Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün

“Basın İlan Kurumu ile yerel basın aynı gemide”

Hükümetin Meclis gündemine getirdiği ‘Yargı Reformu’ paketinde yer alan, gazeteleri ekonomik olarak doğrudan ve derinden etkileyecek “icra ilanlarının yayınlanmasının zorunlu olmaktan çıkarılması” konusuna yerel medya temsilcilerinden tepki geldi

 “Basın İlan Kurumu ile yerel basın aynı gemide”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde gündeme gelen Yargı Reformu paketinde gazeteleri derinden etkilyen bir konu gündeme geldi. Söz konusu Yargı Reform Paketi’nde gazetelerde yayınlanması zorunlu olan icra ilanlarının artık zorunlu olmayacağı yönündeki değişiklik gazeteciler tarafından tepki ile karşılandı. CHP İzmir Milletvekili ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Atila Sertel, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, Yargı Reformu Paketi’nde yer alan ve alt komisyona giden icra ilanlarının yayınlanmasının zorunlu olmaktan çıkmasının Anadolu basını için öldürücü bir darbe olduğunu söylemiş, konunun acilen komisyondan çekilmesi gerektiğini dile getirmişti. Bir tepki de Türkiye Gazeteciler Fedarasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca’dan geldi. Başkan Karaca, pakette yer alan icra ilanlarının kaldırılmasının, ekonomik nedenlerden dolayı kan kaybeden basın için son derece zorlu bir sürecin başlamasına neden olacağını hatırlattı.

“BASIN İÇİN BÜYÜK KAYIP “

Türkiye Gazeteciler Fedarasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, söz konusu yargı reformu paketinde icra ilanlarının yayınlanmasının zorunlu olmaktan çıkarılmasına ilişkin “Bu konu Anadolu basınında tam bir infal yaratmıştır. Bu konu yasalaşırsa, bitmekte olan Anadolu basını için büyük bir kayıp olur. İcra ilanlarının yayınlanması zorunluluğu gazetelerin ilan gelirlerinin yaklaşık %30’una denk geliyor. Bu gelirin yok olması demek gazetelerin bir kısmının kapanması anlamına gelir” dedi. İcra ilanlarının kesilmesi durumunda olacaklar konusunda öngörüsünü Yenigün Gazetesi’ne anlatan Başkan Karaca “Bugün bakıldığında 2019 yılı itibartiyle Türkiye’deki resmi ilan gazete sayısı 1000 civarındadır. Bu konu yasalaşırsa bu sayı yaklaşık 500-600 civarına kadar iner. Zaten ekonomik olarak ayaktya kalmakta zorluk çeken yerel basın, bu durumda bir kısmı kapanacaktır” şeklinde ifade etti.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: YARDIMCI OLACAĞIM

Türkiye Gazeteciler Fedarasyonu Genel Başkanı Karaca, konuyu duyar duymaz Ankara’da bir dizi görüşmelerde bulunduklarını, TBMM Başkanı Mustafa Şentop,  İYİ Parti ve MHP yetkilleri ve özellikle ilgili alt komisyon üyeleri ile görüştüklerini kaydedetti. Yılmaz Karaca, “Bu konu ile ilgili haberimiz olduğunda ilgili komisyon üyeleri ile temasa geçmek üzere Ankara’ya gittik. TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile görüşüp konuyu dertaylı bir şekilde anlattık. Sayın Şentop, bize yardımcı olmak için elinden geleni yapacağını söyledi. CHP Genel Başkan Yardımıcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak da özellikle yardımcı olacağını belirtti. MHP ve İYİ Partili yetkilileri ile de görüşüp konuyu aktardık” diye konuştu.


“MÜCADELE EDECEĞİZ”

Temaslarına devam edeceklerini ve özellikle komisyon üyeleri ile görüşmelerini sürdüreceğini bildiren Karaca, pes etmek yerine vekillerle, gazete cemiyetleri başkanları ile hep beraber bu konuda mücadele edeceklerini ifade etti. Karaca konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“Biz bu gelişme karşısında yılmacağız ve başta milletvekillerimizle konuyu takip edeceğiz. Özellikle komisyon üyeleri ile temaslarımızı sürdüreceğiz. Gazeteciler cemiyeti başkanlarımızla beraber mücadele edeceğiz; ancak bir endişemiz var. Torba yasada olduğu gibi bir sabah ansızın bunun yasalaşıp bir nevi oldu bittiye getireleceğinden endişe ediyoruz çünkü Sayın Şentop da dile getimişti. İcra ilanlarının yayınlanmasının zorunlu olmaycağı yönündeki değişiklik, bir madde olarak geçmiyor; bir cümle olarak geçiyor ilgili metinde. Bu nedenle bir madde olarak üzerinde durulmayacağından endişeliyiz. Bize yardmcı olan bütün vekillerimize çok teşekkür ediyorum. Anadolu basını olarak; muhabirinden, işverenine kadar hep beraber konunun takipçisi olmalıyız.”

