;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“İzmir'e yakışan şehir turlarına ihtiyaç var”

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliğ (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, İzmir'in nitelikli şehir içi turlarına ihtiyacı olduğunu ifade etti

“İzmir'e yakışan şehir turlarına ihtiyaç var”

Doğukan Fikri FİDAN /YENİGÜN - Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliğ (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, İzmir'in nitelikli şehir içi turlarına ihtiyacı olduğunu söyledi. Geçmiş dönemlerde kentin caddelerinde görülen üstü açık tur otobüslerinin kullanışlı olmadığını ve kaldırıldığını hatırlatan İşler, “Turistler kentlerin tarihini ve cazibe noktalarını öğrenmek, görmek ister. Özellikle turizmde iddialı olan şehirler, özel şehir turları düzenler. İzmir'de Sayın Aziz Kocaoğlu zamanında maalesef elde kalmış kötü otobüslerin üstü kesilerek bu yapılmaya çalışıldı. Üstü açık otobüsler, İngiltere gibi güneşin çok az olduğu ülkelerde cazip. Ancak İzmir gibi 35-40 derece sıcaklığın olduğu bir yerde bunu yapmaya kalkarsanız, insanların başına güneş geçer. İspanya gibi Akdeniz ülkeleri incelendiğinde etrafı cam olan, içinde de kliması olan özel şehir turu otobüslerinin tercih edildiğini görürsünüz. İzmir'deki şehir turları tamamen bir proje yanlışlığıydı. Yanlış olduğu için yürümedi ve kaldırıldı. Şehir için turlarının turistle çok iyi örtüşmesi lazım. Çatısı ve etrafı camla kaplı olan, klimalı, modern, günün şartlarına uygun, İzmir'e yakışan şehir turu otobüslerine ihtiyacımız var bizim. Turizmden daha fazla pay almak istiyorsak bunun yapılması lazım” dedi.

ŞEHİR İÇİ OTELLER 
YÜZDE 85 DOLU

İzmir'deki şehir içi otellerin aylık ortalama yüzde 80-85 doluluk oranlarına ulaştığını aktaran İşler, bu rakamların İzmir için oldukça iyi olduğunu söyledi. Şehir içi otellerde sadece iş için değil, tatil için de turistlerin konakladığını hatırlatan İşler, “İnsanlar, Çeşme'deki otelde bir hafta kalacağına, şehir içindeki bir otelde kalıyor. İki gün Çeşme'ye, bir gün Seferihisar'a, bir gün Foça'ya, bir gün Kuşadası'na, bir gün Şirince'ye gidiyor. Böylece akşamları İzmir'in güzelliğini yaşarken tüm sahilleri geziyor. Şehir içi oteller sadece iş için değil, tatil amaçlı da tercih edildiği için doluluk oranlarımız bu noktaya ulaştı. Bu çok olumlu bir şey. İzmir'in son günlerde Tunç Soyer'le birlikte yatırımcı gözüyle cazibesi arttı. Yatırımcılar da şu anda şehir içi otellerini dolduruyor” dedi.

“DÖVİZ KURU YUNAN 
ADALARI'NI VURDU”

Midilli Adası'ndaki turizm acentalarının Türk turistleri çekmek için yaptığı kampanyaları değerlendiren İşler, “Geçen yıl temmuz ayından itibaren yükselen döviz kurları, yerli turistin yurt dışına gitmesini son derece zorlaştırdı. 2014,2015,2016,2017 yıllarında yerli turist iç pazar yerine Yunan Adaları'nı tercih ediyordu. Türk turistler, Yunan Adaları'nın cankurtaranı konumundaydı. Ancak dövizin artmasıyla beraber yurt dışına çıkış pahalandı. Yerli turist, tercihini iç pazardan yana kullanmaya başladı. Bunun da olumlu tarafları rakamlarımıza yansıyor zaten. Yunan Adaları'nda, Türk müşterilerin bereketi azalmış oldu. Dolayısıyla pazarı canlandırmak adına kampanya yapmaları çok doğal” diye konuştu.

İZMİR MARKASI YARATILMALI
İzmir'de turizmi canlandırmak adına her alanda İzmir markası yaratılması gerektiğini savunan İşler şunları söyledi, “Birçok alanda İzmir markasının yaratılması lazım. Otellerde, taksilerde, esnafta, yiyecek ve içecekte, restoranlarda İzmir markasının yaratılması lazım. Her otelde boyoz olmalı, İzmir'e ait midye dolmalar olmalı. Böyle bir marka yaratmak için etiketleme çalışması yapılması lazım. Böylece ilklerin kenti İzmir bu noktada da kendini ön plana çıkaracaktır. Kısaca yeni bir İzmir modeline geçilmesi lazım. İzmir markasının çok iyi etüt edilerek bu şehre enjekte edilmesi gerek.”
ELEKTRİKLİ FAYTONLAR CAZİP DEĞİL

İzmir il genelinde getirilen fayton yasağının turizme etkilerini de değerlendiren İşler, “Faytonlar nostaljiktir. Ancak günümüzde atlara kötü şartlarda bakılıyor. Hayvanseverler de haklı olarak tepki gösteriyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız hayvanseverlerin tepkisini dikkate alarak, faytonların elektrikli olarak hizmet vereceğini dile getirdi. Atlı faytonların Avrupa'nın pek çok yerinde kullanıldığını görüyoruz. Bu ülkelerde hayvanlarla ilgili kanunlar çok daha fazla. Aradaki fark şu, bu ülkelerde hayvanlar çok daha iyi bakım görüyor. Ülkemizde hayvanlara saygı bu şekilde olmadığı için böyle bir karar alındı. Aslında turistler için elektrikli bir faytona binmek cazip değil. Atların olduğu bir faytona binmek nostaljik olduğu için turistler tarafından tercih ediliyordu. Keşke biz o atlara gerektiği gibi davransak ve faytonları atlarla çeksek. Çocuklarımız da o atları yakından görme fırsatı yakalasa. Böylece bu geleneği de yaşatmış olurduk” ifadelerini kullandı.
 

Next page

Gazete Yenigün