HALİNE GETİRİN"
Okul ile ilgili bu gelişmeler yaşanırken Bademler İlk ve Ortaokulu'na İl Milli Eğitim tarafından okula daha önce gönderilen bir yazıda, "Okulu cazibe merkezi haline getirin" denildiği öğrenildi. Okulun mevcudunda sorunun daha önce yaşanmadığı ve bu durumun geçici olduğu öğrenildi. Sınıfların birleştirilmesi sorununa ilişkin bazı velilerin çocuklarını okuldan alacağı iddiasıyla üzerine bazı veliler, “Çocuklarımızı alırız" diye konuştu. İlkokulda 2 ve 3'üncü sınıflarda okuyan öğrencilerin velilerin ise bu uygulama böyle sürerse “çocuklarını okula göndermeme” şeklinde tavır alacakları öğrenildi. 1934 yılında öğretmen yetersizliği konusuna özel olarak eğilen Atatürk'ün  Bademler Köyü'ne asker öğretmen göndermiş olduğunu  hatırlatılan mahalle sakinleri, sınıfların 2019 yılında birleştirilmesinin vahim bir durum olduğunu ifade ediyorlar.


"BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIF TEPKİSİ"
Bir öğrenci velisi, "Bademler'deki ailelerin hepsi zengin değil, kimi anneler evlerde temizlik yaparak çocuklarını okutuyorlar. Bu insanlar her gün çocuklarını otobüs veya servis ile Urla'ya başka bir okula göndermeleri aynı zamanda bir külfet de. Kaldı ki çocuğun evinin önündeki okul nasıl bu hale gelebilir. Bu ülkede 20 yıl önce maalesef Doğu'da sınıflar birleştiriliyordu. Çok yazık" dedi.
 

75 ÖĞRENCİ NE OLACAK?
Bademler İlk ve Ortaokulu yerleşkesinde devlete ait üç adet bina bulunduğu ve anasınıfı, ilkokul ve ortaokul kısımları ile eğitim verildiği öğrenildi. İlkokul kısmında 40 öğrenci bulunması gerekirken mevcudun 38 olması ve orta okul kısmında ise yine 40 mevcudun 3 eksiği olan 37 öğrenci bulunduğu bildirildi. İlkokul kısmının mevcudu 40'ın altına düştüğü için sınıfların birleştirildiği öğrenildi. Bu nedenlerle kapatılması gündeme gelebilecek okulda, öğrencilerin de gayet başarılı olduğu ve yüzde 80'inin kaliteli okullar kazanacak bir alt yapıya sahip olduğu ifade edildi. 

Mehmet Emin AL