Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Tarımda damlama sulama zorunlu hale getirilmeli”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin 2021'i su ve sulama yatırımlarında hamle yılı olacağını açıklamasının ardından ziraatçiler de tarımda suyun zorunlu hale getirilmesini talep etti

“Tarımda damlama sulama zorunlu hale getirilmeli”

Kerim UĞUR/YENİGÜN- Türkiye gündemini son günlerde su konusu oldukça meşgul ediyor. Ege Bölgesi’nde kuraklık alarmı verilirken var olan su kaynaklarının verimli kullanılması da önemini koruyor. Pandemi döneminde gıda üretiminin önemine dikkat çeken Ziraat Mühendisi Ferdan Çiftçi, tarımsal sulamada alınması gereken önlemler hakkında değerlendirme yaptı.

SU KAYNAKLARI UYARISI

Barajlardaki doluluk oranlarının alarm verdiğine dikkati çeken Ziraat Mühendisi Ferdan Çiftçi, “Sorunlar kapıya dayanmış durumda bu sorunların başında susuzluk geliyor. Özellikle 2020 yılı içerisinde tüm barajlardaki su doluluk oranları yüzde 15 – yüzde 25 düzeyinde bir su varlığından bahsediyoruz. Bölgemize de baktığımızda şuanda da hem tahtalı barajında hem de diğer barajlarda geçen yıllara göre 130-140 ton daha az suyumuz var. Bu yeraltı sularında da aynı şekilde çekilmeler var. Aralık, Ocak ve Şubat ayları en yağış aldığımız zamanlar ama aralık ayında bile yağmurlu gün sayısı azdı. Ocak ayındayız bu ayda sayılı yağışlar aldık. Bunlar yetersiz bizim öncelikle tatlı su kaynaklarımızı iyi kullanmak için su kaynaklarımızı temiz tutmamız gerekiyor” diye konuştu.

YÜZDE 70’İ TARIMDA KULLANILIYOR

Suyun yüzde 70'inin tarımda kullanıldığına vurgu yapan Çiftçi, şunları kaydetti: “Tarımdaki sulama önemli ve bu sulamada da tasarruf edeceğiz. Bu sadece tarımla sınırlı kalmamalı, sanayide ve evsel tüketimde de tasarruf etmeliyiz. Tarım özelinde baktığımızda bizim damlama sulama sistemlerini kurmamız gerekiyor. Bu konuda çiftçi karşılıksız olarak desteklenmeli. Biz üretimi garanti altına almak istiyorsak bunu yapmak zorundayız.

Tarım Bakanımızın dediği gibi sularımızı yer altında yada yer üstünde biriktirmek zorundayız. Yer üzerinde biriktirirken çok tahribat yaratmamalıyız. Bu su kaynaklarının azalmasında küresel iklim değişikliklerinin etkisi kadar çarpık kentleşme, sanayileşme ve maden alanları etkilidir. Çünkü bunlar su toplama havzalarında yapılıyor. Buralarda maden işletmelerine kesinlikle izin verilmemelidir. Biz bunları yaparsak ancak suyu doğru kullanmış oluruz. Yağmur ne kadar yağarsa yağsın. Biz haddinden fazla ve hor kullanırsak suyu yine de bir sıkıntı yaşarız.” 

“Çiftçiye destek verilmeli”

Çiftçinin sektöre uyumu için maddi ve teknolojik destek sağlanması gerektiğine vurgu yapan Çiftçi, “Sadece yeraltı ve yer üstü barajları yapmak yeterli değil bizim temel olarak suyu kullandığımız tarla içi sulama geliştirme hizmetlerini düzenlememiz, desteklememiz ve orada basınçlı sulama sistemlerini artık çiftçiye karşılıksız destekler vererek zorunlu hale getirmek gerekiyor” dedi.

Next page

Gazete Yenigün