İŞTE GAZETE TEMSİLCİLERİNİN YORUMLARI:

YENİGÜN GAZETESİ

Yenigün Gazetesi Genel Müdürü Sibel Durur, "Yargı Reformu paketinde yer alan icra ilanlarının yayınlanma zorunluluğunun kaldırılmak istenmesi, ekonomik yönden zor durumda olan yerel medyayı daha da zorlu bir sürece itecek. Gazeteler, giderlerinin neredeyse yüzde 50'sini  ilanlardan karşılıyor. Yerel basının ayakta durabilmesi için ilan desteği şart. Bu desteğin elimizden alınması durumunda, yazılı basında yüzlerce gazeteci arkadaşımız işsiz kalacak. Belki de ayakta duramayan bazı yazılı mecralarımız kapılarına kilit vuracak. Bu yanlıştan bir an önce geri dönüleceğini umut ediyorum" dedi.

HABER EKSPRES

Haber Ekspres Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Muammer Kırca: Söz konusu icra ilanları, bugün ayakta kalmaya çalışan gazetelerin can suyu durumunda  Bunların kesilmesi demek birçok gazetenin ekonomik olarak bitme noktasına gelmesi demektir. Konunun yeniden görüşülmesi ve ilgili basın meslek temsilcilerinin dinlenmesi gerekiyor.

EGE TELGRAF

Ege Telgraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aylin Süphandağlı: Basıın İlan Kurumu, yerel ve ulusal basının hiç kimseye boyun eğmeden ayakta kalabilmesi için devlet tarafında kurulmuş bir kurumdur. Gazetelerden resmi ilanların kesilmesi tüm yazılı basına vurulacak en büyük darbedir. Günümüz şartlarında gazetelerin matbaa, SGK, maaş ve vergi maliyetlerinin bile resmi ilanlarla çok zor ödendiğini düşünürsek resmi ilanlara yapılacak olan darbe gazetelerin bir bir eleman çıkartmasına neden olacak ve bir süre sonra da teker teker yazılı basın kapısına kilit vurmak zorunda kalacaktır. Şu an, sadece tasarı aşamasında olan teklifin ivedi bir şekilde tüm ayrıntılar düşünülerek irdelenmesi ve bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gereklidir. 'Söz uçar yazı kalır' atasözünden yola çıkarak internet ortamında bir tıkla paylaşımınızı uçurabilirsiniz ama yazılı basın asırlar sonra bile elinizde bir belge olarak kalır. Tüm yazılı basın kurumları ve bu kurumlarda çalışanların düşünülerek 4. güç olan basını yerle bir edecek kararlar yerine güçlendirecek kararlar alınmalıdır. 

İLKSES GAZETESİ

İlk Ses Gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü Erdal Erek: Yargı Reformu Paketi’nde icra ilanlarının yerel gazetelerde yayınlanmama kararı adeta şok etmiştir. Öngörüldüğü şekilde bir değişiklik yapılması halinde; 10 bin kişiye yakın istihdamda çok ciddi kayıplar yaşanacak, kamu verdiği ilanlar yolu ile oluşturduğu sigorta ve vergilerden mahrum kalacak, reklam eşdeğerleri yolu ile ortaya çıkan devasa katma değer yitecektir. Anayasada koruma altına alınan toplumun haber alma özgürlüğü darbe yiyecektir. Yerel medya demokrasinin güvencesidir. Dünyanın her yerinde “yerel medyanın” desteklenmesi ve yeniden güçlenmesi çalışmaları yapılırken ülkemizde tersine olabilecek uygulamalar medyanın geleceği açısından sorun teşkil etmektedir. Dilerim bu konuda yetkililer daha etraflı bir çalışma yapar. Basın İlan Kurumu üzerinden yerel medyaya verilen desteğin geliştirilmesi için yeni formüller bulur.

