Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Urla'da birlikte yaşama kültürünü sergileyeceğiz”

Yenigün yönetimini ağırlayan Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, “Birlikte çalışalım, birlikte kazanalım, birlikte üretelim, birlikte yönetelim diyoruz. Urla hepimizin, birlikte sahip çıkalım. Urla markasını ve Urla algısını geleceğe en iyi şekilde taşıyalım” dedi

“Urla'da birlikte yaşama kültürünü sergileyeceğiz”

Görevi başında ilk 100 günü geriden bırakan, Urla Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Burak Oğuz, Yenigün yönetimini makamında ağırladı. Urla'da birlikte yaşama kültürünü geleceğe taşımak için çalışacaklarını aktaran Oğuz, “Eski insalarda birlikte yaşama ve birbirine saygı kültürü vardı. Ben iki dedemden de böyle gördüm. Ben birlikte yaşama kültürünü Urla'da en iyi şekilde göstermek istiyorum. Başka hiçbir ilçede olmayan bir potansiyel var Urla'da. Un var, şeker var, helva yapmak bizim görevimiz” dedi.

Görevinizin başında ilk 100 günü geride bıraktınız. Nasıl gidiyor?


Kendime göre 100 günlük bir eylem planı yaptım. Hiç kimseyi işten çıkarmadım. Bu süreçte gerekli kontrol ve denetimleri yaptım. Müdahale edilmesi gereken yerlerde kurallarımızı koydum. Kim işini en iyi şekilde yapıyorsa başımın üstünde yeri var. Bütün çalışma arkadaşlarım benim için çok değerli. Emek son derece kutsal. Herkes işini en iyi şekilde yapsın ve bu gemi birlikte yürüsün. İşlerimizin hepsi tıkır tıkır yapılıyor, hiçbiri aksamıyor. Urla'nın 66 bin nüfusu var. Bütün kadrolarımız ve yapılanmalarımız buna göre yapılıyor. Yaz döneminde ise 300-400 binleri bulan bir nüfusumuz var. Bütün arkadaşlarımız canla başla çalışıyor. Muhtarlarımızla işbirliği içinde her mahallemize düzenli hizmet gidiyor. Biraz sabır ve anlayışla bu süreçleri en iyi şekilde aşacağız.

“HUKUKA, PARTİME HALKA HESAP VERECEĞİM”


Belediye sizin belediyeniz. Sizlerin olduğu kadar yoldan geçenlerin de belediyesi. Biz hukuk karşısında hesap vereceğiz. Ben CHP'liyim, partime hesap vereceğim. Halka hesap vereceğiz. Bu üç konu bizim için önemli. Bunların olabilmesi için de şeffaf ve adil olacaksınız. Bu bilinçle koltuğu devraldık. Urla'da geleceğe yatırım yapacağız. Torunlarımıza nasıl bir Urla bırakmak istediğimize karar vermeliyiz. Doğasıyla, dokusuyla, kültürüyle, turizmiyle, ekonomisiyle kentimizi geleceğe birlikte götürelim istiyoruz. Bu sorumluluk ve bilinçle önümüzdeki 5 yılı dolu dolu geçireceğiz. Bütün paydaşlarımızın desteğini bekliyoruz. Birlikte çalışalım, birlikte kazanalım, birlikte üretelim, birlikte yönetelim diyoruz. Bize katkı koyacak herkesin başımın üstünde yeri var. Urla hepimizin, birlikte sahip çıkalım. Urla markasını ve Urla algısını geleceğe en iyi şekilde taşıyalım.

“URLA KENDİ MARKASINI YARATMALI”


Nasıl bir Urla hayal ediyorsunuz? Hedeflerinizden biraz bahseder misiniz?


Urla'da iki farklı kesim var. Birincisi entelektüel birikimi yüksek, iyi eğitim almış, yurt dışı kültürü olan, gelir düzeyi yüksek kesim. Urla nitelikli göç alan bir kent. Urla'yı Urla yapan, marka değerini yükselten bir kesim bu. Beklentileri sanatsal ve kültürel faaliyetler. Biz de bunları destekliyoruz. Bir de geleneksel tarımla geçinen, çiftçilik yapan, enginar yetiştiren, üzüm bağları olan, yumurta satan yerli halkımız var. Onlar bizim için çok kıymetli. Onları mutlaka korumamız gerekiyor. Kalkınmanın da hem ekonomik hem de kültürel olması gerekiyor. Urla, Urla olmalı ve kendi markasını kendi yaratmalı. Bu iki farklı kesimin birlikte yaşama kültürüyle, Urla markasını geleceğe taşıması lazım. Potansiyelimizi en iyi şekilde kullanıp bunu başarabiliriz. Herkesin Urla ile bir bağı mutlaka vardır. İzmir'deki 30 belediye başkanımızın da Urla ile bağı var. Milletvekillerimiz, akademisyenlerimiz, seçkin iş adamlarımız, sanatçılarımız burada yaşıyor. Başka hiçbir ilçede olmayan bir potansiyelimiz var. Un var şeker var, helva yapmak bizim görevimiz.


BİRLİKTE YAŞAMA KÜLTÜRÜ


Eski insalarda birlikte yaşama ve birbirine saygı kültürü vardı. Ben iki dedemden de böyle gördüm. Ben birlikte yaşama kültürünü Urla'da en iyi şekilde göstermek istiyorum. Rengin, ırkın, dinin, saçın, kıyafetin ne olursa olsun... Önemli olan insan olmak. Doğru insan her yerde doğrudur. Yanlış insan hiçbir yerde bir şey ifade etmez. Demokrasi ve uzlaşı kültürünü bizler de yaşayabiliriz. Bu kültürümüz oluştu. Meclisteki komisyonlarımız; 5 kişinin 4'ü CHP'li, biri AK Parti'li olmak üzere kuruldu. İlk günden beri meclis toplantılarımızı canlı yayınlıyoruz.

EN ŞANSLI DÖNEM


Sizi sabahın ilk ışıklarında Urla sokaklarında görüyoruz. Neler söylemek istersiniz?


Uykuyu çok sevmiyorum. Hayatı dolu dolu ve disiplin içinde yaşamayı seven birisiyim. İşimizi düzgün yapmak zorundayız. Ben mutluyum. Umarım bütün arkadaşlarım da mutludur. Şu an Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer'den, Genel Başkanımıza kadar en şanslı dönemdeyiz. Urla için kendimi çok şanslı görüyorum. Bize düşen bu tarihi dizilimden en iyi şekilde faydalanmak.

YEREL YÖNETİM YEREL BASIN İŞBİRLİĞİ


Yerel basının ayakta kalmasının demokrasi açısından önemine dikkat çeken Başkan Oğuz, “Yerel basın bizim için son derece önemli. Sadece bizim için değil, toplum için önemli. Bir medya ne kadar özgürse, o toplumun demokrasisi o kadar gelişmiştir. Bu özgürlük, ekonomik bağımsızlıkla eş değerdir. Medya mensuplarının ekonomik bir kaygı gözetmeksizin, mesleklerini en iyi şekilde yapabilmesi lazım. Bu ortam sağlandığında toplum daha ileriye gider. Yerel basınla olan işbirliğimizi en iyi şekilde devam ettirmek istiyoruz”dedi.

Röportaj: Özgür COŞKUN
Fotoğraflar: Aydın ÇETİNKAYA

Next page

Gazete Yenigün