Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Yasa çıkaralım, işçiler ölmesin”

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, normalleşme sürecinde işçi sağlığının önemine dikkat çekti. Beko, “TBMM açıldıktan sonra, bir an önce iş güvenliği ve işçi sağlığı önlemlerinin alınması için ILO kriterlerine uygun yasanın çıkması gerekiyor” dedi

“Yasa çıkaralım, işçiler ölmesin”

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, normalleşme sürecinde işçi sağlığının önemine dikkat çekti. Beko, TBMM açıldıktan sonra, iş güvenliği ve işçi sağlığı önlemlerinin alınması için Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) kriterlerine uygun bir yasanın çıkması gerektiğini ifade ederek, “İş yerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı, maaşını işverenden alıyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı, birtakım uyarılarda bulunuyor belki ama o iş yerini kapatmak istediği zaman engellerle karşılaşıyor. Türkiye’de asıl mesele de bu. Bu uzmanların bağımsız olması lazım. Hiç kimsenin gözünün yaşına bakmaması lazım” dedi.

25 Bin İşçi Hayatını Kaybetti”

Türkiye’de son 18 yıldır 25 bin işçinin iş kazalarında hayatını kaybettiğini hatırlatan Beko, “Türkiye’de AK Parti iktidara geldikten sonra iş güvenliği önlemleri alınmadığından dolayı 25 bin işçi iş kazalarında hayatını kaybetti. Soma maden kazası başta olmak üzere maalesef pek çok örnek sıralayabiliriz. Bunlardan halen ders almadığımız ortada. Bunların bir daha yaşanmaması için Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) kriterlerinin mutlaka uygulanması gerekir” dedi.

2 Milyon Çocuk İşçi

Ülkemizde 2 milyona yakın 15 yaşın altında çocuğun, tehlikeli ve riskli iş yerlerinde çalıştığını ifade eden Beko, “Her yıl 2 bine yakın işçimiz hayatını kaybediyor. Bunların 70’e yakını maalesef çocuk. Bu noktada 4857 sayılı yasayı uygulayan yok. Türkiye, 2018 yılını ‘Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı’ ilan etti. Ancak 2020 yılına geldiğimizde bir arpa boyu yol alamadık. 2 milyona yakın çocuk halen risk altında çalışmaya devam ediyor. Türkiye, işçi ölümlerinde dünyada 3’üncü, Avrupa’da 1’inci sırada” diye konuştu.

İşsizlik Fonu’nda Para Kalmadı”

Koronavirüs salgını sürecinde işçilerin ve esnafın durumuna da değinen Beko, “Koronavirüs gündeme geldiğinde, Avrupa’da bütün işverenler işçilere ortalama 5 bin lira ödeme yaptılar. İş yerlerini kapatan esnaflara da destek oldular. Türkiye’de ise işçilere günlük 39 lira gibi bir ücret ödendi. Bu rakam asgari ücretin altında. 5 buçuk milyon seyyar satıcı işsiz kaldı. İşsizlik Fonu’nda para kalmadığı için bu insanlara da yardım yapılamadı. Çünkü İşsizlik Fonu amacı dışında kullanıldı” dedi. - Doğukan Fikri FİDAN

Next page

Gazete Yenigün