Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Aynı çatı altınayız” projesiyle 1 yıllık kiralar karşılanacak

Bayraklı Belediyesi, Ahbap Derneği ve Hürriyet Emlak işbirliğiyle evsiz kalan depremzedelerin 1 yıllık kiralarının karşılanacağı, “Aynı çatı altındayız” protokolü imzalandı.

 “Aynı çatı altınayız” projesiyle 1 yıllık kiralar karşılanacak

Halime ERDOĞAN/YENİGÜN- Deprem sonrası evi zarar gören vatandaşlara destek amacıyla Bayraklı Belediyesi, Ahbap Derneği ve Hürriyet Emlak işbirliğiyle “Aynı çatı altındayız” projesi hayata geçirildi. Bayraklı Belediyesi Osmangazi Hizmet Binasında yapılan proje tanıtım toplantısı Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Ahbap Derneği Kurucusu Sanatçı Haluk Levent, Hürriyet Emlak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ticari İşlerden Sorumlu Eş Genel Müdür Zeynep Tandoğan tarafından yapıldı. Proje hakkında açıklamada bulunan Bayraklı Belediye Başkanı Sandal, “Haluk Bey yaklaşık 1 aydır bölgede. AFAD, Ahbap Derneği ve Hürriyet Emlak ile depremde evi hasar gören, çadırlarda kalan depremzedelerimizin 1 yıllık kiraları karşılayacağımız işbirliği protokolüne imza atıyoruz. Bu süreçte İzmir ciddi bir dayanışma örneği gösterdi. Şu an çadırlarda kalan yurttaşlarımızın sayısı minimize olmuş durumda. Bugün itibariyle çadırlarımızda 100 yakın yurttaşımız kaldı. Onları da önce geçici sonra kalıcı konuta yerleştirmek için çalışmalarımız devam ediyor. 259 depremzedemize hayırseverler aracılığıyla barınma imkanı sağladık. Bugün bu sayı 279’a çıkacak. Katkı sunan tüm dostlarımıza başta AFAD, sevgili dostum, değerli sanatçı Ahbap Derneği kurucusu Haluk Levent’e ve Hürriyet Emlak’a çok teşekkür ediyorum. 88 yurttaşımıza dün Arçelik vasıtasıyla beyaz eşya ilettik. Buradan kendilerine teşekkür ediyorum. Beko ile de görüşme halindeyiz. 90 aileye üçlü set ulaştıracağız. Tüm yurttaşlarımızın tüm ihtiyaçlarını sadece bugün içinde için değil, kalıcı evlerine geçene kadar karşılayacağız, yanlarında olacağız. Türkiye’nin birçok yerinden bize destek olan gönüldaşlarımız var” diye konuştu.

TANDOĞAN, “AYNI ÇATI ALTINDA İYİLEŞMEK DİLEĞİYLE”

Projenin işbirlikçisi Hürriyet Emlak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ticari İşlerden Sorumlu Eş Genel Müdür Zeynep Tandoğan ise “İstanbul’dan geldik, tüm ülke için çalışıyoruz. Sevgili Haluk Levent, bu memleketin gördüğü nadir insanlardan biri kendisi, derneği de çok güvenilir bir dernek. İzmir’de yaşanan yıkımın ardından, ne yapabiliriz dedik ve kendisinin kapısını çaldık. Böyle bir yardıma katkı sunma fırsatı elde ettik. Her kurumun bir sloganı vardır, biz 16 yıldır ‘aynı çatının altındayız’ dedik. Deprem felaketinden sonra bu sloganımız çok daha farklı bir mana kazandı. Ağır kış şartları derinleşmeden ne kadar depremzedemize el verebilirsek o kadar kıymetli. Hep beraber aynı çatının altında iyileşmek dileğiyle” açıklamasında bulundu.

LEVENT, “BİRÇOK FİRMANIN HEVESLENMESİNİ SAĞLAYACAKTIR”

Bayraklı Belediyesi ve Hürriyet Emlak’ı bir araya getiren Ahbap Derneği Kurucusu Sanatçı Haluk Levent, “Depremin meydana geldiği 30 Ekim tarihinin ilk dakikalarından itibaren Ahbap derneği ekibimiz sahadaydı. İzmir ahbap ekibi AFAD’la birlikte harekete geçti. Bizler birkaç saat sonra ‘Afet platformu’ oluşturduk. Belediyelerimiz ve AFAD’la entegre olduk. Depremin üzerinden 21 gün geçti. Biz ahbaplar olarak buradayız, ayrılmadık. Ekiplerimiz depolarda sayım ve giriş işlemini yapıyor. Elimizden geldiğince İzmir’in yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Bu sırada Bayraklı Belediye Başkanımız Serdar Sandal’la da tanışma, görüşme imkanımız oldu. Depremin merkezi İzmir olmasa da Bayraklı İlçemizde yıkıma sebep oldu. Hürriyet Emlak’ın bu kutsal teklifini kendisine getirdim. Çok duygulandı. Ailelerin 1 yıllık kirasının karşılanmasını sağlamak çok kutsal. Bu proje birçok firmanın, kişinin heveslenmesine yardımcı olacaktır. Belki de bir öncülük yaptılar. Birçok firmadan da bu tarz girişimler bekliyoruz. Başkanımızla da görüşerek ailelerin 1 yıllık kirasını karşılayabilirler. Bu sebeple buradayız. Arçelik’ten Ahmet Bey ile de bir araya geldik. O da yaraları sarmak için mücadele etti” dedi.

Next page

Gazete Yenigün