Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“İNSANLIK ZALİMLERİ UNUTMAYACAKTIR” .

“ONURLU MÜCADELESİNİN VE ŞEHADETİNİN ŞAHİDİYİZ”.

  “İNSANLIK ZALİMLERİ UNUTMAYACAKTIR” .

Mursi için Nazilli’de gıyabi cenaze namazı.Mısır’da ‘casusluk’ iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması esnasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için Nazilli’de gıyabi cenaze namazı kılındı.  
Merkez Koca Camii’nde kılınan gıyabi cenaze namazı öncesi konuşan Nazilli İlçe Müftü Vekili Vaiz Mehmet Marangoz, “Değerli kardeşlerim ayeti kerimede, 'Allah yolunda öldürülenleri veya ölenlere ölü demeyin. Onlar diridirler. Fakat siz göremezsiniz' diye buyruluyor. İnsanoğluna yüce Rabbimizin takdir ettiği bir ömür var. Bu ömürde biz nasıl amel işler isek, ahirette karşılaşacağımız o. Bugün de bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bunun sebebi de İslam davası uğrunda hayatını yaşayan, mücadelesini devam ettiren ve Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı zor şartlar altında ruhunu teslim etti. Rabbim o düşünce ile yaşamayı, ahiret arzusu ile Peygamberimizle olma arzusu içinde olmayı, cümlemize şehit olmayı nasip etsin” ifadelerini kullandı. Marangoz, konuşmasının ardından cenaze namazını kıldırdı. 
  “İNSANLIK ZALİMLERİ UNUTMAYACAKTIR” 
  Gıyabi cenaze namazının ardından AK Parti İlçe Teşkilatı adına basın açıklamasını, Koca Camii bahçesinde ilçe Başkanı Mustafa Abak yaptı. Abak, Mursi'nin özgürlük ve adalet hasretiyle Hakk’a yürüdüğünü ifade etti. Abak, “İnandığı dava uğruna ömrünü adayan Mursi, Mısır halkı için verdiği insanlık mücadelesinde zalim bir cunta zihniyetiyle devrilmiştir. 2013 Temmuz’unda kanlı bir darbe ile iktidarı ele alan Abdülfettah es-Sisi, kan ve gözyaşı üzerine kurduğu iktidarını yine kanla beslemiştir. Uluslararası hukuku ve insan haklarını yok sayarak Mısır halkını baskı altına alan zalim Sisi, masum insanları acımasızca katletmiştir. 21. yüzyılın Firavunu Sisi, darbeyle elde ettiği iktidarı süresince yüzlerce kişiyi idam etmiştir. Başta Amerika olmak üzere bazı Batı ülkeleri, maddi ve ideolojik çıkarları uğruna Mısır’da, darbe rejiminin insanlık dışı uygulamalarına karşı sessiz kalarak; işkenceleri, haksız yargılamaları ve vahşi idamları görmezden gelmiştir" dedi.  
  “ONURLU MÜCADELESİNİN VE ŞEHADETİNİN ŞAHİDİYİZ”
  2 bin 357 gündür Mısır zindanlarındaki direniş destanını sürdüren Muhammed Mursi'nin zalimlerin mahkemesinde şehadete yürüdüğünü dile getiren Abak, “Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma diye buyuran bir dinin mensupları olarak bu süreçte bizleri en derinden yaralayan İslam dünyasının suskunluğu olmuştur. Barbar Sisi’ye karşı dur diyen tek dünya lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. İnancımızın gereği ve liderimizin dik duruşuyla Mısır’da insan haklarının hiçlenmesini kabul etmedik, etmeyeceğiz. Biz, Mursi’nin verdiği onurlu mücadelesinin ve şehadetinin şahidiyiz. İnsanlık, zulme direnenleri ve zulmeden zalimleri unutmayacaktır” ifadelerine yer verdi. Açıklama sırasında partililer ve vatandaşlar hazır bulundu. 

Next page

Gazete Yenigün