Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Şubelerimiz kira nedeniyle kapatılıyor”

Yenigün TV'ye konuk olan Paşa Çakmak, Şans Oyunları Lisansı'nın Varlık Fonu tarafından üçüncü şahıslara devrine ilişkin çalışmalar kapsamında, işyerinin kiralık olması gerekçesiyle bazı şubelerin kapatılması kararının yeniden gözden geçirilmesi hususunda açıklamalarda bulundu

“Şubelerimiz kira nedeniyle kapatılıyor”

İzmir Milli Piyango ve Şans Oyunları Bayileri Esnaf Odası Başkanı Paşa Çakmak ve Engelliler Birimi Müdürü Feyzi Deniz, Yenigün TV'ye konuk oldu. Şans Oyunları Lisansı'nın Varlık Fonu tarafından üçüncü şahıslara devrine ilişkin çalışmalar kapsamında, işyerinin kiralık olması gerekçesiyle bazı şubelerin kapatılması kararının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade eden Milli Piyango ve Şans Oyunları Bayileri Esnaf Odası Başkanı Paşa Çakmak, “Milli piyango özelleşecek ve bilette hile var gibi haberler satışlarımızı düşürüyor. Bu konuyla ilgili asılsız haber yapanlar hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız. Kimsenin piyangonun itibarını düşürme hakkı yok” dedi.
Devlet büyüklerine seslerini duyurmak için basın açıklaması düzenlediklerini ifade eden Çakmak, “Piyango Konak Şubesi, İstanbul Bahçekapı Şubesi, Antalya Şubesi ve Sakarya Şubesi kira oldukları için kapatılacak. Biz özelleştirmeye de karşıyız. Buraların kapatıldığını devlet büyüklerimizin çoğu da bilmiyor. 10 bin 600 kişi ekmek yolunda. Bu kişi sayısı yılbaşında 30 bin kişi oluyor. Kapatıldığı zaman klasik piyango basılmayacak. Basılmadığı zaman 10 bin tane sayısal makinesi dağıtılacak. Bu makineler dağıtıldığında her yüz metrede bir sayısal bayi açılacak. Bunu göz ardı etmemeleri gerekiyor. Her yüz metreye bir bayi açıldığı zaman cironu 5 katına da çıkarsan yine de kazanamayacaksın. Bize hiçbir sendikadan destek yok. Biz onların üyelerinin haklarını da savunuyoruz ama onlar destek olmuyor” diye konuştu.

“ASPARAGAS HABERLERE İTİBAR ETMEYİN”

İzmir, Konak ve İstanbul Bahçekapı şubelerinin çok eski şubeler olduğunu söyleyen Çakmak, “Bu şubeler Cumhuriyet Dönemi'nde kurulan şubelerdir. Antalya’da bir şubemiz var ve bu şube kapatıldığı zaman 400 bayi bitecek. Milli Piyango’nun Antalya’da kendi yeri var. Eğer oraya taşınırsa bir nebze kurtarabiliriz. Sakarya’da da aynı şekilde. Biz sadece İzmir’i düşünürsek egoist davranmış oluruz. Türkiye’deki piyanocuları düşünmek zorundayız. Biz burada yaptığımız çalışmada onların da mağdur edilmesini istemiyoruz. Özelleşeceğine ve hile olduğuna dair çıkan haberler bizim bilet satışlarımızı düşürüyor. Bu konuyla ilgili asılsız haber yapanlar hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız. Binlerce insan çalışıyor ve evine ekmek götürüyor. İnsanların bunlara itibar etmesini istemiyoruz. Bugün İzmir’de 700 tane seyyar bayi var. Bu insanları işlerinden ediyorlar. 10 bin tane makine dağıtılacak. Biz istiyoruz ki bu makineler piyangoculara verilsin ve belli bir mesafe şartı konulsun” açıklamalarında bulundu. Piyangonun bağımsız bırakılması gerektiğini aktaran Çakmak, “Milli Piyango'nun bir geçmişi var ve korunmalı. Vatandaş piyangoda hile olacağını düşünmesin” ifadelerinde bulundu. 

“PAZAR PAYINI KAYBETTİ”

Şans oyunlarının piyangoculara zarar verdiğini söyleyen Çakmak, “Bizim odamız 1977 yılında kuruldu. Kuruluş aşamasında seyyar milli piyangocuların esnaf odasıydı. Sonraki dönemde şans oyunları eklenerek iddaa bayi, TJK, sayısal bayilikleri kaydolmaya başladı. Şans oyunları çoğalınca piyango pazar payını kaybetti. En büyük darbeyi kazı kazandan, sayısaldan yedi. Şimdi de şubelerimizin kiralık olması gerekçesiyle kapatılma durumu var” dedi. 


“ENGELLİ BAYİLERİMİZ SIKINTI YAŞIYOR”

Engelliler Birimi Müdürü Feyzi Deniz ise engelli seyyar bayilerin yaşadıkları sıkıntılara değinerek, “465 engellinin 360 tanesi Konak Şubesi’nden bilet alan kişilerden oluşuyor. 58 tane engelli ve yaşlı bayan arkadaşımız var. Tekerlekli sandalyede olan arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımız Karşıyaka’dan bilet almak için yola çıksalar saat 11-12’den önce sıra onlara gelmez. Bizim esnafımızın zaten kazandığı gün, ilk ve son gündür. İlk gün ne kadar amorti bilet değişimi yaparsak o kadar da bilet satmış oluruz. Kazandığımız günler bunlardır. Bütün bayiler adına konuşuyorum. Benim engelli arkadaşlarım zorlanıyor. Çeşme’den, Urla’dan gelen arkadaşlarımız var” dedi. 

Next page

Gazete Yenigün