;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Yeterli Destek Alınmıyor”

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği kurucusu ve insan hakları çalışanı Zafer Kıraç, çocuk mahkumlar için özel tedbirler alınması gerektiğine dikkat çekerek, “Bu salgın döneminde acilen psikolog, çocuk doktoru, sosyal hizmet uzmanından oluşan heyetler kurulmalıdır” dedi

“Yeterli Destek Alınmıyor”

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği kurucusu ve insan hakları çalışanı Zafer Kıraç ile koronavirüs sürecinde cezaevlerinde alınması gereken önlemleri konuştuk. Özellikle çocuk mahkumlar için özel tedbirler alınması gerektiğine dikkat çeken Kıraç, “Bu salgın döneminde acilen psikolog, sosyal hizmet uzmanı, çocuk doktoru, sosyal hizmet uzmanından oluşan heyetler kurulmalıdır. Çocuklar sağlık taramasından geçirilmeli. Çocuklara bağışıklık sistemini güçlendirici ek beslenme programı uygulanmalıdır. Adalet Bakanlığı görüş imkânı ortadan kalkan aileleri çocukların durumlarıyla ilgili bilgilendirmelidir. Bu süreçte telefon hakkına yönelik tüm sınırlandırmalar kaldırılmalıdır. Bütün mahpuslar için görüş yasağı sürerken internet ile görüntülü görüşme olanakları için çaba sarf edilmelidir” dedi.

 “Yeterli Destek Alınmıyor”

-Türkiye’deki cezaevlerinde çok sayıda koronavirüs vakasına rastlandığı gündeme geldi. Sizce cezaevlerinde gerekli tedbirler alınıyor mu? Cezaevlerinde son durum nedir?

Hapishanelerde alınan tedbirlerin hızlı ve etkili olması gerekir. Çünkü kapalı ve kontrol edilebilir kurumlar bunlar. Ancak önlemlerin alınmasında geç kalındığını ve yeterince uzman desteği alınmadığını düşünüyorum. Koronavirüs tespiti konulan vakalarda ciddi artışlar olduğunu öğreniyoruz. Örneğin, Konya ve İzmir Buca hapishanelerinde sayıların çok yüksek olduğu bilgisi var. Özellikle şu iki sorunun cevabını çok hızlıca alabilmeliyiz. Türkiye genelinde açık ve kapalı ceza infaz kurumlarında Covid-19 teşhisi koyulan toplam kaç mahpus bulunmaktadır? Tespit edilen pozitif vakaların cezaevlerine göre dağılımı nedir? Covid-19 nedeniyle ceza infaz kurumunda bulunan sağlık kuruluşunda tedavi altına alınan ve/veya tam teşekküllü bir sağlık kuruluşuna sevk edilen mahpusların tedavileri nasıl sağlanmaktadır? Alınan güvenlik önlemleri ne şekilde uygulanmaktadır?

-Salgın sürecinde çocuk hapishanelerinde durum nasıl? Çocuklar koronavirüsle ilgili bilgilendiriliyor mu? Hapishanelerdeki çocukları koronavirüsten korumak için ne gibi çalışmalar yapılabilir ve ne tarz önlemler alınabilir?

Ben sosyal medyada yaptığım video ile çocukları öne çıkarmak istedim biraz daha… Onların çocuk olduğunu hatırlatmaktı amacım. Genel olarak mahpuslar için sorduğunuz sorular çocuklar için de geçerli zaten. Örneğin salgın ile ilgili uzmanlar tarafından bilgilendirilmeleri gerektiği açık. Bunun çocuklar için daha önemli olduğunu hatırlatmaya çalıştım. Aslında çocuklar açısından üç konu öne çıksın istedim. Birincisi salgın konusunda uzman bilgisi güncellenerek verilmeli. İkincisi temizlik, maske malzemelerine ücretsiz erişim imkanı, mesafe kurallarına uyulması için yeniden düzenlemeler, aileleriyle internet üzerinden görüntülü konuşma olanağı sağlanması ve bu süreçte yerel uzmanlardan oluşan ekiplerce çocuk hapishanelerinin izleme değerlendirme olanağının sağlanmasını istedim.Son yasa değişikliği sonrası toplam 2600 kadar çocuk varsa, - ki şu anda sayıyı bilemiyoruz- bunun yarısı çocuk hapishaneleri dışında kalan hapishanelerde kalıyorlar. Onların durumu daha da zor. Bütün bu isteklerin çocuk hapishaneleri dışında kalan hapishanelerde çocuk koğuşları için de gerçekleşmesi gerekir.

