Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Seçmeli derste dayatmaya geçit yok”

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası ( Eğitim-İş) İzmir Şubeleri, okul müdürlerinin seçmeli derslerin belirlenmesinde okul yöneticilerin yönlendirmeler yaptığının iddia ederek hukuki yollara başvuracaklarını söylediler.

“Seçmeli derste dayatmaya geçit yok”

Kerim UĞUR / YENİGÜN - Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası ( Eğitim-İş) İzmir Şubeleri, okul müdürlerinin seçmeli derslerin belirlenmesinde okul yöneticilerin yönlendirmeler yaptığının iddia ederek hukuki yollara başvuracaklarını söylediler.

 

Öğrenciler dini içerikli derslere yönlendiriliyor”

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan sendika üyeleri adına açıklamayı Eğitim-İş İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Adem Yıldırım yaptı. Başkan Yıldırım açıklamada “Sendikamızın ulaştığı MEB'in iç yazışmaları ise öğrencilere pozitif bilimlerle /sanatla /sporla /yabancı dillerle ilgili dersleri seçtirmeyip dini içerikli derslerin dayatılacağını ortaya koymuştur. İl Milli Eğitim Mūdürlüklerinden İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen talimatta "Kuran'ı Kerim Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinin seçilmesi için ilçe müdürlerine büyük rol düştüğünün altı çizilmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin de bu talimatı gõrev kabul edip, okul müdürlerine seçmeli derslerde nasıl dayatma yapacaklarına dair sunum hazırlamış olduğu da sendikamızın eline geçen belgelerden anlaşılmaktadır. Yani daha önceki senelerden de bildiğimiz, kamuoyuna ifşa ederek ve yargıya taşıyarak mücadele ettiğimiz bu yönetmeliğe aykırı uygulama için belli ki bu yıl daha çok uğraşılmaktadır” dedi.

Hukuki başvuruları yapacağız”

Açıklamada dini içerikli üç dersin haricinde başka dersleri almayı talep edecek olan öğrencilere "bu dersi verecek öğretmen yok" bahanesinin hazırda bekletildiği iddia edilerek “Bilinsin ki biz bu filmi daha önce izledik ve mücadelemizle vizyondan kaldırdık! Tekrar sahnelenmesine izin vermeyeceğiz! Daha õnce de anlattığımız üzere seçmeli derslerdeki bu dayatma, zincirleme bir mağduriyet, büyüyen bir tahribat yaratmaktadır.Ülkenin geleceğini direkt olarak ilgilendiren bu konu, iki müdürün koltuğunu sağlamlaştırmak için yapacağı hamlelere kurban edilmez, ettirmeyiz! Konunun Türkiye'nin her ilinde takipçisi olduğumuzu, dayatmanın devreye sokulduğu her yerde mücadele edip. hukuki yollara başvuracağımızı ilan ediyoruz.” denildi.

 

Geri adım attırdık”

Yenigün Gazetesinin daha önce duyurduğu Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu'nun okul müdürlerine velileri ve öğrencileri dini içerikli derslere yönlendirmesine ilişkin talimat verildiği iddialarına da değinen eğitimciler “Sendika olarak hukuksuz talimatlara ilk ulaştığımız andan itibaren gösterdiğimiz yüksek tepkiyle, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne geri adım attırmış bulunmaktayız. Şimdi sıra tüm Türkiye'de!” ifadeleri kullanıldı. 

Next page

Gazete Yenigün