Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Narlıdere'de sözlerimizin iki katı icraat yapacağız”

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, Yenigün yönetimini makamında ağırladı. Seçim döneminde verdiği sözleri tutacağını aktaran Başkan Engin, “İhtiyaçlar çok, kaynaklar sınırlı. Başarı her şeyi yapmak değil, imkanlar dahilinde en iyisini yapmaktır. Bu dönemde CHP'li belediyeler olarak bizimde bunu yapmamız lazım” dedi 

“Narlıdere'de sözlerimizin iki katı icraat yapacağız”

CHP'li Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, göreve geldiği günden bu güne geçen 100 günü ve gelecek hedeflerini Yenigün yönetimi ile paylaştı. Seçim döneminde verdikleri sözlerin iki katı icraat yapacaklarını aktaran Engin, “İki yıl sonra metro Narlıdere'ye geldiği zaman, İzmir'in her yerinden insanlar buraya gelebilecek. İstanbul – İzmir arası 3 saate inecek. Biz Narlıdere olarak bu potansiyelden pay almak istiyoruz. İhtiyaçlar çok, kaynaklar sınırlı. Başarı her şeyi yapmak değil. İmkanlar dahilinde en iyisini yapmak başarıdır. Bu dönemde CHP'li belediyeler olarak bunu yapmamız lazım. İsrafa gerek yok. Bizim büyük binalara, gökdelenlere, AVM'lere ihtiyacımız yok. Narlıdere'de doğayı koruyacağız” dedi. 

Göreve geldiğiniz günden bu güne 100 günü geride bıraktınız. Neler hissediyorsunuz?

100 gün çok çabuk geçti. Yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Her sabah 8 buçukta işimize başlıyoruz. Öncelikle temizlikle işe başladık. Temizlik kentlerin ayırt edici özelliğidir. Temiz, hijyenik sokaklar olmazsa, bana göre bir yer şehir sayılmaz. İlçemizde 54 parkımız var. Hepsinin bakımını, sulamasını yapıyoruz. Yollarımızın güzel olmasına özen gösteriyoruz. Şimdilik bu konulara odaklandık. Yüzde 90 çözdük diyebilirim. Kadromuz iyi. Şu anda hiçbir sorunumuz yok. 

3 BUÇUK KİLOMETRE BİSİKLET VE YÜRÜYÜŞ YOLU

Gelecek hedeflerinizden biraz bahseder misiniz?

Seçim öncesi verdiğimiz vaatleri projelendiriyoruz. Vaatlerimizin en az iki katı icraat yapacağız. Narlıdere'de sokağı canlandırmak istiyoruz. Ormanla deniz arasında, önümüzdeki yaz hizmete girmek üzere 3 buçuk kilometrelik bisiklet ve yürüyüş yolu yapacağız. İnsanlar rahatlıkla sokağı kullanabilecekler. 

KÜLTÜR-SANAT METRO PROJESİ

Restorasyon projemiz var. Eski eserleri, eski Narlıdere evlerini restora edeceğiz. Spor alanları yaratacağız. Kültür ve sanata önem vereceğiz. Liseli öğrencilerden klasik müzik orkestrası kuracağız. 5 yılda yüzlerce çocuğu eğiteceğiz. 9 Eylül'de yelken yarışması düzenleyeceğiz. Narlıdere bir sahil kenti. Denizin daha fazla kullanılmasını istiyoruz. Onun için bisiklet ve yürüyüş yolumuzu denize kadar uzatacağız. İki yıl sonra metro Narlıdere'ye geldiği zaman, İzmir'in her yerinden insanlar bu güzellikleri görmeye gelebilecek. Tur yolları yapacağız. Narlıdere'ye çok daha fazla ziyaretçi gelecek. 

PİR SULTAN ABDAL PARKI YENİLENİYOR

İlçenin en merkezi yerinde bulunan ancak yol ile 7 metrelik kot farkı nedeniyle az kullanılan Pir Sultan Abdal Parkı’nı baştan sona yenileyeceğiz. Parkı yol hizasına getireceğiz. Alt kısımda Engelli Merkezi ve STK’ların kullanacağı ofisler, üst kısımda park ve ücretsiz çay evleri olacak.

KADINLAR ÜRETİME KATILIYOR

Bir kadın kooperatifi kurduk. Hedefimiz 5 yılın sonunda en az 200-300 kadına doğrudan gelir yaratmak ve sokağa çıkarmak. Kadınlarımıza, Yaşar Kemal Tesisleri'nde çok büyük bir mutfak tahsis ettik. İlk meslek kursu da başlamış oldu. Narlıdere'nin ekonomisi büyüyecek. Kadınlarımız üretime katılacak. 

5 YILDA, 5 KREŞ

5 yılda en az 5 kreş açacağız. İlkini eylül ayında açıyoruz. Narlıdere'nin buna ihtiyacı var. Anneyi üretime dahil edebilmek önemli. Bilimsel olarak çocuklar 7 yaşına kadar gelişimini tamamlıyor. Dolayısıyla mutlaka öğretmenler tarafından yetiştirilmeli, sosyalleşmeli, etrafında başka çocuklar olmalı. Bütün bunlar birbirini destekleyen projeler. Bunların hepsi ilçe belediyesinin kaynaklarıyla yapılacak projeler. 

“BÜYÜK BİNALARA AVM'LERE İHTİYACIMIZ YOK”

5 yıl sonra Narlıdere'yi nerede görüyorsunuz?

İhtiyaçlar çok, kaynaklar sınırlı. Başarı her şeyi yapmak değil. İmkanlar dahilinde en iyisini yapmak başarıdır. Bu dönemde CHP'li belediyeler olarak bunu yapmamız lazım. İsrafa gerek yok. Bizim büyük binalara, gökdelenlere, AVM'lere ihtiyacımız yok. Biz doğayı koruyacağız. Bisiklet ve yürüyüş yolu güzergahındaki evlerin bahçelerini de güzelleştireceğiz. Sanat sokağı yapacağız. Kadın kooperatifine market yapacağız. Butik otelciliği özendireceğiz. Uçuk projelere para harcamayacağız. Projelerden çok sayıda insan yararlansın istiyoruz. Sosyal ve halkçı belediyecilik bunu gerektirir. Narlıdere'de en az 3 bin kişiye istihdam sağlanacak. 

Narlıdere pastadan pay almak istiyor

Kısa bir süre sonra İzmir-İstanbul arası 3 saate inecek. Dolayısıyla ilçemize çok sayıda misafir gelebilecek. Kendimizi buna hazırlamamız lazım. Biz Narlıdere olarak bu potansiyelden pay almak istiyoruz. Ormanda bir piknik alanı yapacağız. Yerel lezzetler ve hijyen kursu veriyoruz. Pasta, çikolata, yerel lezzetler, diğer yemekler gibi. Girişimci kadınlarımız bu lezzetleri yapacak. Böyle bir sokak tabii ki cezbeder. Böyle bir ilçeye herkes gelmek ister. Narlıdere'de imar artırılmamalı. İmar artışının kente değer katacağına inanmıyorum. Narlıdere'de herkes mutlu yaşasın istiyoruz. Şehrin kalkınmasını konuşmalıyız biz. 

Next page

Gazete Yenigün