SAĞLIKLI BİLGİ AKIŞI SAĞLANMALI”

-Bu süreçte yetkililerden, salgının cezaevlerine etkisiyle ilgili sağlıklı bilgiler ve veriler alabiliyor musunuz?

İlk başlarda sadece açık ceza infaz kurumlarında olduğu bilgisi paylaşılmıştı, şimdi bilgi paylaşımı sağlıklı değil. Hapishaneler zaten kapasitesinin çok üstünde doluydu, şimdi mesafe kurallarına uygun bir koğuş düzenine geçildi mi bilmiyoruz. Temizlik malzemelerine ve maske erişiminde sıkıntılar olduğunu duyuyoruz. Sağlıklı bilgi akışı sağlanmalı bu acil dönemde. Dışarıda olup bitenlerin içerdeki mahpuslara aktarılması gerekir. Aynı şekilde içerde durum nedir, bu bilgilerinde mahpus yakınlarına ve biz bu alanda çalışanlara ulaşması sağlanmalıdır.

UNICEF’İN ÇALIŞMASI DİKKATE ALINMALI”

-UNICEF ile yaptığınız çalışmadan bahseder misiniz?

Evet çok önemli bir çalışma. “COVID-19 ve Özgürlüğünden Yoksun Bırakılan Çocuklar” şeklinde çok hızlıca ele alınmış. Alıkoyma yetkisine haiz makamlara COVID-19 müdahalesine ilişkin temel bilgileri ve atılması gereken adımları anlatmayı amaçlamışlar. Üç önemli başlık var;

1. Alıkoyma merkezlerine yeni çocuk kabulünün askıya alınması

2. Güvenle tahliye edilebilecek tüm çocukların tahliye edilmesi

3. Alıkonulma hali devam eden tüm çocukların sağlık ve esenliklerinin korunması

Umarım Adalet Bakanlığı bu çalışmayı, uyarıları ve tavsiyeleri dikkate alır ve uygular.

İNTERNETTEN GÖRÜŞME OLANAĞI SAĞLANMALI”

-Bunların dışında eklemek istedikleriniz varsa dinlemek isterim.

Evet bu süreçte kesinlikle çocukların tamamı hapishanelerden çıkartılıp daha korunaklı hayat sürmeleri sağlanabilirdi. Zaten çok fazla çocuk tutuklu ve hükümlü var. Çocukları hapsederek suçla ilişkilerini önleyemeyiz. Farklı yöntemler geliştirmeliyiz. Bu salgın döneminde acilen psikolog, sosyal hizmet uzmanı, çocuk doktoru, sosyal hizmet uzmanından oluşan heyetler kurulmalıdır. Çocuklar sağlık taramasından geçirilmeli. Çocuklara bağışıklık sistemini güçlendirici ek beslenme programı uygulanmalıdır. Adalet Bakanlığı görüş imkânı ortadan kalkan aileleri çocukların durumlarıyla ilgili bilgilendirmelidir. Bu süreçte telefon hakkına yönelik tüm sınırlandırmalar kaldırılmalıdır. Bütün mahpuslar için görüş yasağı sürerken internet ile görüntülü görüşme olanakları için çaba sarf edilmelidir. - Doğukan Fikri FİDAN

Next page

Gazete Yenigün