DOKUZ EYLÜL GAZETESİ

9 Eylül Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Attila: Yargı Reform Paketi, bu yasa ile yerel basına bir darbe daha vuruluyor. Zaten döviz kurunun yükselmesi, kağıt fiyatlarının anormal artışı, girdi maliyetlerindeki yükseliş binbir güçlük içinde yayın hayatını sürdürmeye çalışan yerel basının sırtında kambur oluyor. Şimdi bu kambur üstüne bir kambur daha yükleniyor. Yerel basının en önemli gelir kaynağı ve var olma nedeni; devlet adına resmi ilanları, ihale ilanları, icra ve iflas ilanlarını yayınlamak. Daha önce personel alımı ilanlarını da yerel basın yayınlıyordu, şimdi yayınlanmıyor. İcra iflas ilanlarının da kaldırılması gündemde. Bu da resmi ilanların neredeyse yüzde kırkını oluşturuyor. Temmuz ayı başında bir de, işletmelerden 'borcu yoktur' yazısı istenecek. Eğer hükumet gerekli adımları atmaz, bu yasaları ertelemez ise Anadolu'da yerel basının yüzde 60'ı kapısına kilit vurmak zorunda kalacak. Kapanmayanlar küçülecek, yüzlerce gazeteci işsiz kalacak. Gazeteler hem baskı kalitesinden hem de içerikten taviz verecek. Oysa ki ulusal basının ve ana akım medyanın tam da ortadan ikiye ayrıldığı bugünlerde yerel basının destenlenmesi gerekiyor. Çünkü yerel basın; toplumun nefes alabildiği, farklı renklerin, görüşlerin kendini ulusal basına göre daha özgür ifade edebildiği bir mecra. Çağdaş demokrasiler yerel basına destek olma yolları ararken, Avrupa'da Amerika'da Google, Facebook, Twitter gibi internetin teknoloji devlerine iletişim vergisi konulup, elde edilen gelirin yerel bağımsız basına dağıtılması tartışılırken biz de tam tersi yapılmaya çalışılıyor. Ben bu yanlıştan dönüleceğine yönelik iyimser duygular taşıyorum çünkü biliyorum ki Basın İlan Kurumu'nu yönetenler de bu tehlikenin farkında ve bunu hükumete düzgün bir şekilde iletecekler. Son günlerin moda deyimiyle Basın İlan Kurumu ile yerel basın aynı gemide yol alıyor. Karar vericilerin yanlış bir kararla bu gemiyi karaya oturtmayacağına inanmak istiyoruz. 


YENİ BAKIŞ GAZETESİ

Yeni Bakış Gazetesi Yazıişleri Müdürü Emin Varol: Geçtiğimiz günlerde Hükümet tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine bir tasarı taşındı. Bu tasarı, "Yargı Reformu Paketi" adını taşıyor. Tasarının içinde öyle ilginç maddeler var ki; bunlardan biri de, hali hazırda Basın İlan Kurumu kanalıyla dağıtımı ve planlaması yapılan, yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğu bulunan icra iflas ilanları maddesi. Yani tasarı bu şekliyle yasalaşacak olursa, resmi ilan statüsünde bulunan icra iflas ilanlarının yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğu kaldırılacak. Şöyle yakın geçmişe dönüp baktığımızda geçtiğimiz yıl döviz kurlarında yaşanan anormal yükseliş  ve buna paralel yerel gazetelerin matbaa giderlerindeki yüzde 100'lük artış nedeniyle birçok yerel gazetenin sayfa sayısını azalttığını ve haftada bir gün (Pazar günleri) çıkmama yolunu seçtiğini görüyoruz. Bize göre, icra iflas ilanlarının Basın İlan Kurumu'nun dağıttığı resmi ilanlar içinde yüzde 50'den fazla payı var. Tasarı bu şekliyle yasalaşırsa ekonomik kriz nedeniyle bugün ayakta kalma-yaşama savaşı veren yerel basın için bu durum, son ve öldürücü darbe olacak, gazeteler kapısına kilit vuracak, işsizler ordusuna yüzlerce yeni işsiz daha katılacaktır.

GÖZLEM GAZETESİ

Gözlem Gazetesi Sorumlu Müdürü Zeynep Gürel: Yeni hazırlanan Yargı Reformu paketi içinde resmi ilan statüsünde olan ve yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğu bulunan icra-iflas ilanlarının kaldırılacak olmasına ilişkin madde basın sektörünü zor durumda bırakır.  şok yarattı.
Ekonomik kriz nedeniyle bugün yaşam mücadelesi veren yerel basının tutunacak tek dalı olan resmi ilanların budanmak istenmesi doğru değil. İlgili maddenin komisyondan geçeceğini öngörmüyorum, Meclise gelmemesi gerekir. Yazılı yerel basın ile ilgili bu teklifin yasalaşması demek, gazetelerin kapısına kilit vurulması ve işsizler ordusunun çoğalması demektir.   

Next page

Gazete Yenigün