Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Lozan'a sahip çıkmalıyız”

Yenigün TV'nin konuğu olan İzmir Platformu Başkanı, Atatürk Araştırmacısı Ahmet Gürel, Lozan Barış Antlaşması'nın 96'ncı yılında önemli açıklamalarda bulundu.

“Lozan'a sahip çıkmalıyız”

Doğukan Fikri FİDAN / YENİGÜN - 24 Temmuz 1923 tarihinin, Türkiye Cumhuriyeti açısından önemine dikkat çeken Gürel, “Bu onurlu mücadelenin kazanımlarıyla gerçekleşen Cumhuriyetimizin 96'ncı kuruluş yılına geldik. Tüm emperyalist ülkeler, Türkiye'nin “Ulusal Egemenlik” konusunda gösterdiği bu dik duruşu, Lozan Antlaşması'nı imzaladıkları günden beri içlerine sindirememişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti'ni Atatürk'ün buyurduğu gibi sonsuza dek özgür ve tam bağımsız yaşatmak hepimizin görevidir. Bu yolda, Atatürk devrim ve ilkeleri yol gösterici olacaktır. Bu tarihsel bilinçle Lozan'a ve kazanımlarına sahip çıkmalıyız” dedi.

“LOZAN ANTLAŞMASI 2023'TE BİTMİYOR”

Araştırmalara göre, Lozan Barış Antlaşması'nın 2023'te bitmediğini ve antlaşmanın herhangi bir süresi olmadığını aktaran Gürel, “Antlaşma imzalandığından bu yana Türkiye'de nesilden nesile aktarılan komplo teorileri oldu. Hem Türkiye'de hem İngiliz arşivlerinde benim neredeyse görmediğim belge kalmadı. Bu belgelerin hiçbirinde bu antlaşma 100 yıl sonra sona erecektir veya bir bitiş tarihi vardır diye bir şey yok” diye konuştu.
 

Next page

Gazete Yenigün