Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Vatandaş ‘lütfen bir maske’ diye yalvarıyor”

Hükümet tarafından ücretsiz verilmesi kararlaştırılan ve satışı yasaklanan maskelere olan talep gün geçtikçe artıyor. Maske bulunamadığı için mağduriyetin gittikçe arttığını söyleyen Sayılkan, “Vatandaş ‘bankaya gireceğim lütfen bir maske’ diyerek yalvarıyor” dedi

“Vatandaş ‘lütfen bir maske’ diye yalvarıyor”

Pandemi sürecinde hükümet maskeyi kendisi dağıtacağını söyleyerek, eczacılar tarafından satılmasını yasakladı. Maske vatandaşlara gelen bir kod üzerine eczaneye gidilerek alınabiliyor ancak 12’inci gününde devletten istikakı olanı hala alamayan insanların şikâyeti artmaya başladı. İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, çözüm önerisi sunarken maske yetersizliği nedeniyle, “Vatandaş ‘bankaya gireceğim lütfen bir maske’ diyerek yalvarıyor” şeklinde yaşananlara dikkat çekti.

''MASKEM KABUL EDİLMEDİ”

Bütün dünyayı etkisin hala sürdüren COVİD-19 salgını çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden olurken, yaşanan pandemi süreci, günlük hayatta bazı aksaklıklara neden oluyor. Sokağa çıkma yasağı kısıtlamasıyla beraber vakaların sayısının azaltılmasının hedeflendiği, sosyal mesafe ve izolasyonun hayati önem taşıdığı bu günlerde isminin yazılmasını istemeyen 45 yaşındaki bir vatandaş. Urla’da gittiği bir markette maskesi standart maske olmadığı için, içerden çıkarılarak alışveriş yaptırılmadığını ifade etti.

HAKLISINIZ AMA SİZİ İÇERİ ALAMAM”

İsminin yazılmasını istemeyen vatandaş, “21 Nisan Salı günü saat 16:00 sıralarında büyük bir marketler zincirine girdim arkadaşla beraber, yoğurt, tavuk bir şeyler alacaktım ki o sırada görevli yanımıza geldi. Maskesiz alışveriş yapamayacağımızı söyledi. Kendisine bak maskem ve takılı dedim. Bana, ‘hayır, bu maskeyi kabul edemiyoruz, polis gelip ceza yazıyor’ dedi. Peki dedim, bu maske sizde satılıyor mu, hayır, eczanede param ile alabiliyor muyum hayır, sizde fazla var mı bana verir misiniz hayır, devlet bana henüz istikakım olan maskeyi göndermedi, standart maske nereden nasıl, bulabilirim dedim. Üstelik Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın canlı yayında ‘Maske satın almanız gerekmiyor. Sentetik olmayan, pamuklu bezden çok rahatlıkla maske yapabilirsiniz’ sözlerini hatırlatmama rağmen alışveriş yapamadık. Görevli, ‘haklısınız ama ben sizi bu maske ile alamam polis gelip ceza yazıyor’ diyerek beni dışarı çıkardılar” dedi.

VATANDAŞ 'BİR MASKE' DİYE YALVARIYOR”

Vatandaşların zaman zaman bu tür sıkıntıları yaşadığını, maskesiz kalan vatandaşların yaşadıkları durumlara tanık olduğunu ifade eden İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, “Vatandaş kendisine kod gelmemiş, iştikakı verilmemiş henüz, bize geliyor adam ‘bankaya gideceğim, lütfen bir maske verin’ diyor. Adam yalvarıyor. Bir maske için yalvaracak duruma gelebiliyor. Çünkü belki bankada çok önemli bir işlem yapması gerekiyor. Ama maskesiz içeri girmek yasak. Satın alacak bir yer yok, satılmıyor çünkü, kendisine de devlet kod göndermemiş hala alamıyor. Doğru olan, hükümet bir makul fiyat belirleyecekti, gerekirse biz kat etmeden, diyecekti ki örneğin, mayıs ayına kadar, altyapıyı hazırlayana kadar şu fiyatta eczanelerde satılacak şu tarihe kadar. O süre dolduğunda da ‘eczanelerde satmak yasaktır’ denilebilirdi. Şimdi vatandaşa göndermemişsiniz maskeyi, satılmasını yasaklamışsınız, vatandaş bankaya gidecek maske yok diye giremiyor, gelip yalvarıyor adam. Vapura binecek olan genç, arkadaşının ağzındaki maskeyi alıp takarak geçebiliyor…” şeklinde konuştu.

MASKE KODU GELDİ AMA TELEFON BOZUKSA”

Maske dağıtımının sadece eczanelerde değil yanı aynı zamanda, Aile Sağlığı Merkezleri'nde, muhtarlarda, marketlerin girişlerinde de vatandaşlara verilebileceğini kaydeden Sayılkan, ilgin bir ayrıntıya dikkat çekti. Eczacı Sayılkan, “Telefonu bozulan ya da ekranı kırılan veya telefonla ilgili herhangi bir sorun yaşayan vatandaş, eğer gelen o kodu kullanmazsa kendisine 10 gün sonra herhangi bir kod gelmiyor. İlla o kodu kullanmış olacak, vatandaş diyor ki tamam telefonun kırılması veya telefonla ilgili bir sorun yaşaması benim hatam ancak eczaneden de parasını verip bir maske alabilmeliyim diyor” şeklinde ifade etti.

KISA BİR SÜRELİĞİNE FİYATI DEVLET BELİRLESİN”

Maske dağıtımının sadece eczanelerde yapılmasının pek de sürdürülebilir olmadığını daha önce de dile getiren İzmir eEzacı Odası Başkanı Sayılkan, vatandaşın maske ile ilgili yaşadığı sorunlara çözüm önerisi ise, “devlet bu konudaki altyapı ve organizasyonu sağlayana kadar 20 gün maske satışı serbest bırakılsın. Eczacılar, ellerinde bulunan ve maliyeti 2, .2.5 lira gibi olan bu maskeleri kar amacı gütmeden satabilsin. İhtiyacı olan vatandaş da 2 liraya istediği yerden, eczane veya marketten maske alabilsin. Devlet karaborsacılık gibi suistimalleri önlemek istiyorsa maskenin tavan fiyatını kendisinin belirleyeceği bir sabit fiyatla sınırlandırsın” dedi.- Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün