Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Malımız elde kaldı yardım edin!”

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala İzmir’deki hayvan yetiştiricileri satış olmadığını söyleyerek belediyelerden ödedikleri yer parasını geri istedi. İBB Başkanı Soyer’e seslenen yetiştiriciler, “Dağıttığınız eti bizden alın, perişanız” dedi.

“Malımız elde kaldı yardım edin!”

Kurban Bayramı için İzmir’e gelen hayvan yetiştiricileri satış yapamamaktan şikayetçi. Masraflarını çıkaramadıklarını ve kurbanlıkların elde kaldığını söyleyen hayvan üreticileri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den yardım istedi. Belediyelere ödenen yer paralarının iade edilmesini talep eden yetiştiriciler Başkan Soyer’e seslenerek, “Sosyal belediyecilik kapsamında kavurma dağıtan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer bayram için de bizden alım yapsın. Malımız elimizde kaldı, perişanız” dedi. ‘PARAMIZI İADE EDİN’

Işıkkent Kurban Pazarı’nda yer kiralamış olan yetiştirici Sefa Bahadır, satış fiyatlarının maliyetin altında kalması nedeniyle zarar ettiklerini söyledi. Bahadır, “Bana maliyeti 6 bin TL olan büyükbaşı satabilmem için 3 bin TL’ye vermem gerekiyor. Ben bunu nasıl yapayım? Yaparsam çoluğuma çocuğuma ne yedireyim? Bizim Tunç Soyer’den bir ricamız var. Alınan çadır paralarını iade etsin. İlçe belediyelere talimat versin, paralarımız iade edilsin. Bize yardım etmesi gerekiyor. Malımız elimizde kaldı. Biz belediyeye de giderek, paralarımızın iadesini isteyeceğiz. Sosyal belediyecilik kapsamında kavurma dağıtıyor. Bizim malımızı alsın. Bizden almıyor, çiftliklerden alıyor. Biz bu elimizdeki malı geri eve götürmek zorunda kalacağız. Sayın Soyer bizden alsın dağıtsın” dedi.“YOL YOK, SU YOK”

Pazarlarda büyükbaş ve küçükbaş hayvanların ayrılmadığını öte yandan da içme ve kullanma sorunu yaşadıklarını ifade eden yetiştirici Bilal Sarahan, “Satış yok. 300 tane mal getirdim daha 10 tane satmadım. Bu kadar insanı getirmişler büyükbaşla, küçükbaşı birbirine katmışlar. Bizim suyumuz dahi yok. Caddeye su vermişler, 10 kişi bir musluğu kullanıyor. Buranın halini görüyorsunuz, bu insanlara hakarettir, zulümdür. İnsanlar buraya nasıl gelecek? Yol yok! Ana caddede seyyar yani kaçak mal satanlar var. Devlet ve belediye önlem almalı” diye konuştu. “BATACAĞIZ!”

Sadece ellerindeki malı geri götürmemek için fiyatları indirdiklerini ancak büyük zarar ettiklerini ifade eden Kemal Vural, “Satışlar geçen seneyle kıyasladığımızda çok düşük. Geçen sene elimdeki malı bayrama 7 gün kala bitirdim. Geçen seneye göre daha uygun fiyatlardan satış yapıyorum ama yine iş yok. Sadece elimizdeki malı geri götürmemek için bu fiyatlara indik. Belediyeye 15 bin TL verdim. Geçen sene 73 lira olan yem bu sene 90 liranın üstünde. Masrafların altından kalkamıyoruz. Böyle devam ederse batacağız. Devlet ve İzmir Büyükşehir Belediyesi bize sahip çıksın.”15 bin TL’lik hayvanı 10 bin TL’ye vermeye başladıkları için zararda olduklarını kaydeden Ramazan Ormancı, “Zararına da olsa elimizdeki malı bitirmek tek umudumuz oldu. Kimsenin kazancı yok. Herkes zarar edecek. Çıkarımız yok, bedavaya evimize döneceğiz.  Ederi 10 bin TL olan danayı kasaba 3 bin TL’ye verdim. Geçen sene 17 bin TL’ye sattığımız mal bu sene 12 bin TL ama yine alıcı yok. Geçen seneye göre masraflarımız arttı ama satışlarımız yok” ifadelerini kullandı.“TAVUK FİYATINA BÜYÜKBAŞ SATIYORUZ!”

Hayvan yetiştiricisi Cevdet Kılıç: Satışlarımız çok ağır gidiyor. Geçen sene iyiydi ama bu sene satış olmuyor. Geçen yıl 80 tane mal getirdim hepsini sattım. Bu sene 72 tane getirdim daha yarısını satamadım. Büyükbaşta 6 bin TL’ye kadar düştük. Etin kilosu 30 TL’ye geliyor yani tavuk fiyatına büyükbaş satıyoruz. Ben bu malı alıp kendi köyümde satsaydım daha çok kazanırdım. Biz bu sene perişan olduk. “SAYIN SOYER ALSIN, DAĞITSIN”

Bu yıl pazara getirdikleri 120 hayvandan sadece 30’unu satabildiklerini kaydeden Rıza Saraç, “Vatandaşımızın maddi sıkıntısı var. Biz de mallarımızda bu sebeple indirim yaptık. 120 tane hayvan getirdik. 30 tane satabildik. Bu yıl nakliye için 12 bin TL ödedik. Geri götürmek istemiyoruz. Belediyenin elimizdeki malı almasını istiyoruz. Neden istiyoruz? Çünkü zaten Sayın Soyer kavurma paketi dağıttığını söylüyor. Sayın Başkan bizden alsın vatandaşa dağıtsın. Küçükbaşın kilosunu 25 TL’ye satıyoruz” dedi. - Halime ERDOĞAN

Next page

Gazete Yenigün