Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Kahramanmaraş'ı İzmir'e getireceğiz”

İzmir Kahramanmaraşlılar Kültür, Turizm ve Dayanışma Derneği Başkanı Murat Özbilir, bu yıl İzmir Fuarı'nda onur konuğu kentin Kahramanmaraş olduğunu hatırlatarak, “Fuarda bize tahsis edilen 1750 metrekarelik alanda küçük bir Kahramanmaraş'ı resmedeceğiz. Fuara geldiğinizde Kahramanmaraş'ı her yönüyle tanıyacaksınız” dedi

“Kahramanmaraş'ı İzmir'e getireceğiz”

Yenigün TV ekranlarında İbrahim Paker'in konuğu olan, İzmir Kahramanmaraşlılar Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği Başkanı Murat Özbilir, federasyon ve konfederasyon olma yolunda yaptıkları çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi, “Derneğimizin merkezi Konak'ta. Biz Türkiye genelindeki Kahramanmaraş dernek başkanları olarak İzmir'de bir istişare toplantısı yaptık. Bu toplantıda federasyon ve konfederasyon olma yolunda görüşmelerimiz oldu. Toplantı neticesinde bir karar çıktı. Dedik ki; her bölgede bölge merkezleri olsun. Daha sonra bölgelerde, federasyonlar oluştuktan sonra ise konfederasyon oluşturalım istedik. Şu anda İstanbul'da ve Akdeniz'de birer federasyon kuruldu. Ege Bölgesi'nde kurmak için de çalışmalarımız sürüyor. Derneğimizin yönetiminde Kahramanmaraş'ın bütün ilçelerinden arkadaşlarımız var.”

"KÖPRÜ GÖREVİ
GÖRÜYORUZ"

Başkan Özbilir, sivil toplumculuğun gönül işi olduğunu ifade ederek, “Kahramanmaraş'a, derneğe ve işime aşığım. STK'lar Avrupa'nın gelişmiş ülkelerinde daha yaygın ve daha çok söz sahibi. Aslında Kahramanmaraş, Türkiye'deki örgütlenmenin merkezidir. Kurtuluş Savaşı sürecinde ciddi bir mücadele verilmiş. Ancak bu avantajımızı zaman içinde geliştirememişiz. Kendi üyelerimiz arasında köprü görevi görürsek, işlevimizi yerine getirebiliriz. STK'lar, siyasi partilerin arka bahçesi olmamalı. Herkese eşit mesafede olmalı. Sonuçta üyelerimizin hepsi farklı bir görüşe sahip. Siyasette taraf olduğumuz zaman üyelerimizin kalbini kırıyoruz. Siyasetin içinde olursak işlevimiz olmaz. Doğduğumuz yer ile doyduğumuz yer arasında köprü vazifesi görmemiz lazım. Özümüzü unutmamak ve oradaki insanlarla ilişkilerimizi sürdürmek önemli” dedi.

KAHRAMANMARAŞ GEZİSİ
SÜRECİ HIZLANDIRDI

Kahramanmaraş'ın tanıtımıyla ilgili STK'larla birlikte 'İzmir Sivil Toplum Örgütleri Kültür Köprüsü' adı altında bir platform oluşturduklarını ve platform üyeleriyle bir Kahramanmaraş gezisi
düzenlediklerini aktaran Özbilir, “Kahramanmaraş'ta misafirlerimizi çok güzel ağırladık. Kahramanmaraş'ın kültürel ve tarihi özelliklerini görünce şaşırdılar. Kentimizin tanıtımına katkıda bulunduk. Yaklaşık 2 yıldır İzmir Fuarı'nın onur konuğu olmak için çalışmalarımız sürüyordu. Kahramanmaraş gezisinden sonra bu süreci hızlandırdık. Sonunda fuarın onur konuğu olmayı başardık. Bu durum Kahramanmaraş kentinde de güzel bir karşılık buldu” ifadelerini kullandı.

GASTRONOMİ, TURİZM
DONDURMA, EDEBİYAT MÜZELERİ

Fuarda, Kahramanmaraş'ın kültürü, turizmi, gastronomisi, tarihi, gelişimi ve yenilikleriyle ilgili tanıtımlar yapacaklarını ifade eden Özbilir şunları söyledi: “Fuarda bize tahsis edilen 1750 metrekarelik alanda küçük bir Kahramanmaraş'ı resmedeceğiz. 4 köşede 4 tane müzemiz olacak. Bunlar gastronomi, turizm, dondurma ve edebiyat müzeleri. Müzelerin üzerinde tarihi Kahramanmaraş evleri var. Alanın tam ortasında Dulkadiroğlu ilçemize bağlı Kapalı Çarşı'nın bir minyatürü sergilenecek. Onikişubat merkez ilçemiz EXPO 2023'ü kazandı. Su yüzünde duracak en önemli objelerden biri de bu. Doğaya duyarlı şehircilik temalı bir EXPO kazandık. 2023 yılında 3-4 milyon insan dünyanın her yerinden gelip misafir olacak ve kentimizi tanıyacak.”

İzmir Fuar'ı tanıtım için fırsat

İzmir Fuarı'nda onur konuğu kent olmanın Kahramanmaraş açısından büyük avantaj olduğunu aktaran Özbilir, “Dünyada ilk ve tek İstiklal madalyası sahibi kent Kahramanmaraş'tır. Alanın ortasında bir de bu madalyamız olacak. Standımıza 10 gün boyunca tüm halkımızı ve hemşehrilerimizi bekliyoruz. Kahramanmaraş'ı mutlaka görsünler. Misafirlerimize gastronomi ikramlarımız olacak. Her gün ürünlerimiz tanıtılacak, halk oyunları gösterileri sergilenecek. Hem eğlenceler, hem söyleşiler olacak. Dünyaca ünlü dondurmamızın hikayesi burada anlatılacak. Kahramanmaraş'ta yediğiniz dondurmayı hiçbir yerde yiyemiyorsunuz. Önemli edebiyatçılarımızın hayatları ve hikayeleri anlatılacak. Kahramanmaraş, gerçekten tanıtmaya ve tanınmaya değer bir kent. Fuarın onur konuğu olmak bizim için bir fırsat. Kahramanmaraş'ı İzmir'e getireceğiz. Fuara geldiğinizde Kahramanmaraş'ı her yönüyle tanıyacaksınız” diye konuştu.

Next page

Gazete Yenigün