Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“İzmir'in utanç kaynağı”

CHP’li Murat Bakan, İzmir’in göbeği Kemeraltı'nda çürümeye bırakılmış tarihi Roma Hamamı kalıntılarını yerinde inceledi. Bakan, “Bu tarihi alan İzmir’in utanç kaynağı haline geldi” dedi

“İzmir'in utanç kaynağı”

Halime Erdoğan /YENİGÜN- CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Konak'ta 'Basmane Çukuru'yla birlikte İzmir'in çukuruna dönüşen Antik Roma Hamamı kalıntılarını Yenigün’le birlikte yerinde inceledi. İzmir’in göbeğindeki tarihi alanın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yok edildiğini belirten CHP’li Bakan, "Yaklaşık 2 bin yıllık tarihe sahip olan Roma Hamamı ve tarihi okulun kalıntıları kaderine terk edilmiş durumda. İzmir’in tarihine ışık tutacak bu alandaki sazlıkların boyunun üç metreyi geçtiği, çok sayıda mini göletin oluştuğu ve çöp yığınlarının biriktiği gözle görülüyor. Bakanlığın sorumsuzluğu nedeniyle bu tarihi alan İzmir’in utanç kaynağı haline geldi” dedi.

 

2018'DE ÖNERGE VERDİK”

Kaptan Mustafa Paşa İş Merkezi’nin 2016 yılında yıkıldığını ve binanın zemininde tarihi kalıntılara rastlanılmasıyla inşaat çalışmalarının durdurulduğunu hatırlatan CHP’li Bakan, “İnşaat çalışmaları tarihi kalıntıların bulunmasıyla durduruldu. Arkeologların yaptığı inceleme sonucu bulunan tarihi kalıntıların milattan sonra 2’nci yüzyıldan kalma Roma hamamı ve okul olduğu ortaya çıktı. 2018’in Aralık ayında bu alan için soru önergesi verdik. Bakanlık, alanda çalışmaların devam ettiğini ve sürecin Koruma Kurulu’nda değerlendirileceğini belirtti. Ancak sürecin üzerinden geçen bu zaman zarfında alanla ilgili hiçbir şeyin yapılmadığını görüyoruz. Bakanlık, İzmir’in tarihine ışık tutacak bu kalıntıları çürümeye terk edemez. Bakanlığı göreve davet ediyorum. Bir an önce bu tarihi alanı İzmir’e kazandırmak durumunda” dedi.

 

TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

Bakan, tarihi Roma kalıntılarının akıbetini TBMM gündemine taşıdı. Alanın üzücü ve utanç verici olduğuna dikkat çeken Bakan, “İzmir’in tarihsel ve arkeolojik değerleri ile çok özel bir kent olduğunu ve bu anlamda kent içerisinde bulunan tescil edilmiş alanların korunması ve kente kazandırılmasının ayrı bir önem taşıdığına dikkat çeken Bakan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, alandaki kalıntıların Smyrna Antik Kenti Limanı yerleşimi hakkında da yeni tarihsel bilgiler verdiğini, bu nedenle yapının yerinde korunması gerektiğini belirtmişti. Kurulun, tarihi yapının fiziksel, kimyasal ve biyolojik bozulmalara açık olduğunu da vurgulamasına rağmen yaklaşık 4 yıldır alanla ilgili çözüme yönelik herhangi bir çalışma başlatılmadı. Tarihi kalıntılar ise, önce suyla dolarken ardından da yosun topladı. Bu alan İzmir Valiliği'nin ve Büyükşehir Belediyesi'nin hemen arka sokağında yer alıyor. Yani şehir merkezinin göbeğinde, İzmir limanı kıyısındaki Tarihi Kemeraltı çarşısının içinde yer alan ve yaklaşık 2 bin yıllık tarihi geçmişe sahip bu alanın sazlığa ve bataklığa teslim olduğunu görmek çok üzücü. Üzücü olmasının yanı sıra utanç verici! Bakanlık İzmir’e böyle mi değer veriyor” diye konuştu.

 

KENTİN TARİHİ YOK EDİLİYOR”

CHP’li Bakan geçtiğimiz günlerde İZSU’nun Yenigün aracılığıyla kamuoyuna yaptığı açıklamayı değerlendirerek, “Arkeolojik bir eser olan bu alanla ilgili uygulama sürecinin gerçekleşmemesi, alanı çöp, moloz gibi atıklar ve yağmur gibi dış etkenlerin tahribatına açık hale getirmiştir” dedi. Bakan, “Bakanlık alanın olası tahribatına yönelik maalesef koruyucu hiçbir çalışmada bulunmamıştır. Alana girilmemesi için yapılan koruyucu duvar bile en az 4 yerinden tahrip edilmiş ve alan girişe açık hale gelmiştir. Bu hali bile vatandaş için tehlike arz ederken, duvarda tahrip edilen kısımlar alanın çöplüğe dönüşmesine yol açmış durumda… İzmir’in tarihi gözümüzün önünde bakanlık eliyle yok ediliyor! Bakanlık, geçtiğimiz yıllarda alandaki suyu boşaltmaya başlıyor ancak rögarların tıkandığı gerekçesiyle tahliye işini yarım bırakıyor. Bunun üzerine alandaki suyu görev kapsamında olmamasına rağmen İZSU'nun boşaltmasını istiyor. Böyle bir şey olabilir mi? İZSU ise, suyu boşaltırken dikkat edilmesini; alanda çukurun olduğunu ve çukurun çökme riski oluşturabileceği uyarısında bulunuyor. Ancak uyarıya rağmen hala daha çukurun etrafında bir emniyet tedbiri yok” diye konuştu.

 

TURİZM BAKANI’NA SORULAR

CHP’li Bakan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a yanıtlaması için şu soruları yöneltti: İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından alınan kararda belirtildiği gibi, bir dönemin sosyo-kültürel yaşamını göstermesi ve mevcut alanda kompleks yapı olgusu olduğu anlaşılan ve ‘mutlak korunması gerekli alan’ olarak değerlendirilen söz konusu alanda zemin suyunun giderilmesi ve diğer gerekli çalışmaların başlanmasına rağmen sürecin ilerlememesinin nedeni nedir? İzmir Valiliği'nin ve Büyükşehir Belediyesi'nin hemen arka sokağında yer alan, şehir merkezinin göbeğindeki ve İzmir limanı kıyısındaki tarihi Kemeraltı çarşısının içinde yer alan bu alanın kaderine terk edilmiş ve atıl bir şekilde bırakılmasının İzmir'in turizmine etkisi nedir? Bu konuda hangi çalışmalar yapılmıştır?”

Next page

Gazete Yenigün